Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mihai.bobos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am o intrebare pentru cei cu computer de bord: voua cit de exact va indica consumul?
eu am o diferenta destul de mare: cam 2-3 litri la un plin (45-47l) de motorina...ceea ce mi se pare destul de mult...si as fi vrut sa aflu daca si la altii e la fel...
ar putea fi ceva defectiuni tehnice care sa dea diferenta asta chiar asa de mare?
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
n-ai probleme cu computerul de bord...
ai probleme cu statia de unde alimentezi... Wink
eu de 5 ani n-am avut nici o problema...
de exemplu masina zice ca a consumat 46 de litri , pistolul sare pe la 45-45,5 si mai intra cam pina pe la 47...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa incerc sa tin cont de de computerul de bord.
Pana acum nu am crezut si nu am bagat in seama ce zice....
  • mihai.bobos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2005

  • Mesaj Privat
la mine e invers...masina zice ca a consumat 51l, pistolul sare pe la 45-46...cu greu mai bag pina pe la 48...poate 49...o sa incerc si la alte statii, sa vad care e diferenta...daca e problema de statie eu m-as fi asteptat sa platesc mia mult decat zice computerul de bord, si nu mia putin...
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
computerul e bun bre....altii ne fura
Very Happy
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bre bogdanene a zis omu' ca e invers... Wink
m-am tot gindit si eu si nu prea imi explic, deja 5 litri e mult...
si in plus daca nu ma insel rezervorul de astra e dat ca 52 in carte...
ma indoiesc sa fie consumul dat de computer 51.... trebuiau sa-i faca beculetele in bord ca girofaru' daca mai are doar un litru in rezervor...
la mine rezervorul e de 58, becul galben se aprinde pe la 48-49 si nu intra niciodata peste decit cel mult 1 litru
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
la mine indica absolut perfect!
  • Edy

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Hi baetii , si la mine indica absolut inexact.
Ma duc la pompa cu becul aprins ,inghite cam 70 l ,circul cam 550 km si compiuterul spune ca am ars cam 48 si stau cu tancul iar pe ros.
Am gasit ca exista un cod al masinilor functie de diametrul amvelopelor ,aut/man , cu AC/fara AC , etc,etc
La garaj cu ajutorul TEK 2 trebuie verificat codul si de vazut ca este cel potrivit. Asa cica stie calculatorul cu cine are de-a face.
Voi reveni cu informatii in masura in care ajung la ceva rezultate.
Propun sa lasam postul deschis si sa mai coptam pareri.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
consumul total nu are nici o treaba cu rotile sau alte accesorii. doar codul motorului trebuie sa fie cel corect. daca cosumul total nu este exact, atunci nimic nu mai este exact asa ca ai computer de bord doar sa nu te plictisesti.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca va serveste la ceva, va voi spune cate ceva despre pompele de benzina/motorina. Aceste pompe sunt dotate cu niste asa zise masuratoare volumetrice (debitmetre, in fapt) care au ca principiu de masura urmatorul: intr-un bloc de aluminiu lucreaza 4 pistoane actionate de presiunea unei pompe cu roti dintate. Aceste pistoane sunt cuplate cu doua dispozitive articulate pe un vilbrochen (nu sunt biele, ci niste dispozitive de o forma ciudata, niste triunghiuri dreptunghice si isoscele ale caror catete sunt curbe catre interior). Vilbrochenul antreneaza un dispozitiv numit pulser care genereaza prin invartire un numar fix de impusuri/tura. Camerele pistoanelor au o anumita capacitate cunoscuta. De aici va puteti da seama ca, computerul pompei are toate datele sa calculeze si afiseze volumul ce a trecut prin masurator. Singura posibilitate de reglaj fin al masuratorului este o rozeta care actioneaza un surub cu care se modifica fin cursa pistoanelor (simultan la toate). Deci se poate deduce ca la un volum afisat se poate regla fin cursa, astfel ca per total volumul livrat sa fie mai mic decat cel afisat. Clasa de precizie este stabilita metrologic la 2%, dar va dati seama ca in majoritatea cazurilor pompele sunt reglate sa dea cat mai aproape de -2% si apoi sigilate. Acum daca faceti socoteala la 50l pierdeti 1l, asta este eroarea de pompa, restul depinde de masina fiecaruia. A propos, masuratoarele sunt marea majoritate de la firma Benett (SUA), s-ar putea sa gasiti ceva in pagina lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR