Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vreau si eu o parere despre rover , daca stiti careva, referitor la piese, preturi, cum este intretinerea, fiabiliate....
duminica trebie sa cumpar un rover 825 din 94 full ,motor de 2.5 diesel turbo intercooler. sunt complet afon in ceea ce priveste roverul, asa ca as avea nevoie urgent de sfaturi ca sa nu fac vre-o gresala. masina arata absolut impecabil. este inmatriculata. eu dau la schimb o laguna 1 de spania din 97 +300 euro din partea mea. ce parere aveti merita?
Skip ads

  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
tu dai o laguna neinmatriculata plus 300 euro pentru un rover inmatriculat 2.5 turbo diesel? schimbul asta in viziunea mea este destul de avantajos pentru tine ...
rover e o marca de masini super bune, dar e cam nasol cu intretinerea, adica sunt sigur ca piese gasesti greu si se baga putini sa le repare...
daca ai avea si niste poze cu ambele masini ti.am putea spune mai multe, cred...
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In plus Roverul ca si Jaguarul sunt masini englezesti piesele sunt destul de scumpe
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
http://rover.anunturi-auto....-825-9363617.html
http://renault.anunturi-aut...una-1-411384.html
AICI AVETI 2 LINKURI CU AMBELE MASINI INCLUSIV POZE! Avantajul este ca a mea are motor 2.0 benzina si consuma undeva la 10-12% si aceea are un consum acceptabil si arata ok zic eu.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Astea da afaceri. Laughing Sincer, preturile la piese o sa fie ultima problema la roveru ala, ar fi mai usor sa gasesti bombe decat piese pt. minunea aia. Sa nu mai vorbim de asigurare si impozit care o sa te coste anual, mai mult decat valoarea masinii. Laughing Oricum, nici cu laguna aia nu iesi foarte bine... Nu o poti duce inapoi in spania?
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
rover:
+motorul de 2.5 diesel(eu unul, am o afinitate pentru motoarele diesel mai maricele asa)
+arata bine, adica in poze chiar pare ingrijitã
+e inmatriculata

-motorul e spalat -in poze cel putin-, asta ar putea ascunde niste scurgeri de ulei,lichide(frana,servo)
-e cam batraneasca asa(se vede ca e 94) dar in comparatie cu laguna e ok(nici laguna nu arata a mare masina, mai ales ca e si break, no offence Razz )
-motorul de 2.5 o sa te cam saraceasca la impozit,rca, chiar si consum (sa nu crezi ca daca e diesel, va consuma putin, totusi e motor de 2.5)
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea, mai bine pastrezi laguna, arata mai bine ca petarda aia de rover, de bine de rau piese de laguna gasesti,

sau orienteaza-te spre alta masina. Honda sa fie
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Roverul e o marca "moarta" s-ar putea sa ai probleme cu piesele de schimb, pe termen mai lung...
Dara daca nu doresti sa o tii prea mult... Wink
Skip ads

  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eventual m-am gandit s-o vand in cateva luni ca sa-mi pot scoate macar 1500eur. in felul asta imi pot scoate si banii de pe laguna.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sfatul meu e sa uiti de rover. si eu am vrut sa iau un rover 75, 2.0 diesel. ca arata bine, ca are motor de bmw, etc....si era destul de ieftina pentru an, dotari, diesel, tot. am fost la un om care putea sa imi dea detalii in privinta unei asemenea masini, mecanic de nadejde, si mi-a zis clar in fata: "uita dracu' de petarde de astea". si era masina de prin 2002. daca laguna era inmatriculata, eu zic ca e mult mai ok decat ceea ce vrei tu sa iei. daca ai lua un astra, vectra sau golf din acelasi an, ai fi mult mai castigat.
p.s. dupa ce am renuntat la rover 75, am luat un bmw 520 din 2000. a costat cam cu 1000 de euro mai mult. dar e masina, frate... chiar daca rover are motor produs de bmw, in rest nu exista termen de comparatie.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am inteles, in mare parte mi-am facut o parere 30% pentru si 70% contra. m-am hotarat sa iau roverul asta pt ca am fost azi in ploiesti sa vad o astra din 95 inscrisa de 1.7. masina arata ok pe internet, tot pe 4 tuning. dar in realitate e epava . si dacia lu bunicu merge mai bine. astea-s cateva din problemele pe care le-am observat: motorul e plin de ulei si negreala cutia e imbacsita rau de ulei in zona in care se prinde pe motor, seria de pe sasiu e batuta de ei, pt ca nu era prinsa bine si se misca, niturile nu erau originale, frane nu are absolut deloc, bucsaraia, amortizoarele sunt distruse, se misca din toate incheieturile masina, tabla unde este prinsa seria pe sasiu a fost indreptata cu ciocanul, semn ca masina a avut accident... astea sunt unele din putinele probleme observate de mine. nu cerea nicio diferenta , pt ca nu avea pe ce. m-am hotarat totusi sa vad roverul asta pt ca mi se pare ok. la schimb pe laguna am primit urmatoarele masini pana acu: o omega din 91 motor 1.8 inscrisa, un saab 9000 motor 2.0 turbo de italia si o mazda 323 f benzina+gpl tot italia. laguna o dau pt ca am omega si sunt satul de consum, din aceasta cauza as alege un dizel. imi trebuie ceva pt naveta. consumul si taxele le-as suporta la roverul asta dar m-am speriat cand am auzit cat de usor gasesc piese. multumesc pt pareri. orice informatie e bine -venita.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
LIVIU_ionutz a scris:
+e inmatriculata


de ce e bine ca e imatriculata?!?
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O prietena si-a cumparat Rover 75 benzina din 2002. Pe langa ca in Timisoara de-abia a gasit pe cineva sa-i schimbe distributia, a mai platit si vre-o 30 mil pe piese + manopera si nici nu a primit toate piesele vechi inapoi.
Tu crezi ca ala o da de buna ce e, sau de ce usor ii e s-o intretina ?
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Piese de schimb la schrott nu vei gasi pentru Rover, crede-ma! E o marca de masina pe care nu o aduc propietarii de schrott-uri. Fac referire la schrott pentru ca tu te plangi de consum de 10-12% pentru un motor de 2.0 benzina de Renault Laguna, masina pe care o vei gasi la dezmembrari, deci piese vor fi. Piesele noi pentru Laguna sunt scumpe, Laguna pe benzina are piesele mai ieftine decat un Rover pe motorina. Concluzia mea e ca s-au dus vremurile cand o masina pe motorina era mai usor de intretinut decat una pe benzina, si asta o vad eu la masini fabricate dupa 1990. Parerea mea.

Daca e vorba de hobby, atunci e altceva. Ia-ti ce-ti place cu adevarat, indiferent de costuri.
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pt vinti: e mai bine si il consider un plus faptul ca e inmatriculata, pentru ca nu trebuie sa plateasca taxa la noi pentru inmatriculare, care in cazul roverului, cred eu, ca e foarte mare... am considerat asta un plus si pentru ca el da o masina neinmatriculata, pe una inmatriculata...
  • marian_astra

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut..parerea mea despre rover e destul de buna , am un prieten care are un rover 416 benzina din 1997 si merge super masina..bineinteles ca e adusa de afara mai exact din Italia ceea ce conteaza dupa parerea mea...piese se gasesc oriunde cel putin la noi in Bacau..o seara buna
  • CatalinChira

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
e greu de intretinut un rover pt ca is scumpe piesele si gasesti f greu, dar sunt masini fiabile si din cate stiu eu am motoare de bmw..
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
LIVIU_ionutz a scris:

+e inmatriculata


de ce e bine ca e imatriculata?!? E bine ca este inmatriculata pt ca nu mai trebuie sa platesc taxa. oricum nu am de gand sa inscriu laguna , dar nici cu asigurare falsa nu pot merge pt ca politia nu mai e asa proasta si a inceput sa se prinda. inmatricularea pe bg nu renteaza pt ca n-am de gand sa dau 600eur aiurea. motivul pt care vream roverul este altul. eu am de facut naveta 100-120 km zilnic. cu laguna inseamna cam 50ron in benzina. daca merg cu omega asta consuma cam de 40 ron. daca as merge cu 8 litri de motorina cu roveru' ar insemna maxim 20 ron pt ca am pe cineva care imi da motorina ieftin. dar aici intervine problema cu piesele ca nu iau pe mere cat dau pe pere. sincer nu stiu ce sa fac sunt bagat in ceatza.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Serios, vrei masina de naveta la bani putini si pt. asta "alegi" intre o masina care nu mai are "firma mama", unde sau nu gasesti piese, sau sunt din dezmembrari sau scumpe ca dreaq' de la BMW si alta, grea ca un tanc (dar cu tabla slaba) si pe benzina, care o sa-ti "manance" 14%... Exclamation
Este ca si cum ai pune sa alegi intre tuse si junghi... Twisted Evil
Dacia Question
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cam asa ceva, doar ca vreau o tuse dizel ca sa scap de junghiul pe benzina. m-am interesat azi de piese second pt roverul asta. l-am sunat pe unul si mi-a dat niste preturi de am ramas mut. imi cerea 2000eur pt motor. mi-a spus ca pe el l-a costat 29 mil numai ambreiajul. in schimb am gasit un baiat amabil care imi vinde una din 98 de italia pt piese la 500 euro sau motorul complet la 300eur. deci problema cu piesele se rezova. mai scot din buzunar inca 20 mil si mai am inca una perfecta pt piese.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR