Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
v-am citit si vad ca va pricepeti de aceea doresc un raspuns la problema mea:consum uile

Posesor de vectra b 1.6 16 v x16 xel , 171000 km 1996
Pana acum am incercat asa;total qurtz 10w40 - il papa
mobil 1 10w40 -il papa
helix 10w40-il soarbe
castrol 10w40 mag-il papa
total clasic 10w40 -injection fuel -papa mai putin
in ultimul timp am observat fum alabastru in spatele meu si fum alb la busonul de ulei imediat ce opresc motorul dupa vreo 150 de km , peste una saptamana fac segmentare , intrebarea este daca a mai facut cinava segmentare pe tipul asta? ce ulei a pus ? cit a durat rodajul? si vreau si eu o marca de ulei 15w40 buna de la cei care au folosit asa ceva Sad si daca e bine pentru acest motor. Sad
Va multumesc !
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea ? Stai cuminte in banca ta ca dai banii degeaba pe segmentare.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Iti multumesc de raspuns gabytzuxxl , dar ? intrbarea mea este daca o las asa ( fum albastru si alb ) ce se poate intampla avand in vedere ca masina este adusa din germania de 1 an ( sunt incepator in ale mecanicii) , am vazut ca ai trtecut pe 10w60 si degeaba , ai incercat 15w40 daca da , poate ma ajuti si pe mine cu vreo marca de ulei. Thk
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am renuntat sa ii mai fac ceva la motorul asta. 10w60 nu am bagat pentru ca asta ar fi insemnat sa fac schimbul toamna si primavara, acesta fiind prea gros pentru anotimpul rece, insa sunt colegi aici pe forum care l-au incercat si degeaba, nu e nicio diferenta intre 10w40 si 10w60 (la consumul de ulei ma refer, cel putin la motorul asta, x16xel). Acum asta e, mai completez si eu pe la 2500-3000km si gata...apropo folosesc castrol 10w40 care dupa 3000km e apa, pentru ca e turcesc...oricum la urmatorul schimb voi baga castrol adus din DE, e 60E bidonul de 5L dar barem stiu ca nu bag "floriol" in motor.

Iti urez bafta la restaurarea motorului si nervi de otel.

Toate cele bune.
Skip ads

  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sa va spun ce am patit si eu cu consumul asta de ulei care ma streseaza de vreo 3 ani de cand am masina cu motor X16XELAm inceput cu aral10W-40 din care manca vreo 200-300 grame la 1000km.Dupa asta am bagat castrol 10W-40 dar aceesi problema.Disperat am bagat la urmatorul schimb mult laudatul castrol 10W-60.Frectie la picior de lemn ,consumul acelasi ba a aparut si o bataie de tacheti!Urma sa schimb din nou uleiul si nu mai stiam ce sa fac!Mentionez ca motorul merge impecabil ,nu am avut probl cu el ,nu scoate fum albastru ,alb sau alte culori ,nu are gaze de carter ,compresie buna,etc ,deci totul ok.Bun !Dar norocul a aparut in persoana unui mecanic extraordinar ,un om care stie sa asculte fara sa rada de nestiinta clientului si care incearca sa gaseasca solutii cat mai bune.Si pe raspunderea lui am bagat ulei COMMA 10W-40,MADE IN ANGLIA!VREAU SA VA SPUN CA SCHIMBAREA ESTE RADICALA!In 2000 km nu a mancat o picatura de ulei si nu am menajat masina deloc cum faceam inainte.Merg cum vreau ,o turez la nevoie ,simt masina mult mai sprintena ,zgomotul tachetilor aproape a disparut ,becul rosu se stinge aproape instantaneu,uleiul are aproape culoarea mierii si cel mai satisfacut sunt atunci cand masor uleiul si este la maxim!Nu zic ca este o solutie pt toata lumea dar cel putin pt masina mea uleiul vad ca conteaza enorm.Nu stiu daca se va schimba ceva in urmatorii km dar pana acum ma bucur de ce s-a intamplat.In orice caz am sa va mai scriu dupa vreo 2000km sa vedem daca se modifica ceva.Vreau sa va spun ca nu vreau sa laud acest ulei ca sa-l cumpere lumea, nu am nici un interes,nu lucrez in acest domeniu si tot ce v-am spus nu trebuie neparat sa fie o regula.Fiecare este liber sa aleaga ce vrea,eu doar v-am impartasit ceva din propria experienta si nu vreau sa fiu raspunzator pt nimic.Scopul meu este doar de a ajuta daca se poate si pe altii cu aceesi probl ca si a mea.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Interesant este ce ti s-a intamplat.Si eu am aceiasi problema ,dar nu am gasit inca uleiul potrivit.As dori sa stiu cat ai dat pe ulei si cum l-ai comandat,unde l-ai gasit?
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sal gabieny , spune-mi te rog de unde ai cumparat uleiul ala ca vin sa-l mananc Very Happy bineneteles dupa segmentare , uleiurile rom mi-au distrus motorul ( segmentii )merci , astept . Rolling Eyes
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am bidonul in masina .maine dimineata il aduc in casa va scriu detaliile de pe eticheta,eventual fac si o poza .Pretul e in jur de vreo 80-90 ron parca, 4 L,eu zic ca nu e prea scump.Sunt din Reghin ,l-am gasit la un magazin de piese auto,ar trebui sa se gaseasca peste tot in tara.Revin maine cu detalii daca va intereseaza!
Skip ads

  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sal, daca bag ulei comma si nu ii mai e foame la barca mea , esti un geniu, Smile , l-am gasit si eu pe la cluj pe eticheta e ceva cu x flow dar astept detaliile tale .thk
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si sa nu uit ,mecanicul meu a adaugat la schimbul de ulei si un aditiv,asta! http://selectroprod.bizoo.r...on-Flash.Parerile sunt impartite vizavi de aditivi ,aveam si eu retineri dar deocamdata schimbarile au fost spre bine.Mai vb maine!
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Maine pune si o poza am vazut ca sunt multe tipuri de comma ...thk
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intra aici si la pagina 6.http://www.tehnosmartsystem.ro/ULEI.Scrie asa:Eurolite 10W-40 [Ulei motor] Semi Synthetic
 Semi-Sintetic, prelungeste viata motorului.
Potrivit pentru motoarele de mare performanþã, inclusiv de combustibil injectat . Ofera protecþie în toate condiþiile - extreme de cãldurã ºi de frig. Oferã performanþã supremã. Ajutã la reducerea emisiilor de convertoare catalitice ºi le protejeazã.Pe bidon este o eticheta de culoare portocalie.Am facut poze dar imi trebuie un cablu de date sa le descarc pe PC dar e acela de mai susVreau sa repet ca e posibil sa nu aiba si la altii acelasi efect ca la mine ,sa fiti poate dezamagiti si sa dati vina pe mine.Motoarele difera ca si uzura si atunci nici un ulei din lume nu are efect.Pe de alta parte am convingerea ca conteaza mult si ce ulei se foloseste.Bafta si sper ca macar un opelist sa se bucure de experienta mea!
Skip ads

  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Merci fain de informatii e imp ca e eurolite ptr. ca exista si x-flow , nu pot accesa pagina ( eror 402 ) , dar in fine la litru are culoarea porocalie si la 5 l e rosu , vom trai si vom vedea .thk
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut , daca te mei intereseaza poti cumpara uleiul de aici , personal sau prin posta
: sc alex &bea srl cluj napoca
str . fabricii nr. 2 : izlazului nr 19 ( birouri)
tel . 0721256901
dl. Zaharia
bafta
comma eurolite 10w40 5 l = 75 ron +10 ron taxa postale .
Bafta
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
asteptam noi impresi (consum l/1000km,sunet motor,etc.) despre acest ulei comma eurolite 10w40 poate cand fac schimbul iau si eu ... Shocked
numai bine!
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu cred ca a facut diferenta si aditivul respectiv.

oricum asteptam impresii dupa ceva km parcursi.
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
si eu cred ca aditivul a facut diferenta ,dar din am citit efectul aditivului cam dispare in cateva mii de km iar apoi consuma iar, plus ca aditivi pe baza de teflon au si avantaje si dezavantaje oricum asteptam noi impresii. numai bine!
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deocamdata am facut 2500 km iar uleiul e tot la maxim in conditiile in care nu menajez motorul ,urc in depasiri pana la 4-5 ture fara sa mai imi fac probl ca dispare uleiul cum faceam inainte .Nu stiu daca aditivul poate sa aiba un asemenea efect daca uleiul nu e bun de nimic,tot ce va pot spune ca eu sunt f multumit pana acum.O sa va tin la curent cu ce se intampla in continuare , sper sa nu fiu dezamagit mai tarziu!Va mai spun ceva.Aprox 70% din km parcursi sunt in oras pe distante scurte de cativa km si am inteles ca si asta e un factor care creste consumul de ulei.Mai vedem ce va fi
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut , pai daca la 2500 nu a consumat deloc atunci e bun uleiul .Parea mea este ca e mare diferenta intre >made in e.u.> si <made in great britain >.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da asa e.. made in GB e ceva.. totusi la 2500 uleiul e inca nou.. de acum sa vedem.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR