Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • shoby

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Se da o vectra C 2004 caravan la care de ceva timp se blocheaza roata stanga spate. Am desfacut etrierul si am constatat ca garnitura din capatul etrierului, cea care-l protejeaza de mizerie si care arata ca un fel de semisfera, este crapata.
Bagat wd40 la greu, acuma merge bine.
Cautand piesa la opel, descopar cu stupoare ca separat nu se vinde decat semeringul de pe etrier, iar pt aceasta garnitura tb cumparat tot etrierul Shocked
Sfatul reprezentanta opel: duceti-va cu garnitura in targ poate gasiti una similara.
S-a mai lovit cineva de pb asta, stiti pe la ce magazine sa bantui ? Mentionez ca la reprezentanta nu exista kit de reparatie opel pt etrier vectra C.

Merci,
Skip ads

  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
shoby,aceeasi problema am avut-o si eu. numai ca eu nu mai aveam garnitura deloc,frana de serviciu imi tinea, frana de mana ,nu. du-te la un magazin de piese auto si comanda kit-ul de garnituri etrier pt roata care-ti trebuie.eu am platit in jur de 30 de lei asta vara.in cutie ai absolut toate garniturile de care ai nevoie.bafta
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Incearca si tu varianta cu dezmembrari, te uiti si tu la ea sa nu fie uzata rau, ca acolo o gasesti si separat sigur, si chiar daca iei etrierul cu totul, da este mult mai ieftin ca in magazin...
  • Kara67

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu m-as risca sa bag la frane piese second hand...mai ales garnituri.
Vad ca esti din Bucuresti. Fa un drum pe str. Lizeanu, unde e un magazin Opel si sigur te vor ajuta.
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pana vei gasi garnitura poti unge cu vaselina care rezista la caldura pistonul pe care vine garnitura .
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am observat de curand ca roata fata dreapta era calda cand puneai mana pe ea, iar cea din stanga nu. Am fost in dimineata asta la un mecanic si mi-a zis ca era cam blocata frana. Garnitura de la pistonasul de la etrier era cam uzata si a intrat mizerie acolo. A curatat pe acolo si a reusit sa-l deblocheze complet acum, pe moment merge ok, dar a zis ca ar fi bine schimbat etrierul ca in timp iar se va umple de mizerie si se va bloca.

Mecanicul mi-a zis ca s-ar putea schimba si numai garnitura de la pistonas, dar este destul de riscant, ca s-ar putea sa nu mai mearga frana ok pe roata respectiva. Mi-a recomandat sa cumpar un etrier nou sau de la dezmembrari.

Voi ce parere aveti? Stiu ca un etrier nou e destul de scump. Merci.
  • Kara67

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cati km are masina?
In principiu, daca nu e foarte veche masina, ca sa fie foarte uzat pistonasul de la etier, ar trebui sa schimbi doar garnitura, e cel mai ieftin si in 90% din cazuri rezolva problema. Acu' depinde si de meserias.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Masina e Opel Astra H din 2005, 117.000 km. Credeti ca ar fi ok sa schimb numai garnitura deci? Gasesc garnitura noua de cumparat?
  • Kara67

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da, incearca sa schimbi doar garnitura. Garnituri noi se gasesc la toti distribuitorii de piese OPEL aftermarket. Vezi si aici pe forum la piese de schimb... Oricum te va costa mai ieftin si daca gasesti un meserias bun nu o sa ai probleme.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Imi spune si mie cineva daca exista vreun tutorial cum se curata pistonul etrier? La schimbarea placutelor am constatat ca am garnitura de protectie sparta si vreau sa-l desfac si sa-i fac o revizie totala Smile.
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
In cazul in care vreau sa schimb pistonul cu tot cu garnitura cum fac?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR