Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • manta cupe

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
-opel vectra model `92
a ramas cu mult in spate........prea mult pentru o liniutza! Smile
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Daca era 1.6 (75 de cai) cred si eu Laughing Laughing
  • manta cupe

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Manta 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce motor avea...
  • tncosmin

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy salut tuturor!
eu zic ca sunt doua tipuri de soferi :
1. cei care au masini si nu stiu ce sa faca cu ele
2.cei ce stiu sa mearga cu masina, dar nu au cu ce ( sa nu se inteleaga lipsa de auto ci auto mai slabe dpdv al CP ) . acum justificarea :

sa va povestesc si eu ceva :
acu 3 luni mergeam de la Tg-jiu la Cluj. Dupa Alba Iulia trafic infernal,multe tiruri bara la bara, greu de depasit,etc. stiti probabil despre ce vorbesc. Ma cam grabeam pt. ca am calculat eu simplu cca. 300 km = 4 ore de mers lejer. Dar nu am luat in calcul defileul Jiului, drumul plin de gropi si mai ales traficul f.f. aglomerat, cu o singura banda pe sens.
dar sa trec la subiect. mergeam cu my car opel astera g, y 20 dth (101cp), si ma strecuram cum puteam printre tiruri si alte masini mai slabute, ca doar nu o sa ma las afumat de dacii de acu 20 de ani. La un moment dat ajung pe unu cu un mercedes sport,super masina, ce sa mai, cea ce mi-as dori si eu in garaj. dupa ce merg in spatele lui cam 1 km, am crezut ca nu poate depasi din cauza traficului, ma plictisesc si prind momentul oportun si-l afum pe tipul cu SLK. M-am si uitat in dreapta sa vad poate e ocupat cu vreo pipita sau e cu cineva care sa-i traga vreo palma dupa cap, dar nimic, tipul era singur.mai merg vreo 15-20km si fac o pauza sa maninc ceva, sa-mi fac necesitatile fiziologice, si apoi plec mai departe. dupa o buna bucata de mers, iar tipul cu SLK- aceeasi poveste. pai mai baiatule la ca dr...cu ai dat ( tu sau tactu) atitia bani pe super masina, sa mergi in cu..l tirurilor cu 60km / ora si asta in afara localitatilor.
PS :
1.Ori masina mea este mai tare ca SLK aluia
2.Ori si-a tras supemasina si nu stie sa conduca.

de ce nu am eu o masina de aia ca as sti eu cum sa merg cu ea - nu as rata nici un radar. Twisted Evil
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa intelegem ca tu faci parte din a doua categorie.

Nu ai luat in calcul o a treia varianta: tipul nu se grabea si era destul de experimentat ca sa stie ca nu castiga decat vreo 10 minute pe un tronson de 70km, conducand cum zici tu. Daca iti faci un calcul simplu, depasind tot ce prinzi in cale pe un drum ingust, nu iti maresti media orara decat cu vreo 10, maxim 20km/h. Si asta in conditiile in care iti asumi riscuri mult mai mari decat daca ai merge linistit.

Un mercedes se cumpara si pentru ce are inauntru, nu numai pentru motor.
  • tncosmin

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy
salut dodo!
nu spun ca nu ai avea dreptate la chestia cu 10-20minute cistigate, dar sa sti ca nici eu nu conduc iresponsabil si nu fac depasiri riscante, chiar daca am o masina bunicica. Oricum la 300 km,daca pierzi 10-20min/70km=45-125minute si eu cred ca e ceva.Insa sa fiu la volanul unei astfel de masini as merge doar prin oras cu viteza asta(vezi 60-70Km/ora), cu geamurile lasate si cu muzica un pic mai tare ca doar mi-am luat "aspirator de femei".glumesc desigur. stiu ca si confortul si siguranta are un cuvint greu de spus la achizitionarea unei masini,dar ma repet, nici chiar asa, ca nici cind conduceam dacia lui tata de 20 de ani nu mergeam cu 70 km/ora in afara localitatilor, si cei care ati condus dacii modele mai vechi stiti bine ce spun ca pina la 100km/ora merge si dacia destul de bine.
Daca as avea banii necesari sa sti ca nici eu nu as ezita pentru a-mi cumpara o masina buna si aceasta ar fi fara indoiala una de la mercedes. sti si tu ca exista mercedes si alte masini.cind ai spus mercedes ai spus totul: fiabilitate,confort,siguranta si tot cea ce-ti doresti de la o masina. am mers cu un mercedes sport de 10 ani si nu-i dadeai mai mult de 4-5 ani, iar ca performante nu mai spun.
asa ca eu ma bucur ca exista si persoane ca cel de care am povestit. mai este unul tintareanu care la o emisiune la tv, se dadea mare cu audiul lui Q7, dar il intreaba reportera ce motor are, performante ,etc, iar el nu stia nici macar daca e pe benzina sau motorina. vai de steaua lui. a zis ca trebuie sa-l sune pe fisu sa-l intrebe ca el ia cumparat-o si sa stie si el ce combustibil sa bage in ea
Very Happy Very Happy
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
aceesi linie dreapta ca la opc2006 dn1 spre ploiesti,in fata mea un 3-ar fara inscriptii de motor,dar diesel dupa fum,model 2002-2003,visiniu metal ,geamuri foliate,in spatele meu un logan mcv cu semnal stanga Neutral ,dau flash pt bmw ....nimic in fata lui erau masini,mcv-un in stopu meu de frana Twisted Evil, zic colegului din dreapta"pazea ca vine dricu" radem....urmeaza un sprint pana la 150 km/h,dricu nu se mai vede....normal, apoi franam la 100.nu ma dezlipeam deloc de bmw,eram calare pe el...in sfarsit se face liber in fata bmw-ului ,tipu baga picior'u in el,iese fum la greu ,"opa" zic ,acu e randu meu.....imi "bag" si eu picioru in opel cu ochii pe vitezometru si pe bmw.si urca 120,140.......180 in spatele bmw-ului....eeeeeeeeee pana aici a putut a semnalizat dreapta si sa bagat pe banda unu....si eu mandru cu vectra trec pe langa ,ma uit spre el ...cam la 40ani....zambesc....zambeste si el ,si mai bag o data piciorul sa miroasa si el fum de y22 dtr........ cred ca ajunsesem pe la 200...si am mers ceva timp ca sa nu mai ma vada,oricum tipu nu s-a mai dat la masina
mai am o poveste tot cu un bmw ..525d...da, cu alta ocazie
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
m-am intrecut si eu cu un grande punto 1,3 cdti 90 cp, 6 viteze; la drum intins eram cam egali, in panta insa m-a facut
Skip ads

  • cioby

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
foarte amuzanta povestioara cu opelul corsa si viperul. as vrea s-o vad live.
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai sa scriu si eu: kadett D cu filtru sport 1.3 8v carburatie 75 ponei stock

am facut:
-clio 1.4 8v 75 ponei
-logan 1.4 8v cu cip

mi-am luat-o de la:
- citroien c4 1.6 16v 110 calutzi ----> cu a 1-a cred ca il fac ca am caroserie usoara
- porsche cayenne (nuj ce motorizare) -----> el a fost cu ideea Smile
- bmw x5 3.0d ----> il faceam Smile)

PS: am tupeu sa ma intrec si cu ferrari Very Happy
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:aceesi linie dreapta ca la opc2006 dn1 spre ploiesti,in fata mea un 3-ar fara inscriptii de motor,dar diesel dupa fum,model 2002-2003,visiniu metal ,geamuri foliate,in spatele meu un logan mcv cu semnal stanga Neutral ,dau flash pt bmw ....nimic in fata lui erau masini,mcv-un in stopu meu de frana Twisted Evil, zic colegului din dreapta"pazea ca vine dricu" radem....urmeaza un sprint pana la 150 km/h,dricu nu se mai vede....normal, apoi franam la 100.nu ma dezlipeam deloc de bmw,eram calare pe el...in sfarsit se face liber in fata bmw-ului ,tipu baga picior'u in el,iese fum la greu ,"opa" zic ,acu e randu meu.....imi "bag" si eu picioru in opel cu ochii pe vitezometru si pe bmw.si urca 120,140.......180 in spatele bmw-ului....eeeeeeeeee pana aici a putut a semnalizat dreapta si sa bagat pe banda unu....si eu mandru cu vectra trec pe langa ,ma uit spre el ...cam la 40ani....zambesc....zambeste si el ,si mai bag o data piciorul sa miroasa si el fum de y22 dtr........ cred ca ajunsesem pe la 200...si am mers ceva timp ca sa nu mai ma vada,oricum tipu nu s-a mai dat la masina
mai am o poveste tot cu un bmw ..525d...da, cu alta ocazie

Nu te supara,dar daca vrei sa ne spui ca ai facut un 525d...nu prea te cred.Ori era obosita ori soferul era babalau.Duminica am avut placerea sa conduc asa ceva-evident,unul in stare tehnica exceptionala.L-am calcat cam cum am vrut,fara retineri si pot sa spun ca e o masina pe care astra 2,2 chiar si cu cip nu o sa o egaleze niciodata din toate punctele de vedere(normal, are 180cai).E just,astra costa cam jumatate sau 2 treimi din pretul BMW-ului dar nu pot fi comparate....asta e bestia...

A.era sa uit-e varianta sport Wink
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ok, hai sa incerc sa insir si eu ..

Nu am scris postul asta ca sa ma dau mare cu ceva, cine nu ma crede pot dovedi oricand (Adrian, 0765.51.30.51)

Victime:
Alfa Romeo 147 (1.6)
Astra Bertone 1.8 Very Happy
Astra Bertone 2.2 (recunosc ca soferul e cam novice)
Astra G 2.0 dti
Golf 5 2.0 dti
Alfa Romeo 156 1.9d
Audi A6 1.8i
Audi A6 2.5 tdi
Audi A3 1.6
Toate natiile de Ford Focus Laughing
Hyundai Coupe 2.0 (masina cumnatului meu .. si credeti-ma ca a dat tot ce are mai bun in el la liniutza)
VW Touareg 2.5TDI - cu soferul directorului meu (si are peste 170CP!)
Seat Leon 2.0 dti
Passat 1.9
Rover Streetwise si 75
Peugeot 307cc
Smart Roadster

(tot ce am insirat mai sus, in mare parte, sunt masinile unor prieteni de-ai mei sau cunostinte ... dar mai sunt si altii pe care i-am facut pe strada si nu ii tin minte .. )

Am fost victima:
Audi TT 1.8i (m-am dat cu el de peste 10 ori, am ars benzina de 1 mil si nu l-am facut niciodata, masina aia parca are racheta in fund)
Calibra lu' Nick de la N&D, aia galbena ... (nush ce motorizare, dar m-a facut in suc propriu)
Honda Accord 2.0i
Chrysler Sebring 2.4i
BMW 530D din 2006 (l-am facut la start si aveam peste 100m in fata lui, pe cheiul dambovitzei spre glina, apoi m-a ajuns si m-a lasat destul in urma)

Evit liniutze ca sa nu ard gazu' de pomana cu:
Ford Mondeo
Fiat Stilo
Dacia Logan
Masinile frantuzesti (Renault, Peugeot, Citroen)
Golf <1.9tdi
Daewoo

Nu m-am dat inca, dar nu mi-e frica de:
BMW 316, 318, 320i, 320d, 520d
Skoda Fabia, Octavia, Superb

Nu m-am dat dar imi este teama de:

Japoneze Rolling Eyes
Skip ads

  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am intrecut > VW Passat (ultimul model)2.0 tdi
Peugeot 407 hdi
All Logan"
Mercedes C 180
Opel Astra 1.7 dti
+ alte modele mai putin importante
Am fost intrecut> Opel Calibra turbo 204 cai (rosie , super masina Shocked )
Opel Diplomat V8
Dacia 1310 ( nu stiu ce draq de masina era , dar se tura fenomenal Twisted Evil
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea am apucat sa ma dau 'pe bune' cu cine stie ce masini. Singurele 2 importante sunt:
BMW 325i coupe pisica cu admisie/evacuare/? ... nush cati cai .. minim 170.
Opel Vectra C 1.9 cdti tunat la 200cp.
Rezultatul - favorabil mie.
Astept doritori (in special Bertone, sunt curios cum stau).
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu te supara,dar daca vrei sa ne spui ca ai facut un 525d...nu prea te cred.Ori era obosita ori soferul era babalau.Duminica am avut placerea sa conduc asa ceva-evident,unul in stare tehnica exceptionala.L-am calcat cam cum am vrut,fara retineri si pot sa spun ca e o masina pe care astra 2,2 chiar si cu cip nu o sa o egaleze niciodata din toate punctele de vedere(normal, are 180cai).E just,astra costa cam jumatate sau 2 treimi din pretul BMW-ului dar nu pot fi comparate....asta e bestia...

A.era sa uit-e varianta sport Wink[/quote]
eeeee ,da cine a zis ca l-am facut!
treaba e ca l-am folosit sa vad cum se tine el pe sosea si cum reusesc eu sa ma tin dupa el..
si eu zic ca am reusit
la fiecare sprint ramaneam destul de aproape de el cca 10m. totul sa petrecut in trafic zona mihailesti,pe baraj am alergat paralel cu 170 dupa care a urmat curba spre buc,destul de stransa si ff alunecoasa am franat amandoi violent de i sa ridicat prietenei mele parul si la propriu si la figurat
nornal ca nu aveam pretentii sa-l fac,163cp minim fata de 125 ai mei,totusi bmw e cu 200kile mai greu....
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
BiriV a scris:Nu prea am apucat sa ma dau 'pe bune' cu cine stie ce masini. Singurele 2 importante sunt:
BMW 325i coupe pisica cu admisie/evacuare/? ... nush cati cai .. minim 170.
Opel Vectra C 1.9 cdti tunat la 200cp.
Rezultatul - favorabil mie.
Astept doritori (in special Bertone, sunt curios cum stau).


Dar cu ce masina le-ai facut pe cele doua ? Cu Volvo S40 Z20 LET ? Laughing
Ca sa stiu daca ma dau cu tine...
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
evident Volvo.
As mai putea adauga:
Touareg TDI (nush ce motorizare)
BMW 320i
Vectra C 2.2 DTI
Citroen C4 coupe 1.6 HDI (gizas ce acceleratie are asta).
Audi A4 1.8t quattro.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Auzi dar cati cp ai tu pe volvo asta S40 T4 Z20LET ? Laughing
Ca eu te credeam dar pana am vazut ca te lauzi cu o victima ca citroen hdi C4 coupe " venerabilul " motor de 1.6.
Vezi bine ca citroenul e coupe ! Al tau nu este ....
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ca idee ... incearca sa te dai cu un citroen din ala (diesel, da?). Ce-i drept ... omu' zicea ca nu are cip, nu are nimic, dar fugea super bine jucaria. Bine ... n-au fost probleme, dar nu ma asteptam deloc sa accelereze asa tare. Si din ce am auzit .. e mult mai sprinten 1.6hdi decat 2.0hdi ... din cauza cutiei foarte bine alese.

P.S.
200cp
P.S2
Nu obisnuiesc sa mint.
P.S3
Exista si C4 care nu e coupe Smile.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sunt 2 hdi-uri de 1.6

1.6HDi Euro 4 , 1560cc (92CP)
1.6HDi 16V Euro 4, 1560cc (110CP)

respectiv cu 12.5 si 11. 2 secunde 0-100, nimic impresionat
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR