Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Gasesti la orice reprezentanta, sau firma care vinde piese GM. Problema ramane pretul: blocul cu 2 butoane costa in jur de 50 E. Sau iei la rand firmele de dezmembrari si speri sa ai noroc: sh costa max. jumatate din cei 50 E. Eu iti doresc succes Wink
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salutare imi poti spune si mie de unde gasesc acei 4 papuci ?ca banuiesc ca trebuie sa fie identici cu cei din mufa ca sa faca contact bine si sa stea fixata...stima
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai verificat daca masina e precablata pentru montarea butonului "sport"? Sunt sanse mari sa fie, si in acest caz nu mai ai nevoie de acei "papuci". La mine a fost precablata Smile
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am verificat doar cu tech 2 (maiandrei) cum as putea sa verific fara sa desfac nimic ?:)ca as vrea ca atunci cand umblu sa fiu pregatit cu totul butoane,cabluri,mufe sa nu umblu de 2 ori Smile deocamdata nu am nimic din astea acuma le caut
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu poti verifica fara sa desfaci nimic. Pentru a ajunge la mufa de la blocul de butoane trebuie sa desfaci toata consola centrala. Eu iti recomand ceva mult mai simplu, cea ce poti face si tu. Demontezi capacul din spatele volanului ( cel din partea de sus ) si ai acces la cele 2 surube care tin IPC ( cesurile ). Desfaci cele 2 surube ( daca tin bine minte sunt torx 25 ) si scoti putin ceasurile, doar atat cat sa vezi mufa. Verifici daca la pinii respectivi din mufa ai firele trase ( 41 respectiv 11 ). Daca sunt, sigur ai firele si la mufa din consola centrala care merge la blocul de butoane. Toate operatiunea iti ia max 10 minute si te poate scapa de grija cablurilor, papucilor etc. Pe prima pagina a acestui topic gasesti si poze care te pot ajuta. Succes Wink
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am mai dat ceasurile jos de vreo 2 ori ...stiu cum se dau ms mult de info maine de dim o sa ma uit sa vad despre ce e vb:)
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Are cineva butoane cu Incalzire scaune si DDS, fara buton sport,ramase in urma unui upgrade(la un pret decent, va rog)?!
  • 77alb

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut.
ma intereseaza si pe mine montarea butonului sport pe o astra h 2006 cod motor z19dt (101cp). problema e ca la mine indemanare e 0 ca sal montez eu si as vrea sa stiu cine ar putea sa mil monteze (contra cost). eu sunt din DEVA si daca ar fi cineva mai aproape ar fi super. Nu stiu nici dac ceasurile sunt compatibile dar nici nu am unde sa vad pt ca astia de la reprezentanta opel din loc cand leam zis de montare buton sport se uitau la mine ca la o ciudatenie si ca sa scape au zis ca doar dac monteza ISP+ pot sa faca
mias dori foarte mult butonul pt ca ulterior sa fac o remapare doar pe sport on
multumesc si astept raspuns
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@77alb, daca vrei neaparat sa-ti montezi butonul sport trebuie sa incepi prin procurarea piesei/pieselor. Ma refer in primul rand la blocul de butoane. Daca nu ai si alte optiuni, blocul trebuie sa contina 3 comenzi: inchidere usi, avarii si butonul sport. Pretul unui bloc de butoane nou este in jur de 200 RON, SH ar fi mai ieftin dar se gaseste destul de greu. Deci incepi prin procurarea blocului de butoane. Daca nu te incumeti sa desfaci cele 2 surube care tin ceasurile si sa citesti cod indexul trebuie sa mergi la tester si ceri acest cod al ceasurilor.
In functie de rezultat vei cumpara ceasurile compatibile cu functia sport ( dupa caz ). Atunci cand mergi la tester ii rogi sa-ti si activeze functia sport: am scris in acest topic cum se procedeaza pentru masinile care au ESP si care nu au ( sa le spui cand activeaza functia...dar in mod normal ar trebui sa stie Rolling Eyes ).
Dupa ce ai trecut prin toate aceste pregatiri urmeaza montarea blocului de butoane, al ceasurilor ( dupa caz ) si setarea ceasurilor pe masina. In cazul in care trebuie sa cumperi ceasuri sa te asiguri ca sunt resetate de pe masina donatoare sau ca primesti codul de securitate ( car pass ) - desigur in cazul in care ceasurile sunt SH. Cu montahjul te-as ajuta cu multa placere ( desigur free of charge ) dar esti cam departe. Eventual la vara cand ajung la Geoagiu... daca nu rezolvi pana atunci Wink
Daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contactezi. Succes.
  • alin_ypz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sal cam cat costa toata afacerea asta cu montarea butonului sport cu tot cu activare si ce mai trebuie facut. am o astra h 1,7 cdti 101cp
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Edwin trebuie sa recunosc ca ai o rabdare de otel! As vrea sa te felicit pt introducerea butonului Sport(pe care eu il aveam din fabrica 1.9 120cp) Intradevar merita toti banii, mai ales ca nu este vb de o suma exorbitanta. Acum eu am buton sport fara IDS+, deci la apasarea lui obtin doar o accelerare mai prompta(care intradevar se simte) si o oarecare ameliorare a directiei(intarirea volanului). Intrebarea mea de 100 de puncte este daca dupa un eventual remap(160cp pe Sport ON si stock pe OFF) functiile butonului Sport raman ca si pana acum? Adica se va simti cu siguranta o diferenta majora din cauza remapului, dar asta se va intampla concomitent cu functiile butonului Sport? Ecu va simti dupa remap tot o accelerare cu 40% in timp ce pedala e apasata 10%? Va multumesc tuturor pentru eventualele lamuriri!
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da, si eu ii multumesc lui edwin ca mereu raspunde si ma scoate din bucluc.

multumesc edwin;)
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Smile Nu inteleg de ce nu se citesc cap-coda posturile...mare pacat, citind s-ar intelege si mai bine subiectul postului si raspunsurile ar veni de la sine. In orice caz...e bine sa ne ajutam intre noi! Astept cu nerabdare raspunsul la intrebarea mea! Multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@alin_ypz, este greu de estimat un pret, depinde de multi factori: ai sau nu ceasuri compatibile, daca cumperi ceasuri le gasesti Sh sau noi, blocul de butoane sh sau nou...sunt multe variabile. Daca vrei pretul exact pentru modificarea pe care am facut-o eu, cred ca am scris undeva pe primele pagini ale acestui topic: vreo 500 Ron dar eu am avut mare noroc. Am gasit IPC si blocul de butoane SH la un pret rezonabil, activarea m-a costat "doar un suc" si toata lucrarea am facut-o eu. Dar de ce vrei sa-ti montezi buton sport la motorul 1.7CDTI? Stii ca nu are nici un efect asupra pedalei de acceleratie? Vei putea doar dezactiva ESP in cazul in care masina este echipata cu asa ceva. Daca nu...chiar nu-i vad rostul.
@Icf_156, daca faci remap pe butonul Sport ( 130 CP pe sport OFF si 160 CP pe Sport ON ), vei avea acelasi "feeling" la apasarea pedalei ca si pana acum ( la apasarea butonului sport ), doar ca totul se intampla la o putere cu 33% mai mare. So cool Wink
@andreigeo, stai linistit imi face placere sa te pot/ sa va pot ajuta Wink
@Icf_156, asa ar fi normal ca toata lumea sa citeasca ce s-a scris pe aici, dar nu chiar toata lumea are timpul necesar ( sunt tot mai multe pagini ). De acea raspund cu placere colegilor care au intrebari, nelamuriri in legatura cu acest subiect ( de fapt in legatura cu orice subiect).
Va multumesc tuturor pentru aprecieri si felicitari. Sa avem cat mai multi "Sport ON" Wink
  • alin_ypz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
atunci imi ramane sa imi fac mapare si asa ii mai dau putini caluti, oricum acum o am la doctor ca mau disperat furtunele de apa Embarassed ms mult pt raspuns
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum am promis intr-un topic, revin cu detalii despre bordurile Astra-H (IPC Instrument):
Asa arata bordul care suporta functia SPORT:

Asa arata bordul care NU suporta functia SPORT (piesele marcate cu rosu reprezinta diferentele) :

De remarcat ca bordurile noi (cele cu un procesor (>2007) se pare ca suporta TOATE functia SPORT, de asemenea si functia OPC, vezi aici --> https://www.clubopel.com/vie...p=1002746#1002746):


CristianTM.
  • 77alb

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sal. am fost azi la reprezntanta opel cu astra mea z19dt si dupa o discutie de 2 ore cu electricianu de acolo timp in care iam dat ce a postat andreigeo despre montarea butonului sport si indelungi cautari si in schitele lui si verificat cu tech2 IPC (care e compatibil cu functia sport) imi spune ca teoretic se poate monta dar nu imi poate garanta ca si functioneaza si dac face lucrarea plata e plata. Ce parere aveti eu am si comandat blocul de butoane de la ei aprox 300ron astept sa vina si sa ne apucam de treaba
Si as mai avvea o intrebare masina e adusa sh din germania in talon am cod motor z19dt 101cp in carpas-ul masini abea azi am vazut am cod motor z19dtl ceia ce e mai corect cu 101cp electricianul imi spune ca motorul e z19dt dar ca softul pus pe ea e de z19dtl -e corect ce zice? si asta ar fi o problema in fctionarea butonului sport?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Z19dt -120 cai
Z19dtl - 101 cai (are dreptate mecanicul, e acelasi motor dar cu alt soft)
Nu o sa apara nicio problema in functionarea butonului. Butonul ala nu iti creste puterea, nu modifica parametrii motorului, modifica doar raspunsul pedalei de acceleratie. (o face mai "scurta")
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La motoarele z19dt* ECU cunoaste functia "sport"
@77alb, daca se urmeaza pasii descrisi in acest topic 100% vei avea buton "Sport" functional. Succes Wink
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
77alb a scris:in carpas-ul masini abea azi am vazut am cod motor z19dtl ceia ce e mai corect cu 101cp electricianul imi spune ca motorul e z19dt dar ca softul pus pe ea e de z19dtl -e corect ce zice? si asta ar fi o problema in fctionarea butonului sport?

Imi cer scuze ca intervin in discutie. O problema asemanatoare am avut si eu dar nu din cauza nemtilor ci a romanilor angajati la RAR. Pe motor scrie Z19DT, in car pass tot Z19DT, in acte Z19DT, iar in Cartea de Identitate meseriasii de la RAR-CT au scris Z19DT dar cu 74KW. Eu cand am cumparat masina mi-am dat seama de greseala si am mers la RAR PH si la identificare le-am spus ca este gresit( dandu-mi binenteles dreptate) si mi-au dat un alt nr. de omologare batandu-mi clar 88KW.
Deci daca mecanicul tau afirma ca au inlocuit nemtii softurile intre motoare este un DOBI. NU exista Z19DT cu 100 cp.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR