Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cum astazi sunt vreo 2 grade m-am gandit sa imi spal masina fiind murdare si plina de sare de la iarna .La o banca un tip iese cu spatele in viteza.Strada fiind aproape de parcare, trotuarul de vreun metru , banca siituindu-se lipita de alte case.Cu alte cuvinte nu l-am vazut venind ca sa ma astept la iesirea lui in strada, doar ce intr-o fractiune de secunda am vazut spatele masinii tasnind in strada.Din instinct am tras stanga , fiind sigur ca o sa il lovesc in plin, dar parca am fost teleportat pe partea stanga a strazii si oprindu-ma la cativa metri.Ce reflex am putut sa am.Acum sunt bucuros ca am scapat pentru ca la 40 km la ora se simtea binisor, dar imi tot zic daca era cineva pe partea aia a strazii, vreun biciclist, alta masina?Mai scapam asa ieftin?
Cum am mai zis ma asteptam sa il lovesc , logica mea in acea fractiune mi-a zis IMPACT.O fi din multumita vreunui sistem performant al masinii de evitare a accidentelor ?

Poate nu este interesant dar parca pe mine m-au cam trecut apele.
Salutari!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
super tare.dar ce masina avem? ce dotari are ea? Hai sa discutam!
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ce masina avem?!Cmon man!Ce masina am!
Avem o astra h 2005, break, 1.9, sport(sasiu, frane,cuaciucuri).
Salut!
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eeeeee, pai gata, m-am edificat.. daca are si sasiu.......si mai are si cauciucuri...............deja m-ai dat pe spate.. mereu i-am zis nevesti-mii, hai draga mea sa luam una cu cauciucuri ca asa putem evita accident, ea nimic, nu si nu. Vrea una cu ESP,abs,tc,ebd, aela-alea, nimicuri care va sa zica... Fomeie, ce stie ea?!?!?!


dincolo de ironie, prietene, asta voiam sa aflam, ce dotari de sigurata are masina dumneavoastra.....


ori a fost doar norocul.....


Cmon man.....
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ce reflex am putut sa am


Dap...un reflex venit de la neuronii latenti "specializati" nativ pe astfel de imprejurari! Very Happy Neuroni ce iau decizii majore fara a fi ajutati de o gandire logica prealabila! Multi ne-am minunat ulterior de anumite reflexe avute in situatii limita...practic nu ne-am recunoscut singuri....dar din pacate nu-i meritul nostru, fiind inzestrare de la mama natura! Poate fi si asta o explicatie in afara de dorarile tale nemaipomenite ce iclud cauciucuri, sasiu, frane, pedale,volan si alte mantocarii...
m-am gandit sa imi spal masina fiind murdare si plina de sare de la iarna
A nins cu sare pe unde ai condus?
Strada fiind aproape de parcare
Poate ca parcarea era apropriata de strada...cine stie Very Happy
Exact ce spuneam mai sus...bucura-te de acei neuroni nativi.... Laughing


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 28 Dec, 2010 9:18 pm, modificat de 4 ori in total
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Abs au daciile logan, astra h are si ea, eps de la sine venire la 1.9..si mai are si culoare neagra pe deasupra(se ne mai relaxam un pic)
Am sa o mai intreb pe nevaste ce mai are...cand vine acas.Smile
Eu am citit parca pe undeva ca la viteza mare daca smuncesti de volan cursa cumva este intrerupta electronic, la viteza mica o smuncitura ...ceva nu sunt sigur.
Reflex am si vine de la sine ca eps, dar este o dotare in plus fie ca vine gratis sau platim.SIGUR daca era nevasta era rau.
Salutari!


Ultima modificare facuta de emilluss la Mar 28 Dec, 2010 9:13 pm
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
acum vreo 5 seri am dat-o si eu cu spatele de un colt de bloc . zafira
spre rusinea mea,dar trebuie sa recunosc, boaaafff se aude deodata, sotia se uita la mine cu ocheane cat cepele ,eu ud leaoarca.
ma dau jos cu inima cat un purice...ma apropii....stupoare.spatele zafirei absolut intact.
am facut trei cruci mari si-am zis bogdaproste celui de sus.ca la zgomotul care s-a auzit in interior am jurat ca o bag la reparat.

emiluss , mai tine si de noroc inaintea reflexelor sau a altor explicatii.conteaza si reflexele.numai eu stiu din cate situatii limita am scapat.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Probabil a fost noroc, reflex si echiparea opel, in general, dar si respectiva in sine cu dotarile ei.Daca era nevasta putea sa fie cu top dotari , impactul era 100 produs.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dintre dotarile enumerate, poti sa tai sasiul, ca nu-l are nici macar optional.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:acum vreo 5 seri am dat-o si eu cu spatele de un colt de bloc . zafira
spre rusinea mea,dar trebuie sa recunosc, boaaafff se aude deodata, sotia se uita la mine cu ocheane cat cepele ,eu ud leaoarca.
ma dau jos cu inima cat un purice...ma apropii....stupoare.spatele zafirei absolut intact.
am facut trei cruci mari si-am zis bogdaproste celui de sus.ca la zgomotul care s-a auzit in interior am jurat ca o bag la reparat.

emiluss , mai tine si de noroc inaintea reflexelor sau a altor explicatii.conteaza si reflexele.numai eu stiu din cate situatii limita am scapat.


Uita-te un pic si la armatura, s-ar putea sa fie sarita. Mi-a pocnit si mie un Schumi Vectra in spate si observand ca nu am nimic am decis sa plecam fiecare in treaba lui. Ei, peste vreo cateva saptamani, cu ocazia unei ridicari pe elevator, un mecanic a observat ca armatura era rupta. Am mers si eu asa cu ea, am avut noroc/ghinion ca nu m-a mai pupat nimeni in spate.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Dintre dotarile enumerate, poti sa tai sasiul, ca nu-l are nici macar optional.


Nu inteleg, ce vrei sa spui ?Sasiul nu este optional?!Nu este optional sport?


Daca nu sunt semne la tine la portbagaj , verifica daca se inchide bine, daca nu alte defecte care , la prima vedere , nu le vezi.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@emilluss...daca venea cineva din fata si tu erai trecut de axul drumului si il loveai, nu se intampla nimic...doar ca erai considerat vinovat de producerea accidentului, si plateai
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:
stelea a scris:Dintre dotarile enumerate, poti sa tai sasiul, ca nu-l are nici macar optional.


Nu inteleg, ce vrei sa spui ?Sasiul nu este optional?!Nu este optional sport?



NU. Nici standard, nici optional Laughing .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Marea majoritatea autoturismelor au caroserie autoportanta si doar cateva, in general suv-uri, au sasiu.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Daca treceam de axul drumului...
Trecusem de ax, eram langa bordura .Ma gandesc daca era vreun biciclist , ca pe aici sunt cam multi, mai reactionam asa?
Si daca faceam accident sunt martori care au vazut ca ala a iesit fara sa se asigure si cel mai grav a iesit cu viteza , ceva de 20 km.Ma gandesc ca poate tot el era vinovat nu?
Ma rog bine ca s-a terminat asa.
Salutari la toti!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca cel mai bine stai cuminte pe trasa ta si nu incerci sa eviti nimic; e un fel de dat vrabia din mana pe aia de pe gard: daca mergi legal, cuminte, atent, etc, ai aproape tot timpul o evaluare optima si rapida a eventualelor probleme ce pot aparea, organismul stie si el la ce sa se astepte, etc. Daca eviti, sari din schema, nu mai ai control desi ai iluzia ca scapi de pericolul initial si, chiar daca eviti primu pericol, sunt multe sanse sa apara altele pe care ai sanse mult mai mici sa le eviti.
E doar chestie de decizie, de mod de gandire treaba asta cu evitatul: ce preferi:
- sa ai impact cu probabilitate de peste 95% (pericolul initial aparut) dar cu daune controlabile si cu urmari minore, sa zicem cu un coeficient de 2, maxim 3 pe o scara crescatoare de la 1 la 10;
- sa ai impact cu probabilitate 20 % (pericolul initial evitat) dar sa ai probabilitate 60% sa apara alte pericole ulterioare datorate evitarii unde coeficientul de daune este peste 8 pe aceeasi scara de la 1 la 10 (si aici pot intra inclusiv pietoni, victime, etc)

Am facut o evaluare de asta la un seminar la Sisteme Suport de Decizie Very Happy

Numai bine si Drumuri fara Evenimente

LE: evident, nu intra in discutie cazul in care apare o persoana in fata pe carosabil, asta e alta poveste, acolo trebuie sa primeze decizia de evitare daca sansele sa fie alte victime sunt minime (totusi sa eviti un betiv care trece starda aiurea, sa eviti si din derapaj sa dai peste pietoni pe trotuar, iar nu e ok....)
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@indy in special
Relativ e simplu , mai ales in teorie ce si cum, dar cand esti in fata cu situatia , nu mai gandesti tu nici la procente, nici unde este mai bine sa intrepti masina.A fost o fractiune de secunda, de abia daca am vazut cu ochiul drept ce si cum a sarit ala.Poti sa fi mers ca baba incet-incet ca nu aveai alta solutie.Da data asta reflexul si norocul mi-au fost de partea mea, nu vreau sa ma gandesc daca era vreun biciclist pe acolo.
Sunt sigur ca nu am judecat ce trebuie sa fac, doar ce am vazut masina tasnind si locul liber in stanga, reactia a venit de la sine.Aici, in Belgia, sunt multe strazi cu prioritate dreapta, chiar si cand strazile sunt mici si intra in strazi mai mari, este tot prioritate dreapta.Tu, poti merge 40 km /h si daca iti iese unul de acolo (el cunoscand zona) nu ai nicio sansa.Si sunt multe strazi care nici nu sunt semnalizate cu crucea respectiva, mai e si o masina , camioneta parcata langa coltul strazii ce sanse ai..Cam deviat ultima parte.
Salutari la toti!
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
mie mi se pare ceva banal, am evitat o gramada, mai ales din aia care se asigura cu juma de masina iesita in strada
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:mie mi se pare ceva banal, am evitat o gramada, mai ales din aia care se asigura cu juma de masina iesita in strada


aia nu se pun la socoata.
stau ca nesimtitii in loc sa dea-napoi un metru.
emiluss asta e cadoul tau de sarbatori.noroc..bun
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dap...un reflex venit de la neuronii latenti "specializati" nativ pe astfel de imprejurari! Very Happy Neuroni ce iau decizii majore fara a fi ajutati de o gandire logica prealabila! Multi ne-am minunat ulterior de anumite reflexe avute in situatii limita...practic nu ne-am recunoscut singuri....dar din pacate nu-i meritul nostru, fiind inzestrare de la mama natura! Poate fi si asta o explicatie in afara de dorarile tale nemaipomenite ce iclud cauciucuri, sasiu, frane, pedale,volan si alte mantocarii...



ioi meriti o bere.....ca numa cuvinte de aur graiesti:))
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR