Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va salut din nou. Dupa ce am scos masina din service de la niste baieti "meseriasi", am constatat cu stupoare cand am ajuns acasa ca nu mai merge inchiderea centralizata deloc. Nici din telecomanda, nici din usa soferului. Manual merg toate, am incercat sa sincronizez cheia si nu se intampla absolut nimic. La sincronizare palpaie becul rosu de pe telecomanda, la un moment dat se opreste si nu se intampla nimic.
La actionarea din buton se aude doar actuatorul de la haion, iar modulul tacane in masina.
Ce as putea verifica? O bucata de timp de vreo 3 ore masina a stat fara baterie daca conteaza cu ceva. Vectra B caravan x16xel.


@Breyton verifica in stanga sus unde intra cablurile in haion, sunt doua fire negru cu galben, inverseazale intre ele. Aceeasi problema am avuto si eu dupa ce am legat firele intrerupte.
Skip ads

  • Ionutz_yo

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am avut toate motorasele arse
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@cena_sima sincer pentru problema ta vad urmatoarea etapa: Legi 2 fire pe un bec H1 / H7 / H3 pe care pe pui pe mufa ce intra in actuator. In momentul in care inchizi din telecomanda, trebuie sa trimita curent de 12V pe respectivele fire din mufa si becul se aprinde. Acelasi lucru si cand deschizi masina . Astfel observi daca primeste sau nu curent actuatorul. Daca primeste, problema e actuatorul, daca nu .... ei bine sunt o multitudine de apte probleme care ar putea genera treaba asta, incepand cu firele din burdufe .
Bafta !
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
hello!

am cãutat niºte rãspunsuri pe vreo 2 topic-uri. Sper ca sã primesc un rãspuns cât mai curând. Poate ºtiþi voi ºi mã puteþi ajuta. 4 întrebãri.


La butonul "avarie", cele douã fire "direction light" de pe modulul aftermarket (2 chei tip briceag, modulul de recepþie semnal telecomandã ºi fire - cumpãrate de la alfaromtrans):

1. Pun pe ambele fire cate o diodã?
2. Ambele diode (capãtul liber/nelegat) se leagã de acelaºi fir la butonul avarie?
3. De câþi ohmi sã fie respectivele diode?
4. Dacã leg antena de la modul, pe antena radio (pt un semnal mai bun) este vreo problemã?

Vã mulþumesc .
Skip ads

  • teofilioancodrut11

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am o problemã cu uºa stângã faþã, ineori merge sã o închid din telecomandã, alteori nu, iar când încerc sã o încui sau descui cu cheia, merge foarte greu, parcã blocheazã ceva.
Uneori merge sã încui sau sã descui din telecomandã, deci nici un fir nu cred sã aibã întrerupere
Ce îmi recomandaþi sã fac? / Care poate fi problema?
Cum se poate dezasambla uºa fãrã sã rup oarece pe acolo?
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La mine s'a rezolvat problema. Am desfacut fata de usa, am scos mufa actuatorului si am probat cu un bec. Daca bagam mufa in el nu mergea nici o usa, daca scoteam mufa mergeau celelalte 3 usi + portbagajul. Am gasit problema la firul albastru cu negru, daca faceam scurt intre fir si caroserie mergeau toate usile, daca nu mai faceam, mergea 2-3 inchideri/deschideri apoi nu mai mergea.
Ca rezolvare am dezizolat firul albastru cu negru si am legat un fir in plus pe care l'am legat la caroserie sa aiba masa, am bagat mufa in actuator, am izolat firele si acum merge la fel ca si inainte.


  • teofilioancodrut11

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Bogzy a scris:Salut. O intrebare: de ce cand actionez pe telecomanda sa inchid masina se inchide si se deschide dupa 1 sec? Iar dupa ce inchid cu cheia si deschid din telecomanda ramane usa sofer inchisa. Are cineva vreo solutie la problema mea?

ªi eu am aceeaºi problemã, doar cã uneori se încuie/descuie, alteori nu.
Mai mult, îmi merge greu încuietoarea, adicã se încuie/ descuie destul de greu, parcã blocheazã ceva.

Dacã ai rezolvat, îmi spui ºi mie te rog cum? Mulþumesc mult.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@cena_sima

Eu am mufa mov cu 6 picioare din care doar 3 mufate, vad ca tu ai 10 picioare din care 8 mufate.
De unde diferenta ? Alarma ? Geamuri electrice spate? Si mai ce poate fi?

Daca eu vreau sa-mi pun la mine o alarma originala, mai trebuie sa vin cu un fir in mufa aia mov ? Daca apas de 2x pe butonul de inchidere aud cum yala mai face ceva in plus dupa ce se incuie usa.
Skip ads

  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
probabil al doilea lucru pe care il face este sa inchida geamurile daca sunt electrice.
  • Bogzy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2013

  • Mesaj Privat
teofilioancodrut11 a scris:
Bogzy a scris:Salut. O intrebare: de ce cand actionez pe telecomanda sa inchid masina se inchide si se deschide dupa 1 sec? Iar dupa ce inchid cu cheia si deschid din telecomanda ramane usa sofer inchisa. Are cineva vreo solutie la problema mea?

ªi eu am aceeaºi problemã, doar cã uneori se încuie/descuie, alteori nu.
Mai mult, îmi merge greu încuietoarea, adicã se încuie/ descuie destul de greu, parcã blocheazã ceva.

Dacã ai rezolvat, îmi spui ºi mie te rog cum? Mulþumesc mult.


inca nu am rezolvat nimic. Inchid si deschid cu cheia ca nu am timp sa umblu la ea sau sa las masina la cineva.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@cena_sima

Stai ca am incurcat una cu alta, mufa aia a ta e de la usa din fata si a mea e de la usa din spate, pe aceiasi parte. Probabil ca am acelasi numar de fire in mufa din usa fata ca si tine.
  • Radumdb

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Poate nu sunt pe topicul potrivit sau poate ca da dar SUNT DESTUL DE DISPERAT si nu stiu ce sa fac. Vectra b1 , inchidere centralizata, mi s`a blocat iala (nu se mai invarte in nici o pozitie) iar eu am ramas pe dinafara, nu am telecomanda la ea. Prin portbagaj nu pot intra pentru ca nu mi se deschide cu cheia, nu stiu motivul, mi se invarte cheia in iala dar nu se intampla nimic, m`ar ajuta si daca ati sti ce e cu portbagaju ca de acolo ma descurc. Ma puteti ajuta cu ceva pareri va rog frumos si insistent
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
E o varianta sa poti sa iti deschizi masina,dar iti trebuie ceva indemanare si multa rabdare. Ei o sarma groasa,care sa se indoaie mai greu sau un electrod,si la un capat il indoi sub forma de carlig si il bagi printre geam si chederul acela de la usa, la nivelul yalei si incerci sa toti tragi in sus.In usa, legatura dintre yala si motorasul acela care actioneaza deschiderea usii se face printr-o sarma mai groasa, incearca sa dai de aia si sa tragi in sus. O sa iti trebuiasca multa rabdare.
In legatura cu portbagajul,daca zici ca cheia se invarte,vezi daca nu ti ars motorasul acela ce actioneaza deschiderea portbagajului,ar fi bine daca ai gasi unu de proba.
  • Radumdb

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ms de pont, am sa incerc pe sambata, ca lucrez si nu prea am timp... Motorasul imi merge, pentru ca de la inchiderea centralizata mi se deschide, dar mecanic nu se deschide. O zi buna
  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
stie cnv cum se face deschiderea portbagajului din cheie ?
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Cred ca introduci cheia in butuc si rasucesti catre stanga.Sau din telecomanda?
  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
da corect din telecomanda .....
  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
petricavlad37 a scris:Sal.Cred ca introduci cheia in butuc si rasucesti catre stanga.Sau din telecomanda?

Da din telecomanda stie cineva cum se poate deschide portbagajul ?
  • nicu244

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 1,6 szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
fara un modul special pt asa cevanu cred ca ai cum
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Poate cu modificare la a doua apasare pe cheie pentru inchidere?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR