Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • daniel2328

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Scriu si eu despre o problema: Astra G hatch, 2003, am gasit pe spate dreapta arcul sarit de la locul lui, sprijinandu-se de conductele de benzina. L-am pus la loc, dar dupa 200KM era sarit din nou.Am numarat spirele la cele 2 arcuri de pe spate si sunt la fel. Arcul nu are nici o spira rupta. Ce poate fi?
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daniel2328 a scris:Scriu si eu despre o problema: Astra G hatch, 2003, am gasit pe spate dreapta arcul sarit de la locul lui, sprijinandu-se de conductele de benzina. L-am pus la loc, dar dupa 200KM era sarit din nou.Am numarat spirele la cele 2 arcuri de pe spate si sunt la fel. Arcul nu are nici o spira rupta. Ce poate fi?
Mai are pe suportul arcului unflatura de ghidaj? daca da,ori e arcul mai lasat fata de celalalt,ori un amortizor desfacut....apropo'' la mine era rupta partea de jos si nu se vedea deloc...sarise de acolo si arcul statea pe o spira mai jos,am observat dupa un an jumatate .
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca mai urmareste careva topicul asta, dar incerc si eu.

Sun pus in postura de a schimba arcurile spate la masina din semnatura (hatchback), unul avand un capat rupt, si oricum erau ambele foarte moi.

Vreau sa iau kayaba, dar nu stiu de care avand 3 variante:


RX5135 - arc standard, nu stiu daca e progresiv sau liniar
RJ5125 - arc in format minibloc (http://www.kyb-europe.com/kyb-romania/images/template/coil-springs3.jpg)
RX5418 - zice in catalogul lor ca ar fi HEAVY DUTY... nu stiu ce inseamna asta, probabil ceva mai tare si inalta spatele cativa cm. La fel, nu stiu daca e linear sau progresiv.

Eu tind sa iau RJ5125 - cel progresiv in format minibloc, din ce am inteles de la ei de pe site ar fi unul din cele mai confortabile, dar nu stiu daca rezista la drumurile patriei...

voi ce parere aveti?


La LESJOFORDS au la4 variante... normal (42 634 37) si pentru sasiu coborat (42 634 90) si heavy duty (42 634 65) si inca o varianta sport -40mm care iese din discutie.
  • Xtrayl

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut problema mea este ca mi sa rupt un arc de pe spate la opel astra g hatcback din fericire am gasit o pereche de arcuri nustiu nu mi sa spus de la ce model dar mea spus ca masina va fi mai ridica din spate si sunt mai tare arcurile ce parere aveti merita sa le pun ? mentionez ca sunt second hend
Skip ads

  • mariuss93

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Mi s-au rupt arcurile pe spate la astra classic2 ce indicativ au sau ce trebuie sa cumpar tinand cont ca am pachet de drumuri grele? Arcurile starline sunt bune?
  • micutu2

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 T98
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
am si eu o rugaminte ce dimensiune au arcurile de pe spate la Opel astra G caravan serie Z16XEP serie sasiuW0L0TGF3532219963
  • raducatalin1

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut, va deranjez si eu cu 1-2 intrebari vreau sa schimb arcurile pe spate cu unele pt drumuri grele sau daca se poate sa pun unele de caravan. Intrebarea mea este cele pt drumuri grele ce indicativ au? si daca pot pune de pe caravan pe hatchback? mentionez ca am si butelie de gaz in locul roatei de rezerva.
  • fastohandle

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Pe Astra Classic Sedan cu pachet drumuri grele am pe spate arcuri originale cu indicativ JQ .
Si eu am butelie in locul rotii si cu ambele rezervoare pline + 3 persoane in spate nu am observat sa atinga pe undeva.
Jantele sunt cele originale pe 15 ET 49.
Bafta
  • doditoiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut,as vrea sa schimb arcurile de pe fata la un opel astra g 1.6 16v și nu știu ce tipuri de arcuri se potrivesc pentru modelul meu.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai, tipurile facute pentru astra g, tipul de caroserie pe care il ai (hatch, sedan, caravan...)
Te duci la un magazin de piese cu talonul...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR