Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si eu care ma credeam nevinovat...Daca am gresit,platesc nu am ce face.Multumesc mariusgmg, pentru raspunsul prompt.
Toate cele bune.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
asta e vigneta de la asigurare:
rovigneta e acum doar o bucata de hartie si-o chitanta Smile
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai e obligatoriu s-o lipesti nici pe asta in geam, asa ce degeaba ti-o mai dau, cei care inca o dau.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pentru verificarea rovignetei dati click aici!
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Mie mi-au venit 9 amenzi, astfel:
- 2 cu confirmare primire pe care le-am platit ( doar amenda de 125 RON nu si cei 28 Euro ) si le-am depus la sediul CNADNR + trimis pe mail.
- 7 fara confirmare de primire, fapt pentru care au fost distruse.
Saptamana trecuta m-am dus la Trezorerie sa platesc impozit anual masina+apartament si am fost informat ca aparuse doar o amenda. Am intrebat daca pot plati impozitul independent de aceea amenda si cum raspunsul a fost favorabil asta am si facut.
Nu am de gand sa platesc nimic, vreau sa stau asa si sa vad ce se poate inatampla. Singurul lucru cert este ca se vor acumula pe rand toate.
In cel mai rau caz, la vanzarea masinii/apartamentului voi fi fortat sa le platesc, dar pana atunci e cale lunga si atunci suma de plata va fi neglijabila in raport cu suma incasata in urma vanzarii, drept ptr care nu o sa resimt prea mult cheltuiala.
\\\\

stai linistit ca nu mai pot fi fentati! de ceva timp cei care nu platesc amenzile de circulatie care vin la fisc sant urmariti de fisc dupa cnp si trimit adrese de poprire pe salariu la munca sau blocare de carduri sau conturi la banci! eu asa am patit si am fost nevoit sa platesc!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:asta e vigneta de la asigurare:
rovigneta e acum doar o bucata de hartie si-o chitanta Smile





am inteles ca nu se mai distribuie saracia aia de abtibild pentru ca oricum nu avea nici o importanta! politia vrea chitanta nu aia pe parbriz si acum se citesc de camere amplasate pe intrarile in dn-uri!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
trebuie sa se distribuie si seria de pe vigneta trebuie sa apara si pe polita de asigurare... ca n-o mai lipeste nimeni in geam, e alta discutie Smile

PS: vorba aia: "trust me, I'm a broker"

LE: daca te referi la abtibildul de la rovigneta, ala nu se mai distribuie de cand au bagat rovigneta electronica...
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Vinieta pt RCA, conform legii, e obligatorie. Cã unii asiguratori n-o dau, e altã poveste.

NORME privind asigurarea obligatorie de rãspundere civilã pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule:
Art. 17. - (1) Dovada existentei asigurãrii obligatorii RCA, în cazul controalelor efectuate de autoritãtile abilitate, în conformitate cu prevederile art. 64 din Legea nr. 136/1995, cu modificãrile si completãrile ulterioare, o constituie:
- polita de asigurare RCA emisã de asigurãtorul RCA, pentru perioada de valabilitate înscrisã, precum si vigneta aplicatã pe parbrizul vehiculului în loc vizibil din exterior pentru vehiculele înmatriculate sau înregistrate în România
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu mai e obligatoriu de pus pe parbriz! multi au spus ca nu o mai au pentru ca au puso pe parbriz dar au trebuit sa schimbe parbrizul si nu au mai putut dezlipi vignieta de pe geam! oricum nu baga nimeni in seama ca ai tu aia pe geam! chiar daca o ai e greu de citit si politistul cere actele de rca nu abtibild! aia e o chestie ca sa aibe militienii si ei o scapare de luat o mica spaguta! e inutila chestia de pus pe geam!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu exista contraventie pentru ca nu ai lipit-o in geam, asa ca ce ti-ar putea face?
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La plata ultimei asigurari nici nu am primit acel aptipild. Dar revenind la vigneta, nu este mai simplu sa o platesti decat sa acumulezi amenzi care la un moment dat tot trebuiesc platite. In Elvetia vigneta este 40 de euro pe an dar la ce drumuri au se merita. La noi.....
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
hai sa nu mai fim carcotasi!si la noi sa schimbat conditia drumurilor! nu mai sant pline de gropi! a ,ca nu avem autostrazi trebuie sa ii multumim lui basescu ca atunci cand in europa tarile estice incepeau lupta cu infrastrucrura el a declarat ca romania nu are nevoie de autostrazi!
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pentru 120 lei chiar nu merita sa iti bati capul. Odata amendat, foarte greu mai poti obtine anularea amenzii, iar bazandu-te pe scuze gen "sunt gropi si d-aia n-o platesc" n-ai nicio sansa de castig. In plus, drumurile si timpul pierdut prin tribunale, sigur vor costa mai mult de 120 lei.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am platit taxa de drum ! e aiurea sa pleci cu masina si sa te trezesti ca peste cateva luni iti trimit astia o scrisoare in care iti zice ca trebuie sa dai bani ca nu ai respectat legea! nu a castigat nimeni cand a mers pe dn si nu a avut taxa de drum platita! si e corect sa platim! pai de unde sa aibe astia bani pentru salarii de 20000 lei pe luna si de unde bani pentru alte smecherii de contracte cu statul pe banii propietarilor de masini! cel mai asuprit roman este propietarul de autoturism,ar trebui sa iesim instrada sa cerem multe facilitati fata de cei fara masini! noi platim taxe in plus fata de cei fara masini! si ei beneficiaza de modernizarile facute din banii nostri! eu am 3 masini! impozit,asigurare,benzina si motorina zilnic,taxe de drum!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eliade elis a scris:(...) In Elvetia vigneta este 40 de euro pe an dar la ce drumuri au se merita. La noi.....


In Elvetia, de altfel in toata Europa, platesti rovinieta ca sa mergi pe autostrada. Pe DN-urile lor nu iti trebuie rovinieta.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mai putin Germania, taxa de drum e cuprinsa in pretul carburantului iar altceva nu se mai plateste nici pe DN-uri nici pe autostrazi...in Romania situatia e anormala, avand in vedere starea foarte proasta a drumurilor DN plus lipsa cu desavarsire a autostrazilor ( cele care sunt incep de undeva si se termina nicaieri...tronsoane cica le zice), cu toate astea taxa de drum se plateste de doua ori, odata in pretul carburantului si odata separat sub forma de rovigneta...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
stelea a scris:
eliade elis a scris:(...) In Elvetia vigneta este 40 de euro pe an dar la ce drumuri au se merita. La noi.....


In Elvetia, de altfel in toata Europa, platesti rovinieta ca sa mergi pe autostrada. Pe DN-urile lor nu iti trebuie rovinieta.






in germania e moca! nu se taxeaza folosirea autostrazilor!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
[quote="sorindf2000"]Mai putin Germania, taxa de drum e cuprinsa in pretul carburantului iar altceva nu se mai plateste nici pe DN-uri nici pe autostrazi...in Romania situatia e anormala, avand in vedere starea foarte proasta a drumurilor DN plus lipsa cu desavarsire a autostrazilor ( cele care sunt incep de undeva si se termina nicaieri...tronsoane cica le zice), cu toate astea taxa de drum se plateste de doua ori, odata in pretul carburantului si odata separat sub forma de rovigneta...[/quote



noi santem mai prosti! platim ca nu santem in stare sa ii tavalim pe cei care i-am pus sa conduca spre binele nostru! se iau banii si isi fac oamenii vile si vacante nu ii folosesc pentru dezvoltarea infrastructurii!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Compania Naþionalã de Autostrãzi ºi Drumuri Naþionale din România (CNADNR) a anunþat luni cã, începând din 1 octombrie, rovinieta - tariful de utilizare a reþelei de drumuri naþionale - nu mai poate fi achiziþionatã din punctele de lucru ale CN Poºta Românã ºi SC Rompetrol Downstream SRL.

sursa si intreg articolul: http://www.gandul.info/auto...ovinieta-10144486
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mai bine anuntau ca rovigneta nu mai poate fi achizitionata de nicaieri pentru ca incepand cu x data pe drumurile din RO ea nu mai este necesara intrucat cu toti bani colectati in toti ani de cand ea este in vanzare nu s-a realizat nimic din contra unele drumuri sunt chiar mai proaste...ce gluma buna...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR