Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cristy333

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Y 17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am o Astra luata acum din Germania . Are 96.000 km , din anul 2000. Habar n-am ce s-a schimbat la ea.Stiu ca aici sunt meseriasi mai tari decat mecanicii din service . Sfatuiti-ma si pe mine :
--putea ca sa nu se schimbe pana acum cureaua de distributie si rolele
--cand trebuie sa schimb
--se poate schimba numai cureaua daca se constata ca rolele sunt bune
--ce firme fac curelele si rolele originale pentru Opel
--ce preturi se practica in mod obisnuit la aceste componente (la service Opel mi-au zis ca ma costa distributia 7 mil +manopera --e mai bine sa cheltui banii astia ca sa dorm linistit ?)
La inspectia facuta in Germania in sept. 2005 (nu stiu o buche de germana), in cartea de service este pus un x in toate casutele si la Zahnrlenen+Spannrolle.Ce inseamna ca s-a schimbat sau ca tre sa se schimbe?
Multumesc tuturor celor care imi vor da vreo sugestie.
Un vanzator mi-a zis ca , chiar de se rupe cureaua se opreste motorul dar nu se intampla nimic nasol cu el . Asa este ? Cica astea mai noi sunt altfel facute , protejate mai bine . Asa o fi ?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
de regula, cand cumperi o masina, ii schimbi distributia, ulei, filtre...
acum poate sa-ti zica oricine schimb-o sau n-o schimba ideea este ca daca n-o schimbi, mergi pe riscul tau!
iar daca vrei sa faci treaba ca lumea, schimbi si role si pompa si curea.
daca vrei s-o faci pe jumatate si s-o mai desfaci cand o fi nevoie, schimbi doar cureaua.


Ultima modificare facuta de love4cars la Sam 29 Apr, 2006 7:41 pm
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
daca se rupe cureaua ti-ai facut o bucurie de zile mari, cu sanse mari sa se zgarie destul de tare blocul motor (cilindri is alezati in bloc) => sanse mari sa trebuiasca sa schimbi blocul motor, pe langa supape si cilindri, eu as prefera alt motor in cazul asta

asa ca pt. 2 mil pe curea + 2 mil pe manopera nu cred ca merita sa risti atat de mult, rolele, pompa de apa poti sa le lasi linistit ca alea daca e ceva incep sa huruie si se aud tare, dar cureaua nu da nici un semn de uzura pana cand se rupe brusc, asa ca schimb-o
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cand cumperi o masina normal ar fi sa-i schimbi uleiul Âși filtrele dar obligatoriu curelele. Nu se merita sa risti. Ar fi pacat ca pentru cateva milioane sa se defecteze si altele si sa cheltui mai mult dupa aceea.
Skip ads

  • tclaudiu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand, daca motorul e Y17DT distributia se schimba la 150.000 km: asa scrie si in cartea de service (vezi dupa Serviceplan C), si in TIS, asa zic si cei de la Opel din Germania.
Daca intrebi la service-urile de la noi sau chiar la reprezentantele Opel de la noi iti spun ca ei schimba la 60.000 km, ca la noi e praf etc. Distributia e protejata de o carcasa de plastic, praful nu ajunge la ea de nici o culoare. Singurul lucru care poate diferi e modul de solicitare (daca mergi f mult in oras, daca tragi tare de masina, etc) Dar asta nu-i scade asa de mult durata de viata incat s-o schimbi la 60.000 km.
In cazul tau: conteaza cat de sigur esti tu de kilometri pe care ii are masina. Daca ti-ai adus-o tu sau o pers de incredere si e luata direct de la proprietar, atunci sigur kilometri sunt reali. Daca ai luat-o de la cineva care le aduce de afara, e posibil sa nu fie reali. Mai e si cartea de service.
Acum:
- daca km sunt reali, mai mult ca sigur nu s-au schimbat cureaua si rolele, doar s-a verificat si corectat intinderea ei
- daca km sunt reali atunci cureaua de pe masina e cea originala (garantata 150mii km) pe care o poti schimba pe la 135-145mii. Dupa ce o schimbi pe cea originala, urmatorul schimb il poti face pe la 100-120mii ca sa fii linistit
- in carte scrie ca se schimba doar cureaua, rolele doar daca sunt uzate; dar mai bine sa schimbi si rolele ca oricum nu mai umbli la distributie vreo cativa ani buni
- pe cureaua originala scrie Isuzu, pe role nu scrie (nu stiu cine le face)
- ce gasesti bun si se folosesc frecvent sunt (cu preturi): curea distributie Bosch (750mii), rola intinzatoare+rola ghidare Spidan (2.6mil ambele), curea agregate (800mii). In carte scrie sa schimbi cureaua de agregate odata cu distributia la 150mii km, dar poti s-o mai lasi daca arata bine si doar s-o strangi. Manopera la distributie la majoritatea dealerilor Opel e ~60 euro (2.1mil). Daca faci un total o sa vezi ca totul te costa la ~5.5mil, in nici un caz aberatiile lor de preturi
Despre ruptul curelei de distributie: pe langa ce spunea sandumbogdan se indoaie si supapele, se rupe pinionul de la pompa de ulei. De aceea nu numai ca trebuie sa schimbi distributia la timp (sau ceva mai devreme), dar iti recomand sa o faci la service-uri serioase, unde primesti 3 luni garantie pt manopera. Stiu cateva cazuri in care s-a rupt cureaua dupa montare la serviceuri no-name.
Bafta, asteptam rezultate
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@tclaudiu - cred ca se putea si un post mai scurt dar e bun si asta.
@cristy333 - nu exista indoiala.trebuie sa schimbi distributia ca asa este mai safe!
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
schimb-o frate ca e belea!!!!!
ce fel de rola intinzatoare ai ?
cu arc sau cu brat?
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
schimb-o frate ca e belea!!!!!
ce fel de rola intinzatoare ai ?
cu arc sau cu brat?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy schimb-o!!!!!!
frate, schimb-o!!!! ai grija ce fel de rola ii pui!!
poate ai d'aia cu ark, ca are BAZGANM una de vanzare... Cool
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am luat-o de aici si am facaut la fel , schimbat curea , role , ulei , filtre ulei , aer . cam 7,5 milioane si aproape 4 ore manopera la reprezentanta.
Este mult mai sigur.
Parerea mea este sa le schimbi , si esti sigur . Poti opta si pentru varianta , un service mai ieftin , da pe raspunderea ta . Eu am facut un calcul pentr Astra ta din 2000 pina in septembrie 2005 numai 96.000 km ? Cam puntin pentru Germania in 5 ani . Eu o am de 2 ani si am facut 40.000 km si nu fac naveta cu ea , am fost de doua ori la mare si in rest prin judet .
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
love4cars
nu fii rau,ce nu am dreptate?eu cind am luat-o pe a mea pina am schimbat distributia am mers cu ea foarte grijuliu!!!!!
nu merita 6 sau 7 milioane pt 20 sau 30 nu?
asa ca schimb-o frate,poate ai rola dasta de am eu de vinzare.......
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mai lasati-o, ca macane... Laughing
Daca ar fi dupa voi ar trebui sa schimbi jumatate din masina, asa, "preventiv" imediatr ce ai luat-o de noua... Laughing
Daca scrie 150 de mii, este 150.000 si nu mai putin, asta evident, dca esti sigur de kilometri si , eventual, dca masina ai luat-o cu caiet de service... netrucat... Rolling Eyes
Skip ads

  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ei , frate sorin666, toate bune pina la DACA . Si mai ales "NETRUCAT" , culmea stii care e ca si fratii nostri do Germania s-au invatat sa trucheze . Iar ca sa poti lua pe masina un 500Euro in plus parca ar renta sa cumperi o carte trucata . NU ?!? Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asa va trerbuie daca sunteti destul de lenesi sa apelati la samsari in loc sa vi-o aduceti singuri... Wink
Pentru info... magaria se face SI in Germania, scrie clar pe "mobile.de" "rezervat pentru export"... Evil or Very Mad
In rest... invatati germana, in Europa continentala este MULT mai necesara decat yankee's Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR