Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai o imagine atasata...Manerele sunt prinse in holsuruburi(doua), ascunse sub cele doua capace indicate in imagine...Cu un varf de cutit/briceag, bagi pe lateralele capacelor si desfaci capacele.

Skip ads

  • paulus11

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am un vectra din '96 si am o problema asemanatoare, adica intre 1500-1800 turatii vibreaza urat plafonu sau cand inchid usa ramane un vibrat urat in plafon, sa se fi desprins siliconu acela?
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
da , mai mult ca sigur e asta! exact asa se intampla si la mine , eu am dat jos plafonu si am pus silicon rezistent la temperaturi inalte ...uite cateva poze cu zonele problema ,..unde s-a ''scopt '' si sfaramitat respectiva lipitura
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Cateva sfaturi: cand vrei sa remontezi plafonul inapoi, incepe cu partea din spate, eu m-am chinuit un pic fiind pt prima data cand am facut asta si singur .. iar pt a-l scoate afara ...dai scaunul soferului la maxim pe spate si il scoti pe usa din spate Very Happy Spor!
Skip ads

  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare colegi opelisti! Si eu am demontat plafonul vectrei b2 break ,luna trecuta !Din cauza caldurii de aici incepuse sa se desprinda materialul de pe plafon si atarna f. urat!Am avut destul de munca sa demontez toate manerele ,lampile ,parasolarele + ornamente plastic stalpi fata,laterali si spate!in fine ,odata demontat tot am scos plafonul prin spate ,am aruncat materialul textil si l-am inlocuit cu unul nou cumparat de la tapiterie,l-am decupat pe masura si l-am lipit cu prenandez,mentionez ca am cumparat un material de culoare gri f deschis de care sunt tare multumit ca a schimbat total luminozitatea in masina,am montat totul la loc,mi-a reusit toata manopera extraordinar de bine,acum pare totul nou,dar m-a costat 2 zile de munca iar acum nu mai reusesc sa montez la locul lor ornamentele plastic centuri laterale fata.....!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se monteaza cu clipsuri metalice(asemanator profilelor de la parbriz-stalpi). Ca sa iti fie mai usor desfaci chederele de contur usa, atat de la usa fata, cat si de la usa spate in zona stalpului central si clipsezi ornamentele mai usor. Singurul lucru de care trebuie sa tii cont este urmatorul lucru:
-centurile au reglaj pe inaltime.
-duci profilul de ghidaj montat pe caroserie(stalp) la maxim in sus.
-profilul ornament(partea alba) are si ea un profil culisant,...profil prin care trece centura. Acest profil are niste mici cleme(din plastic negru la unele masini) care trebuie sa fie prinse/fixate pe doua mici bolturi de la profilul de ghidaj de pe caroserie.
Trebuie sa tii cont de acest lucru deoarece acestea, cand totul este montat, trebuie sa culiseze imreuna.
  • KenzOOO

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva cum dau jos suportul de acte? Nu vad niciun surub, nimic.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
Se scoate plafoniera(lumina) si ai 2 suruburi acolo.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iar plafoniera e prinsa in niste cleme!
  • KenzOOO

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Gasisem pana la urma Very Happy
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna. Am desfacut si eu plafonul la masina mea vectra b caravan. Imi troncana tabla la plafon de cind am luat masina din 2010. Vreau sa pun poze si niste explicatii cum am demontat plafonul. Cu curaj si multa atentie am reusit. Sper sa fie de folos si altui membru clubopel care are masina vecra b caravan. se incepe cu suporti de la geam. se trag de ele. prima data in partea de sus pina iese din clema si dupa aia de partea de jos pina iese din clema. . se desfac parasolarele dupa cum de vede urmeaza minerele de la plafon fata spate .. dupa ce se scot suruburile se trag usor de ele sa iasa si din clemele din plastic se ajunge la stilpi unde este centura. aici doar din primele doua cleme se scoate stilupul ca ramine suspendat dupa aia de centura. in partea de sus trageti sau bagati o surubelnita iar mai jos un pic trageti cu simt. dupa ce au iesit ramine asa suspendat de centurase vede locasul celor doua cleme pozitionate. la montare trebuie avut grija sa intre tilpul in clema de plastic de la centura dupa cum se poate observa. tot asa se procedeaza si la stilpul de la bancheta din spate la centuri . se scot suporti de la plasa. Se baga degetul in stinga si in dreapta in spatele suportului pt a inpinge cele doua cuie de plastic dupa cum se vede in poza. Daca nu reusiti cu degetul se cauta ceva in forma de L ce sa intre acolo pentru a putea inpinge de cuie
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Continui cu alt mesaj . Am specificat ceva gresit. SCUZE. In partea din spate se trag se suporti de plastic pt a iesi din cleme. dup cum se vad si in poze. Mai exista o clema de plastic in mijlocul plafonului care iese usor bagind o surubelnita plata pe linga ea.
La stilul din spate se scoate doar prima clema din partea de sus. se vede si in poze. Suporti de plastc din spate de la plafon ramin asa suspendati cum se vede. Nu am mai specificat ca se desface si cele doua bare de la geamurile laterale de la portbagaj care au cite 3 suruburi in stea si cite un surub la partea de blocaj a rulotei sa zic asa o denumire.. Se scoate din plafon lampa de iluminare din fata de linga parasolare si de la porbagaj bagind o surubelnita dreapta pe linga ele , si vor iesi usor. Asta nu am specificat la inceput scuze.Se scoate plafonul cu atentie dupa cum se vede in poze sa nu se agate de clemele de la stilpi. Indicat ar fii sa va ajute cineva cind il scoateti si la fel cind il puneti inapoi..
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asa arata trazversele dupa ce am pus peste tot SILICON DE PARBRIZ . O specificatie. Dupa ce incepeti demontarea plafonului o sa va cada numai bucati de silicon din ala intarit ce s a desprins de pe trazverse. Sper sa fii fost destul de explicit cu acest tutorial. Mult succes tuturor.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Super bun tutorialul ma apuc si eu azi de el,ce as vrea sa va intreb,eu am facut mare prostie sa curat plafonu cu servetele umede si mi s-a desprins,cu ce il lipesc la loc? Cu ocazia asta parca as schimba si materialul.
Astept sfaturi multumesc! Smile
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=116956
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
keopsss spor la treaba. si sa scrii daca ai reusit demontarea. cu lipitu nu stiu ce sa zic.? du te unde fac tapiterii, huse sa iti dea un sfat. asa e cel mai bine
  • john3976

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu mai lipeste nimeni ca in fabrica materialul ala pe plafon...trebuie retapitat
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am folosit "material" de culoare neagra pentru draperii de living. Este destul de tare sa nu treaca perlandezul prin el si destul de elastic sa preia absolut tot profilul cutat al plafonului.
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Ce silicon a-ți folosit ? Marca si tipul.Merge cel negru care se da pe garniturile pentru motor ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa dai pe "traversele" de la plafon, eu am folosit Sinto(mastic siliconic negru)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR