Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Colegi forumisti dati-mi o idee cum sa acopar niste zgirieturi. Nu sint nici superficiale ca sa incerc cu polish si nici prea grave sa ma gindesc deja la vopsirea integrala a portierei. Tabla nu este atinsa dar vopseaua s-a luat si se vede chitul alb de pe dedesubt. Latimea este de 1-2 mm.
Culoarea este albastru inchis si de aceea m-as gindi la ceva de genul unui marker de aceeasi nuanta ( daca exista) dupa care sa acopar cu un lac incolor.

Va rog impartasiti-mi din experientele voastre ( dureroase cred ) in legatura cu zgirieturile pe masina.

Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile,

Gabi
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
1. In ceea ce priveste markerele, gasesti la Carrefour multe culori.
Dar greu vei gasi nuanta care ai nevoie ...

2. Poti sa te duci la un centru de preparat vopsele si sa-ti faci o cantitate mica, sa o ai pt. eventuale retusuri.
Eu asa am procedat, m-am dus la Sikken'S, care au un magazin in spatele ambasadei Chinei. Mi-au facut o doza de vopsea dupa codul care se gaseste pe stalpul portierei si e OK.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si vopseaua ai dat-o cu pensula? Cum a iesit...
Gavriil, ai o Vectra B da? Din ce an? Per total toata masina este lustruita si arata brici? Doar dunga aia e pb? Daca dai cu pensula o sa fie... dupa cum o faci... Exista meseriasi care fac o treaba super si la pret cumsecade. Cu vopsea dupa codul original. Nu tb sa vopsesti toata masina.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da, am dat-o cu o pensula f.f. fina si nu se vede nici o diferenta.
Trebuie sa spun ca asa am acoperit NUMAI punctele de vopsea sarita din cauza pietricelelor si a altor obiecte mici (max.2 mm patrati)
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
De regula la service pentru astfel de zgarieturi (adanci) se vopseste toata componenta.
Markere cu vopsea dupa cod nu cred ca o sa gasesti. Cel putin la cele de la Carefour codurile nu corespundeau cu codurile Opel.
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu ma gindeam sa dau cu pensula; mai degraba cu un spray; am gasit un magazin care prepara vopsele Standox si vind si sub forma de spray.
Acuma imi pun problema cum sa pregatesc suprafata si cum sa aplic vopseaua, exact cit latimea zgirieturii sau ceva mai mult?
Oare sa dau dupa vopsire si cu lac pe deasupra ca sa reziste mai mult ?
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
continui si eu postul asta ptr ca e primul gasit in legatura cu problema mea.Mi-au aparut si mie 2 puncte pe capota exact deasupra la emblema din cauza pietricelelor.Acum la dealer mi-au spus sa fac retus dar ei nu fac asta.Mi-a recomandat si mie Standox.Intrebare e unde ii asesc in Buc sau unde mai sunt locuri unde iti fac vopsea in cantitati mici si eventual iti fac ei retusul?
  • cristian_wushu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
se face spray dupa codul vopselei (unde nu stiu), se incarca pe zgarietura, se freaca cu smirghel fff fin, se da cu lac si se polisheaza local (am omis ceva?).
nu mai stiu sigur toate etapele, dar mie mi-a explicat cineva care se ocupa cu polishat si mi-a zis ca iese orice zgarietura daca este facuta profesional.
eu am o zgarietura destul de naspa pe aripa si e retusata cu pigment de la opel, dar nu e reusit retusu (mi-a explicat tipu in detaliu cum poate sa o scoata, dar am cam uitat ce mi-a zis el, oricum esentialu e mai sus).
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sandox erau pe langa Apaca, pe Iuliu Maniu, de la intersectia de la poli spre pasajul Lujerului. Acolo i-am gasit ultima oara.
Pe dreapta
Dar a fost acum vreo 2 ani.
Nu garantez ca nu s-au mutat.
daca ajung in zona arunc un ochi
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am scos 2 zgarieturi evidente, de cheie, pana in tabla..chiar bine zic eu;adik se vede doar daca te uiti fix de langa masina si fix acolo...altfel nu se observa,daca dai cu mana se simte"santul" din vopsea facut de cheia/cuiul/sarma....baiatului acela bun care a vrut sa ma fericeasca pe mine;
ai 2 solutii: revopsirea integrala i(sa iasa ceva misto) sau creion de retus..em am dat 10 euro pe el in germania, am dat codul de vopsea tipul masinii si mi au facut ei tubul asta mic cu o pensula f fina ..pt retus;am acoperit zgarietura cat de bine am putut si , dupa ce s a uscat ,am dat cu o pasta de polish;eu sunt multumit , partial , aveam o zgarietura urata de tot deasupra busonului de benzina , nu am vrut sa o revopsesc integral si am procedat asa..incercati..o sa fiti suprinsi placut zic eu;nu e ca noua, nu se mai observa decat daca stii exact unde e si e o solutie alternativa revopsirii..
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Fratilor! Cum scot zgarieturile de pe o janta! am dat nitel cu ea de bordur a si ma doare inimaaaaaa!!!!
Janta e din duraluminiu si se vade k dracu!!! E de pe modelul edition daca ajuta!
Multumesc
  • Techno

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cum se acopera un punct (2mm) de pe bara din fata unde a sarit vopseaua? Culoarea e argintiu...
Skip ads

  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
buh fratilor..cititi cu atentie inainte sa intrebati iar acelasi lucru Sad
depinde de cat de mult e patrunsa vopseaua , daca e doar in suprafata merge cu polish-pasta de polis iti cumperi tu si freci sau te duci la o spalatorie , daca e pana in tabla..creion de retus -vopsea,de aceeasi culoare de preferinta Smile ;am mai scris mai sus ce am facut eu, daca vrei si alte pareri......succes Smile
  • Techno

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La mine se vede plasticul negru de pe bara. La Carrefour unde se gasesc markere, la auto sau e vorba de cele de la birotica?
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
hmm..pe bara e cam putin probabil sa iti iasa asa,frumos, daca dai cu vreion de retus-polish;adik am incercat si eu si nu am rezolvat mare lucru;..te duci frumos la unii care comercializeaza vopseluri auto si etc , de preferabil de buna calitate Smile , dai codul de vopsea , si o le zici sa iti faca un mic tub cu vplseaua respectiva pt retus;exista varianta spray si "penSULA", eu am penSULA si o manuiesc mai bine Smile
cel mai bine ar fi sa vb cu unii de la tinichigerie/vopsitorie care sa iti poata da mai multe sfaturi;mai mult decat ce am scris pana acum..nu stiu ce sa zic Sad
  • Techno

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc, am vazut in Carrefour niste markere auto intr-adevar, sper sa gasesc la culoarea mea, mai exista si in Metro Edding silver la birotica, la auto nu m-am uitat.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
vion a scris:Fratilor! Cum scot zgarieturile de pe o janta! am dat nitel cu ea de bordur a si ma doare inimaaaaaa!!!!
Janta e din duraluminiu si se vade k dracu!!! E de pe modelul edition daca ajuta!
Multumesc


Chiar nu este nimeni care ma poate ajuta??!!!!! De unde sa iau o vopsea sa iasa k aia originala sau......... poate mai e cineva patit!
MULTUMESC
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa iti spun legat de jenti;exista mai mult ca sigur modalitati in care o poti face"ca noua";eu nu am avut probleme de genul asta si nu pot sa iti dau un sfat;sorry
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Poti incerca la SIKKENS.
Este o firma mica, langa ambasada Chinei, dupa show-room-ul BMW (parca), in dreapta, exact vis-a-vis de locuinta lui Tiriac.
Pot crea acolo orice tip de vopsea, daca te duci cu o mostra.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:Poti incerca la SIKKENS.
Este o firma mica, langa ambasada Chinei, dupa show-room-ul BMW (parca), in dreapta, exact vis-a-vis de locuinta lui Tiriac.
Pot crea acolo orice tip de vopsea, daca te duci cu o mostra.


OPA!!
Merci! Asta e in bucuresti???
Multam
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR