Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine la fel nu merge usa de la sofer numai restul,am inteles ca este arsa actuatorul din usa,trebuie vazut de un electrician.
Skip ads

  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua... Am tot cautat o broasca cu tot cu actuator de vectra B (eu am modelul X18XE 1997) si nu am gasit, si deci mi-am cumparat un actuator universal cu 5 fire (negru, maro, albastru, alb si verde), dar cand am dat jos fata de la usa mufa care intra in actuator avea 8 fire (maro, maro cu alb, rosu cu albastru, rosu cu alb, maro cu rosu, rosu cu negru, galben cu negru si albastru cu negru). Rugamintea mea este daca ma puteti ajuta sa montez acest actuator, adica ce fire leg... Schimbarea actuatorului o fac ptr ca a iesit ca are eroare la diagnoza (thanks to DB77AAA, i-am urmat si sfatul si am curatat ce era de curatat, dar inchiderea tot nu merge). Am vazut pe clubopel.com ca unii au reusit sa monteze f usor, eu nu am reusit Sad, so... btw... am cautat pe forum raspuns la intrebarea mea dar nu am gasit cine stie ce. Inca o intrebare... daca actuatorul de la usa soferului nu functioneaza ar trebui sa mearga inchiderea centralizata ? (la mine nu merge, singurul semn il primesc atunci cand reconectez modulul inchiderii centralizate mi se ridica geamurile).
Multumesc anticipat.
  • tatajean

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu inchiderea centralizata , cand rasucesc cheia in portiera se deblocheaza portiera de la sofer si portbagajul Sad ...ce ar trebui sa fac ca sa pot remedia problema.Astept sfaturi Idea....Vectra B '95 1.8 16v
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tatajean a scris:Am si eu o problema cu inchiderea centralizata , cand rasucesc cheia in portiera se deblocheaza portiera de la sofer si portbagajul Sad ...ce ar trebui sa fac ca sa pot remedia problema.Astept sfaturi Idea....Vectra B '95 1.8 16v
Sa verifici daca motorasele nu sunt arse, contacte imbacsite, lipsa contact, daca le mai vede calculatorul, etc.
Mie nu mi se mai descuie decat usile de pe partea stanga si portbagajul. Ambele usi pe partea dreapta le descui si le incui cu mana, ridicand/apasand tumburusul din interior. Cam cele de mai sus pot fi cauzele si la mine, dar lenea si dezinteresul e mare, asa ca nu ma obosesc sa aflu, momentan.
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Verificati firele care intra in usa prin furtunul de cauciuc
  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am curatat, am masurat, am si verificat mufa (furtunul de la usa) i-am facut diagnoza (eroare pe actuatorul de la sofer), toate cele.
Revin cu rugamintea de mai sus .
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cum ai verificat mufa? Doar mufa? Vezi ca problema nu e de la mufa, ci de la firele de dupa mufa, alea se sectioneaza in burduf. Aceeasi eroare o ai pe tester si daca sunt firele rupte, si daca ai actuatorul ars. Verifica firele, scapi mai ieftin Smile
  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am verificat cu un aparat de masura (un amic a masurat... eu nu prea ma pricep) si ii raspundeau toate firele. El a zis ca ar fii fire de comenzi (aparea ceva gen 0.01 pe ap de masura). Actuatorul este alimentat tot timpul cu 12 v ? (el nu a gasit firele de + si -) Sau intra curent numai cand primeste comanda de la modulul central ?
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pentru linistea ta, verifica vizual firele din burduf. Daca actuatorul de la sofer nu merge, nici celelalte nu vor merge, pentru ca cel de la sofer da comanda catre celelalte, deaia sunt atatea fire acolo.
Uite aici o discutie similara, am si o poza acolo:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • abogdan1978

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In mod normal,pe bornele motorului se gaseste mereu -, plusul fiind dat prin relee. Astfel, la comanda se inchidere de exemplu , prin intermediul releului de incuiere, se deconecteaza o borna de la - si se pune la +. Deschiderea are loc la fel doar ca se comanda cu releul celeilalte borne. La opel vectra e un pic ciudat si diferit. Inafara de usa soferului,celelalte actuatoare lucreaza cu 3 fire: un- comun si doua pentru + incuiere si + descuiere. Cel putin asa este la mine (vectra B an97 hatchback). pe acele 3 usi excluzand a soferului ,in actuator intra doar 3 fire cum am spus si mai sus.. un minus permanent, un plus cand se comanda incuierea si un plus cand se comanda descuierea. La mine nu mai functionau dreapta fata si dreapta spate si le-am pus cate un actuator normal din seturile din comert in paralel si ca alimentari si ca mecanica. Ca alimentare,cele 2 fire ale actuatorului obisnuit le-am conectat pe cele 2 plusuri de comenzi,neconectand nimic pe -. Functioneaza perfect ,singurul lucru care trebuie facut este identificarea cu un bec (cel mai usor) a firelor corespunzatoare incuieriii si descuierii. In felul asta,am economisit o gramada de timp si mai ales bani,nu am fost nevoit sa le inlocuiesc pe cele originale. Inca un lucru: cele originale sunt incluse in broasca,deci practic trebuie inlocuita broasca daca nu mai functioneaza actuatorul. Eu am incercat sa dezasamblez o broasca sa vad de ce nu mai merge motorul dar are f multe arcuri si tije in interior si capacele sunt sudate,asa ca am evitat sa ma complic si am montat in paralel cu el original unul din comert in maxim jumatate de ora. Nu mai stiu sincer culorile firelor dar se identifica usor.
  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ok, multumesc mult, pb mea cred ca e de la modulul de inchidere centralizata (o sa cumpar unu saptamana viitoare), cred ca asta este pb deoarece nu pot sincroniza deloc telecomanda, iar cand misc de cheie in broasca la usa sofer nu se incuie/ descuie nici un actuator. am citit pe aici pe forum prin alte threat-uri ca daca nu ar fii bun actuatorul de la usa soferului inchiderea tot nu merge... so... cred ca alta solutie nu am. inca odata multumesc
  • abogdan1978

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
catalin7popescu a scris:ok, multumesc mult, pb mea cred ca e de la modulul de inchidere centralizata (o sa cumpar unu saptamana viitoare), cred ca asta este pb deoarece nu pot sincroniza deloc telecomanda, iar cand misc de cheie in broasca la usa sofer nu se incuie/ descuie nici un actuator. am citit pe aici pe forum prin alte threat-uri ca daca nu ar fii bun actuatorul de la usa soferului inchiderea tot nu merge... so... cred ca alta solutie nu am. inca odata multumesc

si pe usa la sofer merge pus in paralel unul cu 5 fire Wink mult succes dar ce faci cu incuietoarea? schimbi butucul? (sunt corp comun)
Skip ads

  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
momentan o las asa, o voi incuia manual... problema e ca fara inchidere nu pot inchide portbagajul (cred ca are alt butuc... cel putin nu merge cheia) si nici usita de la alimentare... sunt obligat sa o tin mai departe de locul unde locuiesc... o tin la o strada principala si luminata... Sad(
  • abogdan1978

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
catalin7popescu a scris:momentan o las asa, o voi incuia manual... problema e ca fara inchidere nu pot inchide portbagajul (cred ca are alt butuc... cel putin nu merge cheia) si nici usita de la alimentare... sunt obligat sa o tin mai departe de locul unde locuiesc... o tin la o strada principala si luminata... Sad(

imi pare rau si mult succes. daca erai din c-ta poate te ajutam
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut colegi opelisti am rezolvat problema cu inchiderea ...acum functioneaza merci pentru sfaturi ..si pentru ajutor ..am facut si niste poze asa ca pentru incepatori inca o data ms .. un salut
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,si la mine tot aceasta problema este,nu mi se inchide usa de la sofer numai dincheie.
Am mai citit pe forum undeva(nu mai stiu unde),ca nu neaparat este arsa actuatorul usii(desi poate sa fie si aceasta cauza),ci sa fie rupte firele intre usa si caroserie unde vine cauciucul ala cu fie intre usa si caroserie,de la atatea deschideri si inchideri si chiar pe bune au fost facute poze cu fire rupte intre usa si caroserie.Eu zic sa verificati mai intai acele fire daca nu sunt rupte(si eu trebuie sa verific)du pa aceea investit in actuatoare si in celelalte.Electricianul a zis ca posibil sa fie vorba de un microcontact si ca tre sa las o zi masina la el..... .Eu nu-mi las masina la ei ca sa ma taxeze pentru "microcontactele lor" ca sa-mi lege 2 fire in usa ca-s rupte si dupa aceea sa ma taxeze.

Verificati-va firele la inbinari dintre usa si caroserie la care nu vi se inchide vre-o usa din telecomanda.[u]
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut...scimba incietoarea si o sa mearga...eu am incercat toate metodele ..sincronizare verificare cablaj ..tot,si nimic pina nu am schimbat amindoua incuetori usa sofer si dreapta spate,si am reusit mai greut dar a meritat ,acum functioneaza si din telecomanda si manual
  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cumparand un alt modul de inchidere centralizata acelasi model.
Dar acum am alta problema... imi vibreaza tot bordul cand viteza este intre 40 km/h si 46 km/h.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, orice.

Multumesc anticipat.
  • tudor88

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sal baieti!am o mare problema !spune-ti si mie unde se afla modulul de inchidere centralizata la vectra b x16xel!am gasit o masina la dezmembrari si nu stiu unde se afla!va multumesc
  • dragosql

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2012 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
modulul de inchidere centralizata se afla in partea dreapta a pasagerului la picioare...sper ca am explicat sa intelegi

Respect!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR