Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • adinaelena

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 CA11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,

Am un Opel Corsa C din 2002 pe benzina. De vreo 2 sapt in timpul mersului, beculetul cu motoras e constant aprins, nu e intermitent. Din ce am citit, pe intermitent ar putea indica probleme cu catalizatorul, insa aprins constant ar indica o perturbare in sistemul de emisie al gazelor.
A fost cineva la service Opel? Din ce am citit pe forum, ar fi vb despre valva EGR. Ce altceva ar putea fi?Mentionez ca in timpul iernii masina a ramas cu plinul facut si am iesit cu ea de maxim 3 ori. Sa afecteze asta?
As merge la service-ul Opel, insa mi-e teama sa nu ma coste extraordinar de mult.( masina nu mai este in garantie)
Masina nu o am de mult, e second hand din Germania si nu am fost cu ea la service pana acum. Daca trebuie sa merg in service, imi recomandati unul acceptabil la pret si bun?

Multumesc anticipat
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca stai destul de bine cu banii atunci poti sa te duci si la service Opel cum spui tu, dar daca citesti pe forum mai bine ai observa si costurile de la acel service...Daca masina nu mai e in garantie du-te si tu la un service care e cat de cat mai bun si cu preturi mai mici. Poti merge sa o pui pe tester sa vezi ce erori da, sau poti face testul "agrafa"
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu intotdeauna [rateurile]EGR-ului sunt [vazute] de tester.
Dai antigelul jos,scoti mufa EGR,demontezi EGR,cureti ,faci testul de actionare cu 2 fire legate la bornele bateriei si la pinii 1-si 5 ai supapei,nu sunt sigur-(fara a tine contact prelungit-numai mici socuri),montezi la loc,eventual folosind o garnitura noua.Completezi antigelul si gata.Smile
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=418 te uiti ce cod de eroare ai memorat, dupa care vedem unde mutam subiectul.
Skip ads

  • cristi28

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
adinaelena a scris:Buna tuturor,

Am un Opel Corsa C din 2002 pe benzina. De vreo 2 sapt in timpul mersului, beculetul cu motoras e constant aprins, nu e intermitent. Din ce am citit, pe intermitent ar putea indica probleme cu catalizatorul, insa aprins constant ar indica o perturbare in sistemul de emisie al gazelor.
A fost cineva la service Opel? Din ce am citit pe forum, ar fi vb despre valva EGR. Ce altceva ar putea fi?Mentionez ca in timpul iernii masina a ramas cu plinul facut si am iesit cu ea de maxim 3 ori. Sa afecteze asta?
As merge la service-ul Opel, insa mi-e teama sa nu ma coste extraordinar de mult.( masina nu mai este in garantie)
Masina nu o am de mult, e second hand din Germania si nu am fost cu ea la service pana acum. Daca trebuie sa merg in service, imi recomandati unul acceptabil la pret si bun?

Multumesc anticipat
sonda landa
  • Catalin Nastase

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Vectra C Z19DTH si am nevoie de un sfat.Am fost la service la un tester in urma aprinderii becului de service sa vad ce are masina si mi-au spus ca trebuie schimbat EGR-UL.Ei nu mi-au spus ca s-ar putea si curata(eu nu stiam ce e ala).Nu stiu ce sa fac, sa-l schimb s-au sa-l curat?
Ce se poate intampla daca nu il schimb ci doar il curat?Exista posibilitatea sa il curat si sa-mi de-a din nou eroare chiar daca e curatat?De fapt nu eroarea ma intereseaza ci sa nu se strice ceva mai rau,depind f mult de ea.

Multumesc anticipat,
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR