Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti, azi am reusit sa fac si eu schimbul de distributie, am luat role SKF si curea Contitech toate 530 lei +manopera300 lei + (Atentia) ce am mai dat si eu la mecanic, am ramas uimit cand am vazut, cureaua era ISUZU originala, cu un cod 8972127270, cei de acolo mi-au spus k nu a fost schimbata niciodata, si eu am 199174km mi-a zis k am avut noroc ca nu s-a rupt pana acum, dar nici mult nu mai avea, se formase un fel de luciu pe zimti. Mi-au dat garantie 40 000 km, inainte dateau 60 000. voi ce ziceti sunt bune rolele SKF? eu optasem pentru INA dar mi-au spus k nu mai au.
Skip ads

  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
felicitari acu poti sta linistit garantie ai ..... (eu din ce am observat la role e ca au aceasi firma de rulmenti scrie pe marginea aia albastra ,chiar daca ele sunt produse sub diferite nume ina skf febi etc )
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
wlf a scris:felicitari acu poti sta linistit garantie ai ..... (eu din ce am observat la role e ca au aceasi firma de rulmenti scrie pe marginea aia albastra ,chiar daca ele sunt produse sub diferite nume ina skf febi etc )


Mersi, nu am schimbat si pompa de apa era pe transmisie, cecrezi frate aia mi-au spus ca era cureaua originala neschimbata, nu imi venea sa cred k am mers atat 199147 fara sa fie schimbata.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma , pompa de apa era pe transmisie sau nu? ca nu am inteles.
Skip ads

  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mascatu a scris:pana la urma , pompa de apa era pe transmisie sau nu? ca nu am inteles.
da pompa de apa este pe transmisie nu pe distributie
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@GR04GBY si la mine era cureaua originala isuzu si pe langa asta la distributie fusese` schimbata doar rola aia cu brat(de fostu proprietar)
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@wlf: Daca este pe transmisie nu treb schimbata pompa de apa, super tare. Ms.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
wlf a scris:
mascatu a scris:pana la urma , pompa de apa era pe transmisie sau nu? ca nu am inteles.
da pompa de apa este pe transmisie nu pe distributie

La acest model din semnatura pompa de apa se afla pe transmisie, nu pe distributie, si din cate am inteles se schimba doar cand se strica sau cand face un zgomot mai ciudat(asa ni-au spus aia de acolo)
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
wlf a scris:@GR04GBY si la mine era cureaua originala isuzu si pe langa asta la distributie fusese` schimbata doar rola aia cu brat(de fostu proprietar)

Cum ti-ai dat sema de asta ca a fost schimbata doar rola? Tu la cati km ai schimbat-o?
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
rola semana cu modelele noi albastrul ala pe margine ,am schimbat la 140000 km
  • Dan Dlc

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sal. Am si eu o nedumerire. De curand am luat un astra h 1.7cdti 101cp in 6 trepte. Masina are 100.000km nus daca sunt reali ce-i drept. Am fost am verificat-o si pe motor arata ca ar avea cu 800km in plus fata de ce e pe bord. Mi s-a zis ca ar fi reali ca e normal sa apara o diferenta, in fine. Nu am idee daca are distributia schimata. Se aude un fluierat in zona distributiei, care sa fie cauza?
Ast rasp. Multumesc anticipat.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut, poate fi rulmentul unei role, care scartaie asa, fluiera, la mine acest zgomot a reaparut imediat dupa ce am schimbat chitul de distributie, si inca mai am acel zgomot, multi au zis ca e cureaua prea stransa, daca si la cea noua scartaie dar am mers doar 600 de km, astept mai merg inca 1 mie, de km si daca face tot asa merg la service-ul unde mi-am schimbat distributia.
Deci la intrebarea ta ce sa-ti zic ar fii bine sa o schimbi pt siguranta motorului si a ta bineinteles, si cum am mai spus cauza poate fi de la rola sau de la cureaua prea stransa.
Skip ads

  • Dan Dlc

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ms pt raspuns. MAi am o intrebare. Luan asta treb sa fac inmatricularea, are cineva idee cat costa taxa de poluare pt un motor 1.7
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai capacitatea cilindrica am inteles ca e de 1,7, dar mai trebuie si anul fabricatiei, si gradul de poluare, emisia de noxe, Da si tu mai multe detalii si o sa le calculam cu un calculator de taxe.
Masina e de afara? ai facut RAR-ul?
  • Dan Dlc

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
GR04GBY a scris:pai capacitatea cilindrica am inteles ca e de 1,7, dar mai trebuie si anul fabricatiei, si gradul de poluare, emisia de noxe, Da si tu mai multe detalii si o sa le calculam cu un calculator de taxe.
Masina e de afara? ai facut RAR-ul?



Am aflat azi dupa ce am facut rar-ul. e 660 si ceva euro fiind ca nu are filtru de particule. cam scump, dar asta e.

In legatura cu injectoarele am auzit pe cineva ca ar costa 40 mil unul singur e adevarat? Sper sa nu am nevoie de asa ceva multa vreme de acum in colo.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
injectoarele nu, poate pompa de injectie, iti dai seama decat sa cumperi 4 injectoare mai bine iei alta masina Smile) si pe cealalta o dai la piese si scoti banii si pe masina, si iti mai si raman,
Nu este mult 660 euro eu acum un an si un pic am dat 1200 euro(masina e euro3)
  • Dan Dlc

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
De 2 zile am observat ca am pierderi de stropgel. m am uitat sub masina si am observat ca ar fi o fisura la un element de plastic ce iese din vas si care se afla imediat sub motoras. Are cineva idee daca se poate gasi piesa respectiva fara a schimba motorasul cu totul?
Va multumesc anticipat
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu inteleg unde zici, la vasul de expansiune sau la cel cu lichid de stropit geamuri? chiar nu inteleg fii mai explicit te rog.
  • Dan Dlc

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La vasul de lichid de stropit geamul ma refer. In partea de jos a motorsului chir acolo cand iese din vas mufa aia are niste pierderi de lichid. Nus care e buba dar am observat ca pierde cand vrea. Cred ca are o fisura mica ca nu se vede absolut nimic. pe mine ma interesa daca se gaseste separat doar piesa respectiva. Sper ca m am facut inteles.
Ms
Sal
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cauta cel mai apropiat parc de dezmembrari si te vor ajuta, mai mult ca sigur, si cu preturi foarte mici, acolo ai sa gasesti ce piesa vrei chiar si separat.
Numai Bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR