Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • amfaly2002

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am un vectra b din 97 si nu i se mai deschid geamurile din fata ,
ma poate ajuta cineva
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pot fi multe cauze! Modulul electronic de la baza stalpului fata dr. nealimentat sau defect! Ansamblul motor/macara defect!

L.E.
Daca acele beculete isi pierd inntensitatea luminoasa la actionare, asta presupune un consum marit al modulului, implicit curent marit absorbit de servomecanismele geamurilor!
Pentru a gasi modulul, la baza stalpului din fata, in partea dreapta, trebuie sa desfaci acel capac de plastic! Nu mai retin bine parca 2 sau 3 suruburi mascate de niste dopuri! Vei gasi o cutie neagra, cam de 100X70X35 mm!
Mai degraba e bine sa verifici mecanismele servo ale geamurilor, cu toate ca este dubios sa pice ambele in acelasi moment! Chiar nu se misca deloc?


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 22 Feb, 2010 3:04 pm, modificat de 2 ori in total
  • amfaly2002

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am beculetele pe butoane aprinse cand incerc sa deschid geamul se stinge putin parca ar face un scurt undeva ,dar nu stiu unde
si unde se afla modul electri pe stalpul din fata ,si cum arata
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am o problema asemanatoare, doar ca la mine parca nu are destula putere sa-mi ridice geamurile si partea din dreapta a geamului ramane in urma blocandu-se... banuiesc ca sunt de vina macaralele... ceva dinti rupti sau uzati... e prea frig sa ma apuc sa desfact fata portierei Wink)

iar la tine vezi sa fie conectat cablul care intra in portiera (trebuie sa fie o chestie tubulara pe langa balamalele portierei, sa nu fie intrerupt pe acolo ceva
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Posibil sa fi ajuns apa si sa se fi oxidat circuitele la butoane
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Morphyk - poate e si de la vremea rece sau de la praf, vaselina din motoaras si din macara (probabil plina de praf) a devenit mai vascoasa si de asta merge mai greu, ca prima etapa poti incerca curatarea ei de vaselina(cu motorina cel mia bine si o pensula) apoi o ungi din noi cu vasilina curata, la fel si la sina de AL care e fixata pe geam - paote se mai imbunatateste ceva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR