Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • radu_ultras

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
Ma gandesc ce masina de familie sa-mi iau (am 2 copii). Oscilez intre Noua Zafira (pe care sa o conduca sotia) sau Opel Signum pe care sa-l conduc eu. Pentru Zafira as opta pentru 2.2 benzina iar pentru Signum 3.0 V6 CDTI.
Astept parerea voastra.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Daca as fi in situatia ta as alege Signum.La motorizare as alege 1.9 CDTI. Este suficienta de puternica si in plus este si economica in oras.Are si filtru de particule standard. Oricum fa un drive test ca sa stii exact ce alegi.
@ptr zafirul
Portbagaj Signum 1410 litri sarcina utila : 525 kg
http://www.opel.ro/site/loc...icepdf/signum.pdf
Portbagaj Zafira 1820 litri sarcina utila : 570 kg
http://www.opel.ro/site/loc...icepdf/zafira.pdf
Deci da, portbagajul de la Zafira este un pic mai mare decit la Signum.
Cu toate acestea eu tot Signum as alege.Poate sint subiectiv in sensul ca nu am avut ocazia sa merg cu o Zafira.May the force be with you.
@ptr maiandrei
Da, asa este 1.9CDTI si 150 CP."Monstruletului" de Signum ii se potriveste ca o manusa motorizarea aceasta.


Ultima modificare facuta de obiwankenobi la Lun 01 Mai, 2006 11:20 pm
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
obiwankenobi, fara suparare da' se vede ca shfortza nu e cu tine.... Wink
...masina de familie sa-mi iau (am 2 copii)

avind in vedere ca zafira si signumul sint complet diferite (alte clase...)
poate ca intrebarea mai corecta era: "ce masina sa iau? familiala pt sotie sau signum* pt mine?

* n-am spus alt cuvint pt ca dupa cum stim signumul s-a vrut a fi o gaselnita a lui GM, o clasa noua, in care nici o alta masina de pe piata nu are cum sa intre (inca....)
ea e peste vectra, poate pe acelasi palier cu omega - dar, repet, treaba fiind gindita ca o nisa noua... - oricum ceva care merge spre a concura clasa limuzinelor de lux

nu putem compara portbagajul de 600 litri ai zafirei cu cel al signumului (sincer, imi pare rau dar nu stiu cit are cel al signumului...)

daca e sa judec doar din cele citeva cuvinte pe care le-a zis radu as trage concluzia ca nu pretul este important la fel cum nu este nici pretul combustibilului (nici 2.2 benzina si nici chiar V6 CDTI nu tin cu buzunarul)
daca e sa luam si preturile e clar ca este o diferenta URIASA intre cele 2 modele...
o zafira cosmo 2.2 benzina e 21000 cu toate taxele iar signumul e 27950...
banuiesc ca radu nici nu-si pune problema diferentei de pret la piese, consumabile, etc...

ca atare enuntul: "masina de familie" merge spre un singur raspuns...
(faceti abstractie de faptul ca am zafira... Wink nu am decit un copil dar stiti ce fain e sa iei patutz, carutz, olitza, bagaje, umbrela de plaja, baxuri de apa plata, lapte UHT, bere si sa nu reusesti sa umpli portbagajul decit pina la nivelul banchetei?)

asa ca eu egalez scorul si zic zafira...
cu o mica sugestie... de ce nu un OPC de 200CP???

(si daca te opresti la asta si vii si pe la intilnirile clubului, nu-i asa ca mi-o dai si mie sa fac o tura?... Laughing Laughing )
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
dar vai Exclamation ce se intampla Question o dilema Exclamation
incredibil Exclamation nu e nici o dilema Wink

Acum serios... mai intai hotaraste cine va conduce masina, si apoi poate iti va fi mai usor sa alegi intre Zafira si Signum.
Eu unul as alege Signum. Daca citim cu atentie printre randurile lui Zafirul, observam SIGNUM cu litere de-o schioapa Wink
Cand vine vorba de motor, iti recomand si eu tot 1.9CDTI 150 CP
Skip ads

  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
raman la aceeasi parere cu ceilalti .Hotaraste-te cine isi ia masina ? Question tu sau sotia ta Question alternativele sunt clare: signum masina ta (si o folosesti ca masina familiala cand pleci pe undeva) si zafira masina ei ( pe care o conduci tu cand pleci cu familia pe undeva). TU sau SOTIA TA Question raspunde la intrebare si atunci vei stii ce masina sa-ti iei. In privinta portbagajului ambele sunt mai mari ca la vectra deci loc ar trebui sa fie . Eu cred ca mai ai o masina ( asta ar fi a doua).Daca mai ai una si ne-ai spune ce este poate ar fi mai usor de raspuns la problema ta
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu as ramine la parerea ca poti sa impaci si capra si varza si sa-ti iei tie o zafira OPC... (sa vedem ce mai zice maiandrei acu'....) Wink
  • radu_ultras

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea!

In primul rand vreau sa va multzumesc la toti pentru raspunsuri. In special zafirului care "m-a citit" cel mai bine. Eu acum conduc un Peugeot 407 2.2 160 CP benzina de care sunt foarte multzumit. L-am cumparat in ianuarie 2005 si am acum 39.000 km. Atunci cand l-am cumparat nu m-am gandit la portbagaj, 407 fiind mai mult o masina "lifestyle" decat o masina practica (vezi Vectra sau Passat). Acum, cu doi copii - gemeni - problemele cu spatiul au inceput sa apara (asa cum a enumerat zafirul cantitatea de bagaje x 2). Asa si problema cu o noua masina (sotia conduce un cielo executive si ar trebui sa-l schimbam). Ei ii place foarte mult 407, ar vrea una la fel. Ii place si Zafira dar nu in aceiasi masura. Atunci ne-am gandit daca sa luam o Zafira noua sau o masina noua pentru mine si ea sa preia 407.
Ref la motorizare poate sa optez pt 1.9 cdti pt zafira, pt signum 3.0 V6 cdti 100%.
ref la Zafira OPC, eu am mers cu o Vectra OPC si este foarte rigida, asa ca daca vreau masina de familie in nici un caz nu va fi OPC. Toate masinile OPC au suspensie super sport ceea ce nu este tocmai confortabil.
Ref portbagaj, stiu ca Zafira il are mai mare in jur de 600 l, signum are vreo 530l.
Astept in continuare parerile voastre pro si contra pt fiecare model si voi lua o decizie impreuna cu sotia.

Thanks.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu m-aº opri asupra unui signum. Dar aºa cum au zis ºi colegii hotaraºtete pentru cine vrei sã iei maºina.
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ia exemplul lui OPC2006 : Si-a luat masina de familie, Vectra OPC Laughing
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
m-am urcat ieri in signum si e criminal. cred ca e urmatoarea mea masina ...
  • radu_ultras

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2006

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:m-am urcat ieri in signum si e criminal. cred ca e urmatoarea mea masina ...


Unde te-ai suit intr-un signum? Este expusa la vreun dealer in show room?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
radacini
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:m-am urcat ieri in signum si e criminal. cred ca e urmatoarea mea masina ...

*
Si eu, imi place, e excelenta, dar nu pentru mine, viitoarea va fi tot o Astra in 3 usi, dar Diesel si din productia actuala... Cool
Daca ar trebui insa sa aleg in cazul de fata, asi lua-o insa pe ea decat "autobuzul"... Cool
Si un "Fiat Panda" Second Hand nevestei Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR