Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mie nu mi se pare ceva exagerat sa platesti aceasta taxa de drum, care se doreste a fi o taxa perceputa pentru modernizarea drumurilor nu pentru folosirea lor cum se percepe ideea in fapt, de catre majoritatea conducatorilor auto.
Daca toti ar plati aceasta taxa sunt sigur ca drumurile nu ar mai fi aratat asa.
Dar,inca o data,prin ceea ce s-a scris mai sus de catre userii ce voit NU VOR sa plateasca taxa, demonstreaza ce inseamna sa fii roman.
De ce sa faci ceva bine,fara sa intri in conflict cu legea, daca poti obtine acelasi lucru si inseland sau furand ?!
Deh,au invatat si romanii ceva de la tigani...
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pt. ca legea e proasta, facuta de cocalari si smecheri pe care i-au votat cocalari si smecheri mai mici.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ce te face sa crezi ca daca platesti o taxa, banii chiar se folosesc in scopul respectiv?
sunt o gramada de exemple in genul asta
taxa exista, dar serviciul public nu va veni niciodata pe masura
hai sa platim noi carute de bani, ca sa aiba de unde fura ei.....
ati vazut ce-a zis Berceanu ?
"Drumurile s-au stricat de la traficul greu !" , nicidecum din alte motive atat de evidente.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Crezi ca daca nu platesti esti mai presus de ei, sau iti spui: ''taci ca i-am facut pe fraieri!".
Nu crezi ca daca platim taxa si apoi facem un demers pt. micsorarea in cuantum a acestei taxe,sau aplicarea ei doar pt. autostrazi,nu pt. eliminarea ei,demonstram ca suntem oameni de caracter?
Eu tot sper si cred, ca la un moment dat, lucrurile vor reveni la normal,asa cum e in strainatate.
Cineva trebuie sa faca primul pas in acest sens,iar pasul trebuie facut de cei mai multi,adica noi,conducatorii auto.


Ultima modificare facuta de suspended-9452 la Mie 24 Feb, 2010 8:57 pm
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:Mie nu mi se pare ceva exagerat sa platesti aceasta taxa de drum, care se doreste a fi o taxa perceputa pentru modernizarea drumurilor nu pentru folosirea lor cum se percepe ideea in fapt, de catre majoritatea conducatorilor auto.
Daca toti ar plati aceasta taxa sunt sigur ca drumurile nu ar mai fi aratat asa.
Dar,inca o data,prin ceea ce s-a scris mai sus de catre userii ce voit NU VOR sa plateasca taxa, demonstreaza ce inseamna sa fii roman.
De ce sa faci ceva bine,fara sa intri in conflict cu legea, daca poti obtine acelasi lucru si inseland sau furand ?!
Deh,au invatat si romanii ceva de la tigani...


ok ... nu platesc toti... dar banii celor care platesc unde se duc ? ca in drumuri nu se vede nimic ...
de modernizat nici nu se pune problema cand nici sa le intretina nu-s in stare ... si nu e problema doar in cateva judete, ci in toata tara .... deci ?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu m-am saturat sa fiu om de carater pe munca mea si banii mei fara sa primesc absolut nimic in schimb
cine mai are resurse de nervi, bani si caracter de irosit in lupta cu morile de vant, sa lupte in continuare.
Succesuri !
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La cati platesc... se strang prea putini bani ca sa poti face ceva cum trebuie.
Eu cred ca cel mai bine era ca aceasta taxa sa se regaseasca in impozitul pe masina ,sau o parte din impozit sa se foloseasca pt. modernizarea drumurilor.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
In mai toate tarile se plateste taxa de drumuri si se cunoaste in felul cum arata drumurile,dar la noi lasa de dorit lucrul asta!Cand te prinde nu te iarta de amenda.Decat sa mai fac nervi din cauza asta mai bine platesc si gata!Ar trebui sa se ia atitudine la nivel national cu privire la gestionarea banilor din aceasta taxa!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:La cati platesc... se strang prea putini bani ca sa poti face ceva cum trebuie.
Eu cred ca cel mai bine era ca aceasta taxa sa se regaseasca in impozitul pe masina ,sau o parte din impozit sa se foloseasca pt. modernizarea drumurilor.


Si daca nu merg cu masina de ce sa platesc rovinieta? Am 3 masini si doar la una platesc rovinieta cu care ies in afara orasului. Celelante doua nu ies din oras. Asa ca s-a lamurit si dilema celor care nu inteleg sau se fac ca nu inteleg de ce nr. de roviniete vandute e mai mic decat nr. de masini. Platesc taxa de drum in fiecare litru de benzina si va sigur ca eu consum nu gluma. Rovinieta in Europa e doar pt. autostrazi. In Germania e free. Noi, autostrazi NU, drumuri NU, taxe DA. Platim rovinieta sa mergem pe orice drum. Treci podul, mai platesi o taxa, si viitoarea autostrada Ploiesti- Brasov, va fi tot cu taxa. Poti sa mergi prin toata Europa fara sa platesti rovinieta. Intradevar, nu mergi pe autostrazi, dar celelante drumuri sunt cu mult peste autostrazile? noastre. Deci poti sa circuli LIBER la ei. La noi NU.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In Austria, stiati ca poti sa ai pana la 3 masini la care se plateste un singur impozit si numarul de inmatriculare il poti muta de pe o masina pe alta dupa cum ai nevoie ?
Acesta se plateste pt. masina care are cei mai multi centimetrii cubi la motor.O singura taxa!
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vad ce legatura are postul tau cu ceea ce discutam aici.
Ti-am inteles pozitia fata de plata rovinetei, asa ca noi suntem mai altfel si nu dorim sa platim asa ceva(majoritatea dintre noi).

[editat] a scris:
Deh,au invatat si romanii ceva de la tigani...

Mai era unu care i-a zis ziaristei ''tiganca imputita''...

Daca tu crezi ca e normal si moral sa platesti o taxa dar in schimbul ei sa nu beneficiezi de nimic, tind sa cred ca ai o problema.
Nu vad de ce nu suntem romani astia care nu mai vrem sa fim prostiti pe fata de toti jmecherii acestei tari, tu esti mai roman ca noi?
[editat] a scris:
De ce sa faci ceva bine,fara sa intri in conflict cu legea, daca poti obtine acelasi lucru si inseland sau furand ?!

Platesti cumva impozit statului ptr diagnozele pe care le faci, ptr masinile pe care le dezmembrezi si de pa urma carora ai profit?
Daca ai face-o, altfel ar arata bugetul statului si nu ar mai fi atatia someri!
Asa ca mai bine te-ai abtine prin a ne declara pe noi anti-romani.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:In Austria, stiati ca poti sa ai pana la 3 masini la care se plateste un singur impozit si numarul de inmatriculare il poti muta de pe o masina pe alta dupa cum ai nevoie ?
Acesta se plateste pt. masina care are cei mai multi centimetrii cubi la motor.O singura taxa!


Tin sa confirm asta si pentru Belgia.
Un prieten are 2 bmw-uri si un Mercedes, toate cu "TAD-146

Una singura este inscrisa, pentru celelalte este obligatoriu doar sa aiba inspectia tehnica periodica valabila.
Skip ads

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pai eu zic ca ne am aduna 100.000 de OAMENI
la fel cum s-au adunat si la protestele contra taxei de poluare ,inmatriculare
haideti sa dam stire cum putem noi ...messenger,mail ,sms etc
sunt de acord cu rovinieta doar pt autostrazi nu si pt restul drumurilor
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:Mie nu mi se pare ceva exagerat sa platesti aceasta taxa de drum, care se doreste a fi o taxa perceputa pentru modernizarea drumurilor nu pentru folosirea lor cum se percepe ideea in fapt, de catre majoritatea conducatorilor auto.
Daca toti ar plati aceasta taxa sunt sigur ca drumurile nu ar mai fi aratat asa.
Dar,inca o data,prin ceea ce s-a scris mai sus de catre userii ce voit NU VOR sa plateasca taxa, demonstreaza ce inseamna sa fii roman.
De ce sa faci ceva bine,fara sa intri in conflict cu legea, daca poti obtine acelasi lucru si inseland sau furand ?!
Deh,au invatat si romanii ceva de la tigani...


Sunt cel putin uimit de modul tau de a expune problema! Sa inteleg ca tu, platitor de taxa, la volan fiind cand ai luat cate o groapa de poate te-a aruncat cu capul in plafoniera, ai transmis statului macar in gand...."Multumesc frumos stat roman, o voi plati si la anu", sau ai declansat invariabil ploaia de injuraturi la adresa celor sin stat? Daca nu ti se pare exagerata taxa asta, de ce macar nu vii cu o initiativa de dublare/triplare a ei, acest gest ducand mai repede la niste drumuri ce nu ar fi aratat asa ca in prezent! Pntru care motiv nici un comunitar UE, in afara de comunitarul roman, nu plateste nici o taxa pentru DN-uri? Oare suntem mai cu mot decat ei, sau mai prosti? Poti sa-mi raspunzi sincer? Tu numesti inselaciune sau furt neplata taxei, uitand se pare ca suntem cei mai furati "legal" cetateni in Romania! Mai spui si ceva de tiganii nostrii ce au ajuns "profesorii" romanilor....chestie pe care sincer nu o inteleg!
Este foarte adevarat ca lasitatea este infinit mai comoda decat lupta! Fiind la fel ca tine prahovean, imi permit sa-ti demonstrez diferenta intre cele doua stari!
Locuiesc in preajma Sp. Movila, zona nu tocmai periferica a orasului! Pe acesta alee sunt 8 blocuri, ea nedepasind lungimea de 600 m. De 25 de ani aceasta nu a mai fost asfaltata pina in 2009, cand m-am hotarat de unul singur sa imbrac camasa neagra impotriva autoritatii locale! Avalanse de petitii, audiente dupa care am transferat lupta online pe forumul primariei Ploiesti, dar si pe youtube, facandu-i ca pe o albie de porci! Am ajuns pina la punctul in care primarul in persoana a facut "vizite" pe aceasta alee si nu-i asa usor crede-ma sa urnesti un ditamai primarul unei localitati ca Ploiestiu'! M-am tinut de capul lor pana au fost nevoiti sa inchida definitiv acest forum dar si sa ia masuri urgente! G_S_C ul poate confirma acest fapt pentru ca si el a contribuit ! Rezultatul nu s-a lasat asteptat si retine....dupa 25 de ani de gropi, pe aceasta alee a venit "soarele", toata lumea fiind foarte multumita! Dar sa retinem ca eu nu locuiesc singur in cele 8 blocuri! Stii ce vreau sa spun...Asta este diferenta dintre lasitate si lupta! Asa si cu rovinieta asta blestemata unde 95% din soferi nu sunt de acord sa o plateasca, dar din nepasare...sa nu spun altfel, contrar la ceea ce gandesc, baga fiecare mana in buzunar si da statului mafiot un ban nemeritat!
Cine crezi tu ca ii poate trezi la realitate pe mafiotii astia daca nu o vom face noi? Astepti cumva de la ei o initiativa? Nu o vei avea in viata asta....
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Taxa asta ma ajuta atat de mult incat aproape de fiecare data cand fac un drum Timisoara-Baia Mare o iau prin Ungaria pe drumuri nationale in loc sa merg pe drum european in Romania unde am platit rovigneta.
Fac cu 100 de km mai mult, dar ajung in acelasi timp si cu mai putin stres si mai putine bucse de schimbat.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:Este o taxa abuziva pe care noi prostimea trebuie sa o platim.


N-ar fi abuziva daca s-ar observa schimbari in calitatea drumurilor, a autostrazilor desenate pe hartie inca de acum 10 ani. Management foarte slab si hotie la drumul mare.

DB77AAA a scris:Adica daca ma vede pe DN o camera de supraveghere, cauta apoi nr. de inmatriculare intr-o baza de date, vede ca nu am si-mi trimite automat amenda acasa? Hmmm, nu cred ca ai nostri sunt suficient de destepti pentru asa ceva. Poate vor angaja o firma...


Adica da. Deja s-a facut licitatie pentru sistemul informatic. UTI si Nov[..] implementeaza solutia tehnica. Nu e deloc imposibil si nici foarte greu de facut asa ceva. Nu sunt impotriva, atata timp cat banii colectati vor ajunge efectiv in asfalt bun, in drumuri iluminate, in autostrazi adecvate.

[editat] a scris:La cati platesc... se strang prea putini bani ca sa poti face ceva cum trebuie.


Poate ca asa este. Tu, eu sau oricare dintre noi nu are de unde sti cu certitudine daca sunt prea putini sau prea multi. Daca sunt prea putini, ar trebui sa-si reduca aparatul (personalul), sa organizeze licitatii corecte si multe alte lucruri. Desigur ca lucrurile nu sunt atat de simple, n-a spus nimeni asta, insa revenim la problema managementului defectuos.


D_M_G are dreptate cu privire la semnaturi. Daca ar exista coeziune intre noi, legal, am putea lua masuri impotriva "legiuitorului", nu numai cu privire la rovinieta. Inainte de toate, ar trebui sa cunoastem foarte bine legislatia si sa cerem asistenta unui avocat specializat. De indata ce cunoastem in intregime cadrul legal, cat sa nu ne taiem singuri craca, putem colecta semnaturi de la cei interesati, pe liste organizate regional. Daca pentru o astfel de masura, ClubOpel/etc ar discuta cu alte cluburi auto si organizatii de gen, cu siguranta ar exista sansa de reusita. Nu ma refer la admini sau alte "soriuri" de utilizatori, ci la cativa care au puterea sa "impinga" subiectul si in alte cluburi/organizatii auto.
Dar singuri, ma indoiesc.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
titro a scris:Taxa asta ma ajuta atat de mult incat aproape de fiecare data cand fac un drum Timisoara-Baia Mare o iau prin Ungaria pe drumuri nationale in loc sa merg pe drum european in Romania unde am platit rovigneta.
Fac cu 100 de km mai mult, dar ajung in acelasi timp si cu mai putin stres si mai putine bucse de schimbat.

E tare faza asta! Very Happy Nu m-am gandit la asta Very Happy
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Constitutia Romaniei
ARTICOLUL 74
(1) Iniþiativa legislativã aparþine, dupã caz, Guvernului, deputaþilor, senatorilor sau unui numãr de cel puþin 100.000 de cetãþeni cu drept de vot. Cetãþenii care îºi manifestã dreptul la iniþiativã legislativã trebuie sã provinã din cel puþin un sfert din judeþele þãrii, iar în fiecare din aceste judeþe, respectiv în municipiul Bucureºti, trebuie sã fie înregistrate cel puþin 5.000 de semnãturi în sprijinul acestei iniþiative.

Acestea sunt conditiile prevazute de constitutie in care noi putem sa ne organizam! Nu sunt atat de sarac ca sa nu pot da 120 lei/an unei societati comerciale de autostrazi si drumuri nationale, dar nu vreau cu nici un chip sa platesc acesti bani si de atata amar de ani sa-mi rup masina in gropile lor! Eu spun ca aceste semnaturi nu sunt atat de greu de strans! Din milioanele de soferi ai acestei tari, cu siguranta sunt 100 mii care gandesc asa!
Proiectul camerelor video costa in jur de 10 miliarde ron in toata tara! Pentru care motiv acesti bani nu pot intra in asfaltari/reparatii de infrastructura? Nu este deajuns cati amarati au murit datorita accidentelor produse de gropile lor si cata lume sufera sufleteste si financiar de nesabuinta acestei societati pe actiuni? Nu se vede clar ca scopul lor nu este siguranta pe drumurile nationale/autostrazi, acesta fiind vadit de a ne baga pumnul in gura si mainile in buzunar?
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut prieteni,nici mie nu mi se pare corecta si normala taxa asta,am circulat in Spania si in Italia pe drumuri nationale de mi s-a acrit,dar de platit vigneta nu am auzit.Intr-adevar,pe anumite autostrazi,se percep anumite taxe care sincer nu mi se par ft mari.Din cate am inteles exista si o taxa de drumuri(pt toate drumurile) inclusa in pretul carburantilor.Si la noi inca mai exista asa ceva,nu am auzit atunci cand s-a introdus "rovigneta" ca s-ar fi ieftinit benzina.NU !... S-a mers pe burta,acelasi pret la benzina(cu taxa "Basescu" inclusa) si inca o taxa in plus...Deci,sa revin...Pret benzina 95 :Italia 1,31 e,Spania:1,10 e,Slovenia :1,15 e,Germania:1,33e .Si Romania...1,02 e,plus ca trebuie sa mai platesti...dar pentru ce?Macar acolo sunt STRAZI unde poti circula,autostrazi unde scoti medie orara si nu iti rupi toata masina.Sa mai scumpeasca o data benzina(taxa de drum...) iar apoi sa mai bage iar inca o rovigneta si tot asa...si poate ajungem si noi la 2e /litru,sa ne aliniem,sa fim primii...si la salarii(da aici,primii din coada).Sunt alaturi de voi !
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
domnilor,

bani de pe roviniete se duc unde se duc, nu conteaza, pentru ca drumurile sunt tot proaste.

daca n-o platim, platim amenda. anu trecut 5mil si talonu luat in constanta. faza dura ca pentru rovinieta iti trebuie talon si invers. apoi in bucuresti la politie, ca nu a venit talonu...dupa scos si bagat vreo juma de zi s-a gasit talonul intr-un sertar pe la etaju 2. Mad

faza cu petitia de anulare e posibila, insa mai trebuie si aprobata pe urma. eu sunt dispus sa incerc sa strang semnaturi, sunt student si am prieteni studenti deci 5-6000 putem sa facem. nu stiu insa cum si de unde sa incep, cum se formuleaza etc. de asemenea, pot incerca in pitesti la niste posturi de radio o mobilizare a oamenilor. astept niste sfaturi de unde s-o legam..hai ca putem.


p.s. nu va asteptati sa avem drumuri prea bune in urma ultimelor asfaltari prezise. iarna asta a dovedit ceea ce stiam: soselele sunt facute la misto pentru a se justifica niste bani. licitatiile sunt la misto pentru ca asa trebuie si sunt castigate de cine trebuie. apoi se plates2-3000e/mp de asfalt prost, pus pe ud, parapete neconforme si camere, pentru ca videanu are borduri, udrea asfalt si mitrea c***e mari. fraierii platesc taxe si-si rup masinile.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR