Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salve tuturor !

cu op-com se poate verifica compatibilitatea ceasurilor cu butonul sport?
z17dth 2007
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nedandrei a scris:... vreau doar butoanele, fara consola aia din plastic.
cat costa?
am tot cautat pe net si nu gasesc nimic.

La reprezentante costa in jur de 200RON. La dezmembrari e mai putin de jumatate, dar gasesti foarte greu. Putine masini de la dezmembrari au si buton sport Sad
  • cabera

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat modul comanda butoane cu toate butoanele (nu la reprezentanta ci la magazinele de piese) cu 550 ron. Cea cu cinci butoane (fara buton sport) in acelasi loc era 530 ron. Nu stiu daca la reprezentanta este doar 200... Sad


Ultima modificare facuta de cabera la Vin 01 Oct, 2010 5:15 pm
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu vorbeam doar de blocul de butoane, fara consola. Am intrebat personal, caci eram interesat: blocul de butoane cu buton inchidere usi + buton sport 42E+TVA=aprox. 200Ron.
Skip ads

  • cabera

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Scuze daca s-a inteles si consola, tot blocul de butoane am cumparat si eu fara consola, doar butoanele si cel de avarii. Trebuia sa folosesc mai degraba exprimarea modul comanda butoane. Poate pentru doar doua butoane asta e pretul.
Am modificat.
  • danny_el

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza sa fac si eu aceasta "schimbare" la masina. Pt inceput, masina este o astra H, 1.9dth, deci pana aici ar fii Ok, merge, se simte mai bine zis, o diferenta la acest motor. Cu ceasurile daca sunt compatibile, asta inca nu stiu, dar o sa apelez si eu la colegul maiandrei, pt a afla la acest lucru Smile, asta binenteles daca doreste. Acum intrebarea ar fii daca stiti un pret pt blocul de butoane, fara consola (cel cu 6 butoane). Vreo sansa sa gasesc la dezmembrari? Cabera sa inteleg ca tu ai luat tot un nodul de 6 butoane si te-a costat 500ron?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Danny_el, eu am montat butonul "Sport" pe Zafira B cu motor de 1.9 ºi îþi pot spune cã se simte diferenþa Wink
  • cabera

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
danny_el a scris:Ma intereseaza sa fac si eu aceasta "schimbare" la masina. Pt inceput, masina este o astra H, 1.9dth, deci pana aici ar fii Ok, merge, se simte mai bine zis, o diferenta la acest motor. Cu ceasurile daca sunt compatibile, asta inca nu stiu, dar o sa apelez si eu la colegul maiandrei, pt a afla la acest lucru Smile, asta binenteles daca doreste. Acum intrebarea ar fii daca stiti un pret pt blocul de butoane, fara consola (cel cu 6 butoane). Vreo sansa sa gasesc la dezmembrari? Cabera sa inteleg ca tu ai luat tot un nodul de 6 butoane si te-a costat 500ron?


La dezmembrari nu gasesti complet(cu sase butoane). Doar poate sa ai mult noroc dar masini cu toate optiunile sunt rare....
L-am cumparat nou cu 550 ron. Vorbeste si cu maiandrei, are codul piesei si cred ca poate aduce....nu stiu pretul...
Skip ads

  • danny_el

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ieri am ajuns si eu la maiandrei si am verificat ceasurile,am noroc [Smile]. acum mai greu cu gasitu consolei cu 6 butoane. Acum as avea o alta intrebare, ma gandeam sa iau o consola cu 2butoane, sa iau doar butonu sport de pe consola de 2 si sa il pun pe a mea. credeti ca ar merge?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
NU Exclamation , Blocul de butoane nu se poate demonta.
  • danny_el

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:NU Exclamation , Blocul de butoane nu se poate demonta.


Ma gandeam eu ca nu poate fii chiar asa "usor". Banuiam ca nu am fost singuru care s-a gandit la asta.
In legatura cu demontatu concolei, sa inteleg ca ai incercat, nu?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta:
danny_el a scris: In legatura cu demontatu concolei, sa inteleg ca ai incercat, nu?

Pentru a schimba blocul de butoane nu e destul "sã incerci" demontarea consolei. Trebuie demontatã "de facto". Desigur, eu am demontat consola cand am schimbat blocul de butoane. Dureazã cca. 10-15 minute.
In cazul tãu, dacã nu gãseºti blocul de butoane, dar ai activat funcþia, poþi realiza provizoriu un buton de comandã pentru a beneficia de funcþia Sport. . Ai nevoie de 2 rezistenþe, un intrerupãtor ( tip "pulse" ) ºi un LED. Succes.
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
un cod de piesa pentru bloc butoane(sport+scaune+blocare usi)?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
6240312 bloc 6 butoane (toate)
6240300 bloc 2 butoane (Sport, Inchidere)
6240304 bloc 4 butoane (Sport, Inchidere, Scaune)
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am plansa cu sase butoane din care doar 5 sunt folosite iar unul este "blank". Se gaseste si daca da, se poate monta doar butonul sport in locul blank-ului?


  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu se poate, doar schimbat blocul cu totul. Numai bine.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Nu se poate, doar schimbat blocul cu totul. Numai bine.

In cazul asta nu cred ca merita (500lei); dat fiind faptul ca nu se obtine practic o crestere de putere ci doar un alt "feeling" la apasarea pedalei.
  • flo_speed

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut am o astra H cu motor Z19DT 101cp pot sa pun buton sport? cati cp va avea dupa aceea ? afecteaza durata de viatza a motorului? cat ar costa si unde pot face treaba asta MULTUMESC
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@flo_speed, spune sincer: ai citit ce s-a scris in acest topic? Dacã fãceai acest lucru nu se ajungea la acestã intrebare. Acum iti rãspund dar promiti sã fii mai atent pe viitor Wink
Montarea butonului "sport" nu modificã puterea motorului, numai "sensibilitatea" pedalei de acceleratie. De facto, cand apesi pedala 10% ECU vede 40% si astfel iti da impresia ca masina se accelereaza mai bine, dar puterea nu se modifica. Poti monta si tu acel buton daca ceasurile masinii sunt compatibile cu aceasta functie. Daca nu poti schimba ceasurile sa fie compatibile. Mai ai nevoie de blocul de butoane care sa continã ºi butonul sport, si activarea functiei cu Tech 2 GM. Despre costuri poti citi mai multe in paginile acestui topic. Dacã ai montat butonul "Sport" poti face o remapare doar pe butonul sport si atunci vei avea si putere mai mare la apasarea butonului. Detalii despre remapare gasesti AICI. Succes.
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut...are cineva idee de unde pot lua blocul acela...cu doua butoane...
Astept raspuns...
Multumesc...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR