Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mie mi-au venit 9 amenzi, astfel:
- 2 cu confirmare primire pe care le-am platit ( doar amenda de 125 RON nu si cei 28 Euro ) si le-am depus la sediul CNADNR + trimis pe mail.
- 7 fara confirmare de primire, fapt pentru care au fost distruse.
Saptamana trecuta m-am dus la Trezorerie sa platesc impozit anual masina+apartament si am fost informat ca aparuse doar o amenda. Am intrebat daca pot plati impozitul independent de aceea amenda si cum raspunsul a fost favorabil asta am si facut.
Nu am de gand sa platesc nimic, vreau sa stau asa si sa vad ce se poate inatampla. Singurul lucru cert este ca se vor acumula pe rand toate.
In cel mai rau caz, la vanzarea masinii/apartamentului voi fi fortat sa le platesc, dar pana atunci e cale lunga si atunci suma de plata va fi neglijabila in raport cu suma incasata in urma vanzarii, drept ptr care nu o sa resimt prea mult cheltuiala.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ Slash anuleaza-le.Vezi ce am scris eu mai sus.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut, am citit si mi-a zis si o cunostinta de treaba asta.
Ideea e ca tot tre sa dai niste bani la avocati si e cam acelasi lucru. Mai bine ii dau la Sf Asteapta.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai exista oricand optiunea cumpararii rovinietei inainte de a primi amenda.
Ca sunt drumurile cum sunt, ca incalca dreptul la libera circulatie... etc, asta e.
Eu unul, prefer sa o platesc si sa merg linistit un an de zile.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate.
Dupa primele 2-3 mi-am luat si eu , acum sunt in regula, nu mai circul "fraudulos", numai ca restul pana la 9 m-au ajuns din urma.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uluitor, dar proprietarii de maºini nu au mai încasat de douã luni nicio amendã pentru lipsa rovinietei. Motivul e unul pur românesc: Ministerul Transporturilor a creat un organism de control, fãrã a-i oferi ºi cadrul de funcþionare.
S-a creat o instituþie nouã, fãrã dotãri ºi fãrã cadru legal de funcþionare efectivã

Inspectoratul de Stat pentru Controlul Transportului Rutier (ISCTR) trebuia sã cumuleze atribuþiile Registrului Auto Român (RAR), ale Autoritãþii Rutiere Române (ARR) ºi ale Direcþiei Regionale de Drumuri ºi Poduri. În atribuþia ISCTR ar fi trebuit sã intre ºi urmãrirea achitãrii taxei de drum.

"Noi funcþionãm de la 4 decembrie, dar au fost probleme cu actele normative care ne reglementeazã activitatea. Nu putem spune cã nu fun­cþio­nã, dar nu am avut toate atribuþiile prevãzute în lege încã de la înfiinþare", declarã Florin Homniuc, ºeful teritorial al ISCTR pentru zona Moldova. Inspectorii angajaþi în decembrie la noua instituþie s-au vãzut în imposibilitatea de a face controale efective, pentru cã le lipsea cadrul legal de a aplica sancþiuni. Cel mult, ei puteau atrage atenþia ºoferilor cã încalcã legea.

Abia la jumãtatea lui februarie a fost emisã HG 69/2012 pentru aplicarea sancþiunilor. Dar nu au preluat încã aparatura de depistare a lipsei rovinietelor. ªoferii încã pot profita.
  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am cumparat o masina si urmeaza sa fac actele pe numele meu ,masina respectiva are rovinieta valabila pana in august .. mentionez ca pe bonul de casa al rovinietei este trecuta seria de sasiu si nr. de inmatriculare ,numar pe care am sa-l pastrez eu in continuare ..
la schimbarea de proprietari rovinieta mai este valabila ?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, cu atat mai mult ca pastrezi numarul.
Skip ads

  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
alexx1402
multumesc pentru raspuns, tocmai am vorbit cu cineva de la petrom si am primit acelasi raspuns..
cele bune!
  • cosmin92

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca de exemplu eu ies pe autostrada, trec prin fata unei camere pt rovinieta si la prima benzinarie Petrom care o gasesc in drumul meu cumpar rovinieta primesc amenda sau nu?
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da, primești amenda.

Ar fi fost foarte util un sistem de genul: dacã ai cumpãrat vinieta în ziua respectivã, sã scapi de amenda din acea zi. Dar nu este așa ceva acum.
  • ioanv21

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1901 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
imi pare rau nu am citit tot poate a mai spus cineva ideea asta.dar mam gandit la ceva.haideti sa strangem semnaturi un fel de petitie.sa facem cumva online.sunt sigur ca intr-o luna clar avem 200.000 de semnaturi sau cate trebuie pentru a merge in parlament sau unde trebuie mers pentru a se hotari ceva.trebuie sa facem ceva nu se mai poate.nu stiu cate taxe bagate in pretul carburantului.cineva care stie cum se face asa ceva poate putem schimba ceva.multumesc
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca Ministerul a "promis" ca din 2013 ne baga si taxa pentru Autostrada.
Crezi ca au de gand sa scoata rovigneta?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
NU. Procedura va fi asa:
Ca sa mergi pe autostrada, trebuie sa faci dovada platii rovinietei, ITP valabil, adeverinta de la vulcanizare pentru cauciucuri, plata impozitelor la zi, sa n-ai datorii la asociatia de locatari, o factura de utilitati pe numele tau ...
Nu ne mai trebuie decat autostrazi Laughing
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ai uitat de abonamentul la sala de popice!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Shocked Deci cei care nu avem sala de popice in oras nu vom avea dreptul sa circulam pe autostrazi? Asta e tortura fiindca tocmai ne creste 1 km de autostrada langa oras. Very Happy
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am primit o amenda pt. lipsa rovinieta... in acea perioada nu aveam, insa nici masina nu a fost acolo unde se mentiona in PV... I-am sunat pe cei de la CNADNR si-am intrebat daca au posibilitatea de a verifica fotografia masinii "incriminate"... spre surprinderea mea au facut-o si mi-au comunicat ca este o greseala de la ei... partea "frumoasa" este ca desi ei pot recunoaste telefonic ca este o eroare, nu au posibilitatea de a anula PV, asa a trebuit sa-i dau in judecata...

Pentru a-i da in judecata am transmis Judecatoriei, prin Posta Romana (cu confirmare de primire), urmatoarele acte:
- adresa catre Judecator;
- Copie talon + Copie Carte de Identitate a Vehiculului
- Copie Proces Verbal de Constatare a Contraventiei
- Proces Verbal de Indeplinire a Procedurilor de Comunicare a Procesului Verbal de Constatare a Contraventiei (mi-au lipit pe usa de la apartament amenda)
- Copia actului de identitate

In cca 4 saptamani am primit o comunicare cu nr. dosarului de judecata si data procesului.
Inainte de proces, cu cca. 2 saptamani am trimis o scrisoare catre Judecatorie in care am precizat ca doresc ca judecata sa se faca in lipsa mea (loc. in Bucuresti, iar procesul a fost la Gaesti).

Evident ca am castigat... inca nu am primit confirmarea de la Gaesti, insa se poate accesa site-ul lor si gasi informatii despre procese.

Concluzionand, o eroare de interpretare a unui nr. auto ce se putea rezolva prin anularea procesului verbal, a "mancat" timp si bani din partea mea si a Statului Roman... judecatori plati din banul public, la fel ca si angajatii CNADNR ce trimit amenzi de-a-n boulea.
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
O solutie era sa nu va reprezentati singur ci un avocat .Avocatul era clar ca va castiga dosarul dvs .Acesta putea sa ceara cheltuieli de judecata - onorariu avocat.Era singura posibilitate de a 'penaliza' sistemul .
  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am nevoie de un sfat...In luna iunie mi-am reinnoit polita de asigurare a masinii.Pe polita respectiva scrie:polita s-a eliberat impreuna cu vigneta seria si numarul..Asa ca eu nu am mai scos alta vigneta.Ieri am primit acasa o amenda pentru lipsa rovinetei,surprins fiind de o camera video ,undeva pe la Bistrita a doua zi dupa reinnoirea politei...Acum sint confuz...pentru ca nu mai stiu sigur daca eram sau nu, in regula cu rovineta...Eu ma simt nevinovat...si totusi...Daca ma poate ajuta cineva cu o parere ii sint recunoscator.Drumuri bune tuturor.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La asigurare ai alta vigneta, care nu are nici o treaba cu vigneta de drum!
La asigurare ai vigneta aia rotunda, care se lipeste pe parbriz!
Cam tarziu pentru intrebare!
Cam esti bun de plata!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR