Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florin13

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Sa va povestesc ce am patit saptamana trecuta:mergeam si eu ca tot omul sa-mi iau sotia de la servici,fara ganduri,fara griji cu un Vectra C(pe un drum principal, cu prioritate), cand brusc si dintr-o data, de pe o strada laterala(unde era un mare semn STOP)imi apare in fata o surata (Opel Tigra).Pana aici toate bune,problema era ca a virat la stanga(spre mine)iar duduia de la volan s-a asigurat in partea dreapta.Normal ca in urma manevrei meseriase a rezultat o intalnire intre Vectra al meu si Tigra al ei.Din fericire nimeni(la nimeni se inteleg persoane) nu a patit nimic.Domnisoara zice ca asta e si sa facem intelegere amiabila.O.K. zic ,cu ce asigurator lucrezi.Euroins zice ea.Hai la ei.Avarii la Vectra(la Tigra nu ma pasioneaza,ca eu sunt pagubitul):bara fata sparta,grila radiator rupta,far stanga rupt din suporti si crapat,capota indoita,traversa fata varza,absorbant fagure fata la fel.suport radiator apa rupt.Astea la prima vedere.Asiguratorul zice-Aveti vreun service preferat?Eu(stiind ca in Arad avem OpelWest zic -Opel.Cam scump acolo,zic ei.Asa si?zic eu.In fine ma trimit la Opel sa imi faca o antecalculatie pt. reparatie.Am raspunsul a doua zi, total piese plus vopsit plus manopera=8.6601 RON! Ma duc la Euroins si aia dau pe spate.Dupa ce isi revin din soc imi zic "La pretul asta trebuie sa trimitem dosarul la Bucuresti si cine stie cand o sa primim sau daca, acceptul de plata". Si eu ce fac?-zic."Mai avem o solutie"-zic ei."Stiim noi un service care a mai lucrat cu noi si te duci acolo si te rezolva baietii(asta dupa ce au comentat ca suportul de radiator nu s-a rupt la incident)." -bine,zic ma duc si acolo(eu am interes sa-mi fac masina).Acolo un tip amabil imi zice ca se rezolva fara probleme dupa ce Euroins ii da acceptul de plata.Ieri sun eu la acelasi tip amabil sa vad daca au dat acceptul de plata(la servicele unde am fost trimis de ei)si am surpriza sa imi zica omul ca bara nu se inlocuieste ca cei de la mareata firma Euroins au descoperit ca bara a mai fost lovita(cine stie cand-eu am masina din 2007 si nu am avut nici un incident cu ea,fiind cumparata di Germania).Asa ca azi ma duc peste ei din nou sa vad ce fac mai departe.
Daca aveti ceva solutii, va rog sa mi le spune-ti.
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai sa-ti iei o bara de la SH, problema este ce anume accepta asiguratorul sa inlocuiasca?E dificil, te constitui parte civila (dupa ce repari pe banii tai) si dupa 2 ani de expertize si procese POATE castigi.E greu...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
http://csa-isc.ro/index.php
da o geana in legislatie.
Consulta un avocat. Depune la dosar evaluarea de la reprezentanta, ei au obligatia sa iti raspuna in termen de numastiucate zile.
Du-te la ei si anunta-i ca tu ai pretentia sa iti inlocuiasca TOATE piesele afectate. Intreaba-i daca mergi cu masina in service sau cu taxi-ul la CSA.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asta e Romania preturi asigurari de U.E. si servci de "mierda" si eu am avut un accident cu masina aigurata la Euroins si am facut cerere de reparatie in regim propriu nu am avut probleme cu ei.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poti, intr-adevar, sa mergi si pe reparatie in regim propriu. Iei piese sh, iti cauti un mester sa iti faca liniile, si sa iti vopseasca masina... depinde ce bani iti dau dobitocii pentru "in regim propriu", dar e o solutie care merita cel putin analizata. Daca reprezentanta a zis aproape 9.000 RON, in regim propriu o scoti la 1500-2500 RON. Masina iti e fara facelift. E un coleg cu dezmembrari la Publicitate, care stiu ca are cel putin o parte din piesele de care ai nevoie.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
banuiesc ca nu ai CASCO nu? daca da, faci pe casco la orice valoare, aia nu comenteaza, nu platesti nici fransiza intrucat vina este exclusiv a altcuiva, apoi casco isi va recupera dauna de la RCA iar tu NU vei fi trecut cu dauna deci nu iti scade coeficientu bonus/malusl pt anul urmator.


LE: eu din respect pentru ceilalti participanti la trafic, imi fac RCA la Generali
Twisted Evil
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Este o varianta buna cu casco la masini de max 6-7 ani.Peste aceasta varsta nu prea mai dau nici cei cu casco bani.Eu am acum un dosar la Alliantz-Tiriac ca nu a dat unul prioritate si voi avea o experienta noua saptamana viitoare (executie, inchidere dosar).Sper sa fie cu anestezie!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
lupule, te contrazic, cei de la Allianz dau bani. A mea avea 10 ani, si nu au carait.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
problema se pune altfel acum ... ca nu prea mai accepta sa faca CASCO la masini mai vechi ... si cei care accepta evalueaza masina la un pret de nimic (platesti mult si in caz de dauna totala iei mai nimic) ...
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
jE, imi doresc sincer sa nu te pot contrazice dupa ce imi repar autoturismul pe asigurarea vinovatului.Si Alliantz tot in Romania activeaza!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lupule, sper sa nu aflu vesti dezamagitoare de la tine. E drept ca eu am activat pe CASCO, nu pe RCA, la Allianz, dar:
1- am asigurat masina la Allianz pentru ca, in 2006, cand mi-am luat prima masina, am tot autat pe net, si Allianz au fost singurii de care nu am auzit de rau
2- ca experienta personala, cand am apelat la asigurare (e drept, CASCO) au fost prompti. Si corecti, din punctul meu de vedere
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cu vesti voi veni oricum.Din fericire am asul in maneca (casco la Omniasig) si am sa-l folosesc daca nu se poate altfel...
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ca sa scapi de stres si timp pierdut merita apelat la casco din prima...astfel, nu te tiganesti cu aia ce la RCA ca nu vor sa dea cat trebuie etc...in fata justitiei or sa dea cat le cere firma unde ai CASCO si care va trebui sa isi recupereze suma in totalitate...
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
stiu prin ce treci! am patit-o si eu cu Asirom! de atunci incerc sa ma feresc cat mai mult de prosti in trafic. chiar daca nu esti tu vinovat te tin mult pe drumuri, nu dau acceptul de plata - sau foarte greu....
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cei de la casco au spus ca pana la recuperarea efectiva a daunei de la o alta firma se considera ca ai folosit aceasta asigurare.Deci, intre timp, esti bun de plata si la casco!
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Tu ai casco? Daca nu, nu prea ai ce face, expertul lor decide ce trebuie schimbat si ce trebuie reparat, prima greseala este ca ai acceptat sa te duci la alt service, trebuia sa te duci la opel, ei iti dai seama ca sunt pe mana cu respectivu mecanic sa iasa totul la un pret cat mai mic, asa am patit eu cu un volvo, la fel na facut unu cu un harb de dacie un stop si am intrat in el mai precis in partea din spate a daciutei si era asigurat la carpatica, cand am ajuns acolo tipul imi zice ca asta nu e asigurat decat la o suma de... si ca nu poate sa mi-o repare pe toata eu aveam capota, bara, radiator clima, radiator apa, farurile aman2 crapate nu rupte, da am avut casco si dupa aia si-au recuperat ei banii de la respectivii... Incearca cu ceva o sticla de ceva chestii din astea duse expertului (cel care ti-a facut poze si a constatat avariile)

Si cu ocazia asta tin sa-l contrazic pe lupul1969 la mine cei de la casco (Omniasig) mi-au spus exact inversul versiunii lui, nu sa considerat ca am folosit casco si ca atare am avut acel 15 % disccount

Numai bine si multa bafta !
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ma scuzati de offtopic. Dar am inteles ca cei de la CSA vor sa scoate chestia asta cu recuperatul banilor de la casco si apoi ei sa ia banii de la asigurarea celui care a provocat dauna.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Toco, astazi am discutat la Omniasig.Pana la recuperarea efectiva a daunei de la cealalta companie de asigurari tu esti cel care foloseste polita casco!asta, de obicei, nu inseamna mare lucru, ai dreptate cu reducerea de 15%, insa nu uita ca in Romania ORICE este posibil...Asa ca si un casco stricat tot aici se intampla!

Scuze lui Florin13 ca i-am transformat discutia si nu prea l-am ajutat, dar intre timp din mare sfatuitor am devenit si eu victima!


Ultima modificare facuta de lupul1969 la Vin 05 Mar, 2010 11:32 pm
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cand iti faci asigurarea ai o suma maxima scrisa de ei in contract, in cazul meu respectivul avea o suma foarte mica si daca nu apelam la casco ramaneam cu jumatate din masina neraparata, da bine asta a fost acum 3 ani s-o mai fi schimbat ceva de pe atunci.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la mine in contractul cu Generali, la CASCO, scrie clar ca pot folosi asigurarea mea fara sa platesc fransiza si fiind exonerat de orice imputare atata vreme cat dauna este exclusiv datorata unui tert ( si ca o paranteza, amiabila este mult mai buna decat constatarea politaiului, intrucat pe a doua o poate contesta in instanta si eventual castiga, pe cand in primul caz, daca ala semneaza amiabila cu mana lui, e clar ca nu se mai poate razgandi ulterior...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR