Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare baieti, in primul rand vreu sa cer scuze moderatorilor ca am deschis alt topic, pentru a obtine cateva informatii despre distributia unui astra G y1,7dti.
ieri am fost la 2 service-uri auto in giurgiu care stiu ca sunt bune cat de cat pentru a cere pretul unui kit de distributie, + manopera, pt un astra G 2000 edition y1,7 dt, are 199 000 km, a mai fost schimbata la 75000.
La primul service mi-au recomandat un o curea de la contitech si role ina la 650 lei+ manopera 450 lei si mi-au spus ca nu este nevoie sa schimb si pompa de apala acest model.
Mai mi-au dat o varianta cu o curea de la Bosch si rolele nu mai stiu era 450 + 450 manopera.
Am fost la alt service si mi-au spus ca o curea contitech si role ina la 580 +manopera 370 dar acestia mi-au spus ca trebie schimbata si pompa de apa aceasta fiind in valoare de 180 lei.
Voi ce service credeti ca ar trebui sa aleg?
E bine sa il aleg pe al doilea sa schimb si pompa de apa? sau pe primul sa iau cureaua de la Bosch si sa fac si comanda de pompa chiar daca ei mi-au spus ca nu trebuie?
Mai trebuie sa mai schimb ceva inafara de curea si role?
Ajutati-ma va rog frumos.
Va multumesc.
Skip ads

  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am pus role ina curele contitech si pompa de apa hepu (780 ron anu trecut in august )manopera 200 ron si pe langa astea mai pune si antigel ai poza la mine in garaj cu piesele
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
wlf a scris:eu am pus role ina curele contitech si pompa de apa hepu (780 ron anu trecut in august )manopera 200 ron si pe langa astea mai pune si antigel ai poza la mine in garaj cu piesele


Antigelul trebuie schimbat sau il completez?
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu neaparat, dar nu ar mai avea rost sa il recuperezi daca e vechi ( a si inca ceva vad ca si masina ta e din acelasi an ca a mea ,daca vei comanda tu piese sa fi foarte atent la ele, pompa de apa are 4 gauri pe fulie si rola de intindere e cea cu brat )
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
wlf a scris:nu neaparat, dar nu ar mai avea rost sa il recuperezi daca e vechi ( a si inca ceva vad ca si masina ta e din acelasi an ca a mea ,daca vei comanda tu piese sa fi foarte atent la ele, pompa de apa are 4 gauri pe fulie si rola de intindere e cea cu brat )


antigelul e din toamna asta, am schimbat si radiatorul. Nu le comand separat, o duc in service si imi fac ei comanda acolo pe baza talonului, Mersi mult pentru sfaturi frate, zilele astea sper sa ajung cu ea.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit si citit, curelele contitech sunt bune. La fel, rolele ina. Eu inainte de a schimba distributia am avut curea bosch, rolele nu mai stiu de care erau, dar cert este ca am depasit cu mult perioada recomandata pentru schimbarea distributiei.
Prin urmare, eu as pune curea bosch. Dar asta e doar parerea mea. Alegerea este a ta.
Legat de pompa de apa, din cate stiu eu, nu este pe distributie. Cel putin la mine. Este pe cureaua de accesorii.

Sa ma corecteze cineva, daca gresesc. Confused
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
bbmt a scris: Legat de pompa de apa, din cate stiu eu, nu este pe distributie. Cel putin la mine. Este pe cureaua de accesorii.

Asta m-a bagat pe mine in ceata, treaba cu pompa de apa,
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca la tine este la fel ca si la mine, nu ai treaba cu pompa de apa. Daca moare o schimbi, si gata. Nu ai treaba cu distributia. Abia atunci iti pui problema de pierderi de antigel.

Off topic
Asa arata astra ta din 2000 (ca el din avatar) Question
Imi place Cool
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu frate Smile) detin astra G dar sunt obsedat de astra H, am sute de poze, inetrior exterior, motor, eu am vrut sa imi iau H dar nu am avut bani:( si un astra H va fi urmatoarea masina pe care o sa o am. tot offtopic Smile)
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:Daca la tine este la fel ca si la mine, nu ai treaba cu pompa de apa. Daca moare o schimbi, si gata. Nu ai treaba cu distributia. Abia atunci iti pui problema de pierderi de antigel.

Am sa il rog pe mecanicul de la service de acolo sa se uite la masia inainte sa fac comanda de distributie m-am gandit k asa e cel mai bn, deci dupa parerea ta ramane service-ul ala kre nu mi-a recomandat pompa de apa?
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la y17dt, eu am cumparat set role INA si curea contitech cu 408 lei din bucuresti (pe privat iti spun si de unde daca esti interesat) !
- cu aceleasi role si curea tot la un astra g y17dt s-au facut 143.000 km (vreo 75.000 km la mine) la fostul y17dt pana in momentul inca care cel care a cumparat-o de la mine s-a hotarat sa le schimbe - prin urmare am incredere in ele !
daca pompa de apa e pe distributie, trebuie schimbata si aceasta si obligatoriu in service autorizat - pentru a nu pierde garantia !
personal nu mi-a trebuit garantia - distributia nu a fost schimbata in service autorizat si nici pompa de apa nu am schimbat-o
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:la y17dt, eu am cumparat set role INA si curea contitech cu 408 lei din bucuresti (pe privat iti spun si de unde daca esti interesat) !
- cu aceleasi role si curea tot la un astra g y17dt s-au facut 143.000 km (vreo 75.000 km la mine) la fostul y17dt pana in momentul inca care cel care a cumparat-o de la mine s-a hotarat sa le schimbe - prin urmare am incredere in ele !
daca pompa de apa e pe distributie, trebuie schimbata si aceasta si obligatoriu in service autorizat - pentru a nu pierde garantia !
personal nu mi-a trebuit garantia - distributia nu a fost schimbata in service autorizat si nici pompa de apa nu am schimbat-o

143000 cu aceeasi distributie? tu ai si pompa de apa pe distributie?
Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
GR04GBY a scris:Mai trebuie sa mai schimb ceva inafara de curea si role?
Ajutati-ma va rog frumos.

Pe langa curea si role se mai schimba si: semering ax cu came, semering arbore cotit, semering pompa de ulei.
Cel putin asa scrie aici: Schimbare distributie y17dt
  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat distributia in noiembrie anul trecut. Pus curea Conti si role INA. Asa mi-a recomandat mecanicul. Pompa de apa SIGUR nu e pe distribuite la motorul Y17DT! Asa ca o schimbi doar daca consideri tu de cuviinta, nu e obligatoriu, si nu te poate forta nici un mecanic. In cartea tehnica scrie ca schimbarea distributiei sa se faca la 150.000 km.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
adrian.petrea a scris:Eu am schimbat distributia in noiembrie anul trecut. Pus curea Conti si role INA. Asa mi-a recomandat mecanicul. Pompa de apa SIGUR nu e pe distribuite la motorul Y17DT! Asa ca o schimbi doar daca consideri tu de cuviinta, nu e obligatoriu, si nu te poate forta nici un mecanic. In cartea tehnica scrie ca schimbarea distributiei sa se faca la 150.000 km.

Deci daca pompa de apa nu este pe distributie nu e obligatorie inlocuirea acum (199000km)?
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
BV-31STE a scris:
GR04GBY a scris:Mai trebuie sa mai schimb ceva inafara de curea si role?
Ajutati-ma va rog frumos.

Pe langa curea si role se mai schimba si: semering ax cu came, semering arbore cotit, semering pompa de ulei.
Cel putin asa scrie aici: Schimbare distributie y17dt

mersi, am citit ce scria e foarte interesant.
  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mecanicul meu a spus ca nu.
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
poze cu simeringurile necesare sunt la mine in garaj (la mine nu a fost nevoie sa le schimb dar le-am luat in caz de orice )
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
wlf a scris:poze cu simeringurile necesare sunt la mine in garaj (la mine nu a fost nevoie sa le schimb dar le-am luat in caz de orice )

Da am vazut in postul anterior al tau de aia am si intrebat sa fiu sigur, mi-a sa nu dau banii pe ele si dupa aceea sa nu fie nevoie de ele. Frate astia in giurgiu sunt in stare sa ii ceara si pe ma'sa si pe ta'su 400-450 lei manopera...cat despre produsele din magazin sanu mai vorbim...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti, azi am reusit sa fac si eu schimbul de distributie, am luat role SKF si curea Contitech toate 530 lei +manopera300 lei + (Atentia) ce am mai dat si eu la mecanic, am ramas uimit cand am vazut, cureaua era ISUZU originala, cu un cod 8972127270, cei de acolo mi-au spus k nu a fost schimbata niciodata, si eu am 199174km mi-a zis k am avut noroc ca nu s-a rupt pana acum, dar nici mult nu mai avea, se formase un fel de luciu pe zimti. Mi-au dat garantie 40 000 km, inainte dateau 60 000. voi ce ziceti sunt bune rolele SKF? eu optasem pentru INA dar mi-au spus k nu mai au.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR