Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De cand am scapat de ford nu mai am nevoie. Laughing
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ca oricare constructor major, SI Ford stie sa faca lucruri bune. Asi indrazni chiar sa spun ca la fel de bune ca si Mercedes... Wink
In practica... nu o face... de ce ? pentru ca se adreseaza unui segment de piata care "nu merita".
Toata lumea isi inchipuie ca firmele nu alearga decat dupa progres tehnic... WRONG... alearga dupa profituri... daca Fordul T s-ar mai putea comercializa cu un beneficiu superior fata de un Mondeo... s-ar vinde in continuare Exclamation
Exemplu de produse bune de la Ford: motoarele Diesel fabricate in comun cu grupul PSA (puse pe Ford, Pejo, Citroen, Mazda, Volvo, etc, etc)
Aceaste afirmatii sunt PERFECT valabile la ORICE constructor.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Ca e ford.


corect Laughing
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Majoritatea masinilor mai noi sunt FULL de electronica si se incearca obtinerea unei puteri cat mai mari dintr-o cilindree mica cu un cost de productie mic,netestate destul iar acest lucru se reflecta in calitate si bineinteles fiabilitate.
Dar oricum ce trebuiesc testate modelele noi?Le testeaza pe clienti... reprezentantele trimit un raport cu piesele care pica frecvent si cam dupa un an,doi de la aparitia modelului respectiv si in functie de prestigiul producatorului se remediaza sau nu iar cei care nu mai au masinile in garantie platesc pentru greselile producatorului.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru "putere cat mai mare din cilindree cat mai mica" ai dreptate, doua cauze ar fi:
- daca e reusit, motorul va fi in general mai economic decat unul cu cilindree mai mare
- in multe tari, impozitul se calculeaza in functie de cilindree, nu de puterea reala...
Desigur ca "trendul" are exagerarile sale... noul clio, 100 cai din motor 1.2 turbo-benzina, treci la benzinarie atata de des sa faci plinul, ca devii prieten cu ansamblul angajatilor de acolo...
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor. Imi cer scuze ca nu am mai postat in ultima vreme dar am fost un picutz ocupat.
Vroiam sa va multumesc tuturor pentru parerile dvs.
Doamne ajuta sa ma pot incadra la Corsa iar daca nu ma orientez spre Clio sau mai astept un pic.
Inca o data multumiri mi-ati fost de ajutor.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
e musai faza cu "masina noua" ?
la 9.500 Euro cash ai o gramada de alternative SH..
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca o folosesti in Bucuresti, se preteaza bine o Corsa benzina.
Orice ar fi ca marca, sa nu iei diesel, altfel o sa te imprietenesti tare cu mecanicii. Nu mai e rentabil dieselul doar decat pentru cuplu. La intretinere este complicat si nu mai sunt fiabile datorita puterii exagerate.
Daca te incadrezi in buget de aprope 10000 euro si mai ai si 3 rable, putem deja spune ca ai buget nelimitat. Corsa este in promotie la modelele pe benzina, si daca ai trei cupoane si 7000 euro, iei o corsa cu AC, gemuri, abs, airbaguri si alte nebunii. Sunt suficiente pentru Bucuresti.
Daca vrei second, ia o corsa C cu atentie sporita la stare si nu o sa ai probleme. La corsa C intretinerea e aproape moca.
Corsele sunt facute in europa, de obicei luicrate bine.

Sunt demne si alte masini din clasa mica, doar ca nu prea am vazut oferte tentante cu programul rabla.
Aveo sedan este in alta clasa, desi nu pare. Personal, in loc de Aveo sedan as alege logan sau aveo hatch
GP e fiat, si ca orice masina italienesca, sunt cam firave pe drumurile din RO, insa arata foarte bine. Mi-ar place un GP cu Tjet de 120cp Very Happy, doar ca nu mai este economic.
Clio 3 e mai ciudatica. Se fac si in Turcia si sunt pilaf, si in Franta si sunt ok. Nu am mers cu asa ceva asa ca nu ma pronunt.....

Fiesta aia veche a avut probleme mai mari decat Corsa. Nu vad de ce nu ar avea si asta noua. Mai bine golf, doar ca e cam sters.
Spor si fa un topic si pe celelelte forumuri ale marcilor pe care vrei sa le cumperi. Vezi mai multe pareri.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ar mai ca idee Suzuki Splash = Agila B, motoare bune, masina arata bine, incapatoare bla bla
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu inteleg de ce se agita colegii cum ca motorul de 1.4 100 de cp e "tras de par", adica Renault scoate inca din 2006 1.4 benzina de 100 de cp si Nemtii de la Opel nu sunt in stare ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se agita degeaba, Z14XEP este un motor bun. Problema e ca omul are maxim 9500 cu rable cu tot, plus ca el vrea o masina de Bucuresti, adica consum bun si asta nu se impaca cu un motor de 1,4L, un 1-1,1-1,2L mai sunt aproape de ce vrea el.
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Readuc in atentie acest topic.

Este o comparatie de care sunt interesat, intre Corsa vs. Aveo, ambele modele 2012, motoare 1.4 benzina aspirate, pret in jur de 11000 euro.

Despre Aveo am auzit ca ar fi construit pe o platforma noua, care va fi folosita pentru noul Corsa 2014. Dar de asemenea am auzit ca Aveo are cutia de viteze foarte lung etajata, ceea ce duce la consum mare si performante slabe.

Ce parere aveti, ce ati alege?
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
fratele meu are un aveo ce e drept din 2002 cu motor de 1.2 benzina si a inceput sa ii sara din viteza undeva pe la 70-80 asa ca.......... alegerea este a ta dar chevrolet in general sunt recunoscute pentru liupsa de fiabilitae iar in pricvinta conmsumului daca nu sare de 120km/h afara papa sub 5l/100km
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu Aveo 2006, care a fost un rahat (corean, nu turcesc) de masina.
Dar aici e vorba de modelul nou. Iar despre Corsa nu stiu mai nimic.
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
modelul nou arata bine dar despre fiabilitate nu cunosc,fostul meu sef a avut o epica despre care pot spune ca tragea de rupea dar avea si motorizare maricica nu mai stiu exact dar stiu ca avea vreo 330 sau 350 Newton/metru(scuza daca nu am scris corect) si pe care a vandut-o caci era prea scumpa la intretinere.parerea mea ca din toata gama chevrolet cruz arata cel mai bn atat interior dar si exterior.ce sa zic intreaba si tu prin niste service-uri dar nu din alea de cartier si vei primi mai multe detalii dar pararea mea este ca niciodata nu se va compara la nivel calitativ o marca germana cu chevrolet care este intr-un consortiu chinezesc-american .STIMA
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am vazut o discutie pe aici de spre motoarele de opel stie cineva cele de 1.7 cdti vin de la fiat sau de la isuzu? sau alta marca?

si ca sa fiu si on topic eu zic ca alegerea potrivita ar fi corsa insa la banii pe care i dispui eu zic sa te uiti bine si la variantele Sh deoarece poti gasi ceva full sau aproape full de la o marca mult mai fiabila si aici ma refer la mercedes model a-classe iar la banii pe care i dispui m-as gandi serios la un mercedes B-classe e foarte frumos si e relativ mic si nu se compara nici cu opel sau aveo sau clio sau orice alta marca pt clasa lui.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
vin si eu cu o alegere buna, zic eu, in devafoarea urmatoarelor masini ;skoda fabia, noul fiat panda, clio 3 si ford fiesta , a alegere care este opel corsa 1,2 85 cp. a contat mult reducerile facute de dealer si bunul simt in tratarea clientului.
oricum din cele de mai sus niciuna nu arata a masina .
principiul alegeri o masina economica de oras cu costuri de intretinere mici.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR