Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Intrucat sunt nou pe acest forum doresc in primul rand sa transmit salutari tuturor si bine v-am gasit.
Am apelat la acest forum deoarece sunt interesat sa cumpar o masina (noua) cu banii jos.
Sincer as avea nevoie de parerile dvs deoarece e prima masina pe care am sa o achizitionez deci contez pe profesionisti.
Ca sa nu o mai lalai am in jur de 9500 eur cash si urmeaza sa ma decid intre Opel Corsa, GP, Clio 3 sau Aveo sedan.
Ma intereseaza o masina care va merge mai mult prin Bucuresti, nu-mi trebuie putere foarte mare iar ca dotari sa aibe aer, geamuri electrice fata, abs, airbag (nu sunt prea pretentios).
Fiat GP are fratele meu si am avut ocazia sa merg cu masina: incantat de design exterior si interior, spatiu habitaclu si dotari. Dar din pacate dupa 3 luni de la achizitie si doar 6000 de km a trebuit sa mearga in service pe garantie si au schimbat suspensiile fata si spate, bucsele dar si remedieri probleme minore radio, huruit aer conditionat. Ma deprima faza cu schimbat suspensii dupa doar 6000 de km...
Aveo la fel am mers cu el de foarte multe ori si mi-a placut. Ma refer la putere, design cam trist dar ok.
Problema e ca imi doresc o masina care sa fie cat fiabila si inclin spre Opel Corsa. Din ce am citit pe aici numai de bine dar astept si parerile dvs
Stiu ca ma aflu pe un forum Opel dar dc se poate as dori pareri cat mai obiective avand in vedere compaaratia.
Va multumesc pentru timpul acordat dar si pentru raspunsurile dvs.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Merita Corsa sau Clio chiar daca aici imi sar in cap indoctrinatii opelisti Laughing , alea cu motor de 1,2L sunt cele mai indicate in cazul tau.
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand multumesc pentru raspuns.
Sincer nici nu ma gandeam la o motorizare mai mare deoarece nu ma incadrez la bani si am nevoie de masina ca sa-mi fac treaba.
Intrebare: De ce Clio? adica toata lumea spune nu frantuzesti ca piesele scumpe si cam slabutze la fiabilitate. Si imi permit aceasta intrebare deoarece am intrat si citit la greu si pe forum renault sau peugeot.
Desi imi place noul Clio....
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In Iasi se obtin 4 ani garantie integrala la Reno. In plus nu stiu de unde asta cu lipsa de fiabilitate, Reno produce masini foarte bune. Una e Pejo si alta e Reno. Personal, nu-mi place designul la Reno, dar asta e o chestie subiectiva.

De la Reno mi s-a oferit Laguna GT 2.0dci 150CP la 25mii euro si 5 ani garantie integrala. Bine, nu as da 25mii pe o masina, dar asta arata ca se poate negocia garantie integrala si mai mare de 4 ani.
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Corsa D in 2 usi echipare essentia (cheala aproape ) motor 1.2 este 10500 daca ii mai pui si o culoare 10900.Daca mai vrei si AC si geamuri...
Clio are 4 usi si este vreo 9600 , are ac ,geamuri abs,etc.
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
V-am spus ca sunt nou si in plus nu pun mare baza pe "ce zice toata lumea" dar...cand citesti pe forumuri si vezi mai multe pareri contra decat pro masini frantuzesti te gandesti normal. Mai ales ca sunt la prima masina.... oricum imi place clio cel nou dar sper sa reusesc sa cumpar Corsa Wink)
Dar de Aveo nu zice nimeni nimik?
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pentru Astrah...multumesc de raspuns
Daca luam in calcul ofertele existente + Program Rabla pentru ca asa voi cumpara masina cred ca ma agat de o corsa 1,0 cu dotarile mentionate pe la 9000 de euroi
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai zis ca iei prin Programul Rabla.
Skip ads

  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sunt totusi foarte dezamagit de GP si faza cu schimbat suspensii.... adica imi place atat de mult masina exterior si interior incat as cumpara-o dar acum ma gandesc serios sa nu fac asta.
Ce s-ar fi intamplat dc nu era garantia? sau mai rau ce o sa se intample cand se termina garantia? mai ales ca la revanzare nu iei mai nimik pe ele...
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Da am uitat sa mentionez de Rabla. Greseala mea. Imi cer scuze.
Sper sa reusesc sa fac rost de doua rable...una e sigura Wink)
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ideea e ca stiu ca Opel e mai scump decat celelalte dar sincer mai bine rabd inca un pic decat sa-mi iau vreo durere de cap in plus. Sunt constient ca fiecare masinutza are problemele sale dar incerc sa minimalizez cat se poate nr lor
Despre Aveo Nimik? eu tot incerc....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uita de Aveo.
Daca e prima ta masina deci implicit ai experienta la volan spre zero si bani 'subtiri' cumpara o Corsa C de max 4000 care are si pe dracu' pe ea.
Skip ads

  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
M-am gandit si la varianta sh...dar la cat m-am chinuit sa strang banutii clar raspunsul este nu. Si nu pentru ca n-as avea incredere in Corsa sh deoarece stiu ca sunt masini bune
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cupoane am vazut pe forum, cam 1500lei bucata

Acum esti pocnit pe una noua, cupoane bla bla...
Bagi in ea echivalentul a 9,000euroi, in doi ani face 6,000euroi, in 3 ani 5700, in 4 5000, in 5 maxim 4500...
Pai tu pierzi in primii doi ani o masina ?
Iti pot da link cu Corse mai noute cumparate convenabil sa vezi si tu ca se poate, deja la un 5500-6,000euroi cumperi Signum!

Corsa 1,0L este buna in Bucuresti ca, consum dar afara te limiteaza la depasiri ca nu ai de unde cu 60cp.
  • Luke12

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Clasic II
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Aici aveti dreptate cu scaderea valorii masinii.
Iar in privinta Corsei 1,0 l e exact ce imi trebuie. O vreau pt Bucuresti 90%.

Dc se poate linkul va sunt recunoscator. multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta e cea mai proaspat achizitionata (or mai fi si altele...) https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=corsa
Aici e 'vinovatul' Angi https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=corsa
Asta a fost cumparata de un coleg de serviciu https://www.clubopel.com/vie...ght=dan+mihalache

Comparatii (mai da tu o cautare)
https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=corsa
https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=corsa

Deci poti gasi masina buna pina in 4,000euro la care nu faci mai nimic. Oricum ai calcula faptul ca la una SH mai schimbi pe an o piesa de 100lei nu se compara cu revizia facuta acasa cu vreo 200lei si una obligatorie la reprezentanta care te mulge de 4-500lei.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Fa o vizita si pe la un dealer Ford, cu banii pe care ii ai te incadrezi lejer la o Fiesta modelul nou, au ceva promotii si Ford.
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
daca am inteles eu bine, ai 3 rable si 9500 euro, te incadrezi lejer pt o astra H 1.4, climatronic, mp3, culoare metalizata,scut, la doar 9200 euro, e mai mare, mai stabila si mai spatioasa , pt detalii da-mi pm
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Fa o vizita si pe la un dealer Ford, cu banii pe care ii ai te incadrezi lejer la o Fiesta modelul nou, au ceva promotii si Ford.

Omu vrea sa scape de rable nu sa-si cumpere altele. Exclamation
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vechea poveste... OPELUL E CEL MAI TARE! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR