Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut, de data aceasta nu va cer o parere sau un sfat ci sa va povestesc ca azi, pe la pranz mi-am gasit masina lovita, unde lucrez. Lovita de un Iveco platforma de marfa, care daca stiti aceste masini au la spate o bara f groasa de otel. Ideea e nu ca mi-ar fi zgariat-o sau ceva de genul, ci ca mi-a gaurit tabla! Sad Si chiar deasupra capacului de la rezervor si putin jos deasupra rotii (spate), cuprizand, nu stiu cum se numeste, dunga aceea de rezistenta de pe jumatea masinii... Am inteles ca nu se poate schimba toata partea aceea (o repar pe rca sau casco) si ca trebuie sa mi taie din partea respectiva si sudata alta sau indreptat si umplut cu chit! Cam atat. Incerc sa revin cu poze si sper ca nu v-am plictisit. O seara buna.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,din pacate atunci cand iti cumperi o masina trebuie sa te gandesti ca este "totusi" o bucata de fier care poate fi oricand supusa unor riscuri,care uneori duc la imposibilitatea remedierii formei,proprietatilor si starii initiale iesirii din fabrica.Mici zgarieturi,matuirea vopselei,accidente inevitabile...poate mai este si soarta...Cel putin,in Bucuresti nu cred ca exista masina sa nu suferit de pe urma traficului(accidente,mai mici sau mai mari,factori umani sau atmosferici,grindina,copaci cazuti etc) si dupa o anumita perioada de timp sa mai fie ok 100%.Eu unul deja m-am resemnat...ba o pisica care vroia sa-si "ascuta gherutele",ba un copil care in parcarea unui supermarket "nu a avut ce face" si mi-a "zburat"o oglinda...sau unul care vb la telefon la volan,si...deh un pic de neatentie! Nu mai zic de starea catastrofala a drumurilor...tocmai din cauza acestor factori nu imi doresc o masina noua,stock pt ca as fi prea stresat tot timpul de starea ei,in Bucuresti-Romania-nu se merita ! Imi pare rau pt patania ta si te inteleg...dar fierul este fier si mergem inainte !
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Andu asta e. Eu am patit-o cu un scuterist. Cum mergea el asa printre masinile oprite la semafor ajunge in dreptul meu si cade. Ma dau jos si ce sa vezi ..o ditamai zgarietura de 20 de centimetri pina la tabla tot undeva in zona capacului de la rezervor (masina e o astra G). il intreb pe pustiul cum facem, desi se vedea pe fata lui ca e speriat. si el ce zice. nene te rog, ca nu am acte la scuter, ca nu am buletinul la mine, ca te rog etc. in timpul asta un politist aflat in intersectie se uita la noi si se amuza. in fine, las scuteristul care aproape plangea sa plece si opresc in mijlocul intersectiei direct linga politist si ii urez de bine, sa-i cada 3 tramvaie si un autobuz in cap etc etc ....de mai mai sa ii cada cascheta. la care ala imi spune ...eu sunt aici sa dirijez nu ma intereseaza accidentele. bai nene ..ala nu are nici un act, e ilegal pe drum ca eu nu pot decat sa il dau in judecata si culmea nu pe el pe tasu, ca nu avea 18 ani. o tara de rahat!

Reparatia zgarieturii a costat ...4 milioane lei vechi. Very Happy
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
alre a scris:Andu asta e. Eu am patit-o cu un scuterist. Cum mergea el asa printre masinile oprite la semafor ajunge in dreptul meu si cade. Ma dau jos si ce sa vezi ..o ditamai zgarietura de 20 de centimetri pina la tabla tot undeva in zona capacului de la rezervor (masina e o astra G). il intreb pe pustiul cum facem, desi se vedea pe fata lui ca e speriat. si el ce zice. nene te rog, ca nu am acte la scuter, ca nu am buletinul la mine, ca te rog etc. in timpul asta un politist aflat in intersectie se uita la noi si se amuza. in fine, las scuteristul care aproape plangea sa plece si opresc in mijlocul intersectiei direct linga politist si ii urez de bine, sa-i cada 3 tramvaie si un autobuz in cap etc etc ....de mai mai sa ii cada cascheta. la care ala imi spune ...eu sunt aici sa dirijez nu ma intereseaza accidentele. bai nene ..ala nu are nici un act, e ilegal pe drum ca eu nu pot decat sa il dau in judecata si culmea nu pe el pe tasu, ca nu avea 18 ani. o tara de rahat!

Reparatia zgarieturii a costat ...4 milioane lei vechi. Very Happy

Cred ca il bagam pe pusti cu tot cu scuter in portbagaj si la politie ma opream cu el
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai si ce sa ii faca politia ? Nu poate sa ii faca nimic,banii nu ii mai vezi,nu ii baga politia mana in buzunar...Pana nu o sa ajungem si noi la un anumit nivel,de ex. cum este Italia,feriti-va cat puteti de scutere !Deci,scuterul trebuie sa fie inmatriculat,sa aiba asiguarare,iar posesorul sa aiba permis pt categoria respectiva si echipamentul de protectie.Rezultatul unui accident cu un scuter(cand el este vinovat): "da-l in judecata"...asta daca are "amabilitatea"sa se prezinte sau daca apuci sa ii vezi"numarul".E jale cu scuterele astea...FERITI-VA !
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai ce sa faca politie , este sa iti inregistreze plangerea.Si dupa aia urmeaza sa-l dai in judecata, sa-ti recuperezi prejudiciul
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Traim intr-o tara bolnava! Cum spunea Ursu puteam doar sa imi descarc nervii pe pustiul ala sa ii fac scuterul praf si sa plece cu el in sacosa. ce puteam sa fac? Sa ma judec pentru 4 milioane 2 ani?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si scuterele sunt obligate sa aibe asigurare...deci ti-ar fii putut da asigurarea.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:si scuterele sunt obligate sa aibe asigurare...deci ti-ar fii putut da asigurarea.


citeste ce e scris mai sus!
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
eu vb strict de faptul ca intr-un accident cu unul cu un scuter ai ce sa-i faci legal.nu trebuie sa ajungi la judecata etc.pur si simplu iti da asigurarea.si nu trebuie sa aibe 18 sa aibe asigurare.de la 16 ani este in legalitate.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:eu vb strict de faptul ca intr-un accident cu unul cu un scuter ai ce sa-i faci legal.nu trebuie sa ajungi la judecata etc.pur si simplu iti da asigurarea.si nu trebuie sa aibe 18 sa aibe asigurare.de la 16 ani este in legalitate.


si eu iti spuneam sa citesti mai sus. nu avea nimic. nu era inmatriculat scuterul, nu avea acte, nu avea asigurare. ce sa-i iau? Shocked
  • florintsf

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
scuterul nu se poate vinde?macar iti recuperai paguba.
Skip ads

  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da, si eu ma feresc cat pot de scuteristi (care se baga in fata si chiar mi-a sarit unul in fara, noroc ca am pus frana la timp), de taximetristi si de cei cu transportul in comun, e jale cu astia. Si mai sunt aia cu BMW-ul si cu masinile de teren care se cred regii soselelor! Smile) Am fost azi sa completez actele pe cale amiabila si restul ce se mai cere ca la noi, ca la nimeni. Eu, pagubitul umblu dupa acte pana numai pot. iar cand ma duc la constatare imi zice ca tre sa ma intalnesc cu cel care ma lovit ca a uitat sa puna data si ora! Smile) Caterinca... iar maine ma duc la service. Revin si va spun ce am mai rezolvat si cu ceva poze. Bafta.
  • andreistancu89

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Astra 1999 1.8 l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
in mine a dat un biciclist (14 ani maxim) ce sa ii mai fac aveam 10km/h. ii dadeam o palma pai il desfiguram am lasat-o balta l-am intrebat daca se simte bine si mi am vazut de drum.
o bara si aripa infundata (1 secunda intarziere si puteam sa il am pe sub roti) se schimba situatia si era vina mea
masina o repar singur
\
cat despre masina colegului se repara cu siguranta e fier
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Andu1.4 a scris:Da, si eu ma feresc cat pot de scuteristi (care se baga in fata si chiar mi-a sarit unul in fara, noroc ca am pus frana la timp), de taximetristi si de cei cu transportul in comun, e jale cu astia. Si mai sunt aia cu BMW-ul si cu masinile de teren care se cred regii soselelor! Smile) Am fost azi sa completez actele pe cale amiabila si restul ce se mai cere ca la noi, ca la nimeni. Eu, pagubitul umblu dupa acte pana numai pot. iar cand ma duc la constatare imi zice ca tre sa ma intalnesc cu cel care ma lovit ca a uitat sa puna data si ora! Smile) Caterinca... iar maine ma duc la service. Revin si va spun ce am mai rezolvat si cu ceva poze. Bafta.


Si eu ii feresc cat pot pe scuteristi. acum stateam pe loc. Sad ghinion de nesansa
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
V-am promis si cateva poze cu masina. Primele doua sunt cu cea care m-a lovit, iar ultimele doua cu a mea.
  • andreistancu89

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Astra 1999 1.8 l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Andu1.4 a scris:V-am promis si cateva poze cu masina. Primele doua sunt cu cea care m-a lovit, iar ultimele doua cu a mea.


se repara relativ usor e bine ca aripa e mica
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR