Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord
  • gaftoneanu_eugen

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1982 2.0e caravan
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti posesorii de bunicute .Nu am crezut ca o sa ajung sa postez ceea e am sa scriu mai jos dar asta e viatza nu poti face doar ce vrei :

Posesor de opel rekord 2.0 Caravan '82 benzina /carburatie (faruri patrate) ii caut alt stapan

Problema sta in felul urmator : m-am apucat sa o reconditionez dar nu mai am putere(financiara si morala ) sa o termin in urma numeroasellor tepe luate de la ,,meseriasi "

Masina se afla in stadiul de a fi revopsita ( si indreptat plafonul indoit de zapada)

Am pus pe ea pivoti noi ,capete bara noi ,amortizoare fatza noi ,etrieri +placute frana noi ,evacuare de la saxofon la finala noua ,scaunele +bancheta refacute,tapiterie usi +plafon refacuta ,amortizoare haion noi ,schimbat caseta de directie normala cu caseta servo,tablaraia refacuta schimbat pragurile ( facute altele din tabla de 2mm) .Odata cu masina doritorul primeste : punte fatza completa,punte spate completa (opel commodore 5 prezoane) usi fatza /spate complete (fara tapiterii ) scaune fata ,aripi fata , 1 motor cih incomplet (anexe) si tacheti lipsa ,1 bloc motor cih ,1 motor c18ne cu instalatia electrica + calculator si in mare tot ce am agonisit pt ea .De cite ori o vad ma doare sufletul si ma enervez la gandul ca nu o pot termina .Motivul pt care o dau e ca mi-a cazut si a doua masina tot bunicutza si ea un mercedes W124 si trebuie sa o repar .Cei interesati ma pot contacta la tel : 0722.51.20.40 -Eugen si le pot furniza fotografii ,masina e inscrisa in circulatie pe numere noi si se afla la servici in Voluntari linga Metro .Nu as vrea sa o trimit pt un cupon la remat pt ca nu merita asa ceva
Skip ads

  • Oli2009

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Rekord 1979 20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sal,pacat ca ai muncit si ai bagat bani in ea...ar fi bine daca ai putea s-o termini si sa te bucuri de ea.Am si eu un Opel Rekord E1,an fabricatie 1979, motor =20S ,1979cmc,100CP,caroserie in doua usi si ma chinui sa o termin si eu..Am o intrebare ;am plafonul din interior lasat (materialul textil)daca i-l desfac eu as putea sa il prind singur sau trebui sa gasesc vre-un "meserias"...
  • gaftoneanu_eugen

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1982 2.0e caravan
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Plafonul textil din interior are facute pe cusaturi niste ,,tuburi " din acelasi material prin care trec niste sarme de otel transversale si care se introduc in lateral in niste gauri .singura problema ar fi la parbrize si geamurile laterale fixe pe care trebuie sa le scoti ,apoi chederele de la usi ,il dezlipesti usor de pe marginea caroseriei si ajungi la poti vedea subt el ;Prroblema ta ar putea avea 2 cauze :

1. intre plafon si tabla mai exista un strat izolator dintr-un fel de vata minerala sau pasla ,poate ca s-a deszlipit si apasa pe plafon
2.tijele transversale de sirma s-au indoit si a facut burta

orice ar fi trebuie sa il demontezi ( eventual sa te duci la un croitor si sa il faci din nou daca e deteriorat )

Eu in loc de acea izolatie am cumparat si folosit 2 covorase de izopren ( din acelea pe care se doarme in cort) pe care le-am lipit de tabla cu prenadez ce am gresit eu si nu am facut : trebuia sa incerc sa prind acele sirme de otel de traversele care sunt subt plafon asa plafonul nu s-ar mai fi lasat deloc ,nu am facut-o si din cind in cind subt greutatea materialului ( am folosit vinilin panzat ) se mai rasucesc si se lasa facand burta ,imping cu mana un pic in ele se invirt si se intinde din nou

spor la treaba si multa bafta in continuare ,ai grije de ea ca merita :E MASINA nu consumabila ca generatia noua


Sper ca am putut sa-ti fiu de folos Wink
  • Oli2009

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Rekord 1979 20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru indrumari ...o sa ma apuc sa vad ce iese..
Skip ads

  • adrian_gts

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 gts
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2009

  • Mesaj Privat
frumos oli..am si eu un rekord e 80'si nu las da pt nimik in lume. cu toate c am un opel vectra c mai ast poze
  • cont-sters-50770

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un rekord e1 2 usi,m-ar interesa daca mai gasesc pe undeva usile in buna stare.ma ajutati?incerc sa o restaurez,insa acestea sunt varza.
  • cont-sters-50770

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu e greu;eu l-am confectionat singur,doar o croitoreasa m-i la cusut la acele,,tuburi'' cum a spus Eugen.vointa te va indruma...
  • gaftoneanu_eugen

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1982 2.0e caravan
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
JUDELE MARIUS a scris:am si eu un rekord e1 2 usi,m-ar interesa daca mai gasesc pe undeva usile in buna stare.ma ajutati?incerc sa o restaurez,insa acestea sunt varza.


Tardiv cererea Sad am facut curat in curtea firmei pentru ca a trebuit sa-mi iau catrafusele ( masina si piesele care au incaput in ea ) ce nu a intrat am trimis la fier vechi printre care si set complet de usi de commodore bune la tabla cele de fata mergeau sigur pe rekord berlina /caravan nu sunt sigur de cele de spate eu avand caravan ...
  • cont-sters-50770

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
multam fain.apreciez bunavointa,insa eu am masina in 2 usi,asa ca nu-i bai...oricum,iti multumesc inca o data.poate voi avea nevoie pe viitor de altceva si probabil ca ...pot apela...
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pãcat cã se pierde un rekord
  • ionut__bv

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Kadett 1986 C18NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut,motorul c18ne in ce stare este,este complet?care ar fi pretul pentru el?
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR