Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • burneiionut

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut.
Am un opel astra g 2002 diesel 1700 cc cod motor y17dt de ceva timp am observat ca daca e rece motorul si nu numai (dar mai ales la rece) imi trepideaza ca si cum nu s ar alimenta iar la 2500- 3000 si peste turatii se ingatuie si apoi isi revine. La o mica revizie cu totul alta problema (imi curgea ulei pe le siemeringul de la axa cu came), mecanicul mi a spus ca imi curge motorina infirm pe la regulatorul de presiune de pe pompa injectie (nu se poate vedea clar pompa fiind foarte greu de vazut).
Intrebarea mea este s a mai confruntat cineva cu astfel de problema pe acelasi motor si cauza a fost acest regulator de presiune sau e cu totul alceva?

Acesta e un link cu piesa problema: https://www.pieseauto.ro/sup...l-1571620880.html

PS mentionez ca am pus o pe tester si nu am nici un cod de eroare.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut!

Dacã nu sunt coduri de eroare e puțin probabil sã fie acolo problema, dar nu-i exclus ca, sita din capatul regulatorului sã fie plinã de mizerii. O demontare și-o curãțare nu stricã. Valabilã "oferta" și în cazul sorbului, mai ales cã nu sunt erori stocate, înseamnã cã acel regulator lucreazã. Chiar anul trecut în varã am fãcut operațiunea la Astra-ul meu și a meritat efortul, e greu de descris în cuvinte ce era în sita sorbului Smile).
Motorina care vine pe acolo se poate rezolva foarte ușor. Au fost colegi care au expus rezolvarea problemei pe acest forum.

Așteptãm vești de la tine. Toate cele bune!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai daca curge motorina inseamna ca scapa presiune deci logic ar fi si problema sa fie de acolo daca mai ales nu ai cod de eroare...
vezi ce mai spun si alti colegi dar eu as inlocui acel regulator
  • burneiionut

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sita din rezervor a fost prima care am curatat o si cu filtru de motorina. Multumesc colegi dar poate e cineva care a intampinat problema asemanatoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR