Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si mie mi se aburea un far la spalatorie, era intact la exterior, dar in service l'am constatat "mancat" tot practic...pe dedesubt.
deci clar, e fisurat undeva daca face condens...
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aceasi problema cu aburitul unui far...am avut un accident si farul repsectiv a fost inlocuit cu unul nou. Diferenta intre cel original si cel actual e ca nu are chestia aia de cauciuc rotunda de acopera gaura aia mare pe unde scoti becul. Probabil ca cei de la service l-au subtilizat sau au uitat sa il puna. De unde cumpar alt cauciuc din ala?
  • gelu paun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am vazut problema voastra cu faruri aburite dar am si eu o rugaminte daca stie cineva cum se remediaza sau daca se poate remedia farurile matuite ms mult
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@daedalus - am vrut sa iau eu cauciucurile de pe farul vechi, cand am fost la expocar...dar am considerat ca nu mai am nevoie de el...si era si murdar :p

oricum, farurile noi am vazut ca vin cu acele cauciucuri, deci daca mergi printr-un service sigur gasesti de la un far vechi cauciucul.

mersi,
octav
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma o sa merg sa "cersesc" un cauciuc la un service... totusi m-ar incanta sa il cumpar de undeva
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ce rost are, nu e nici o diferenta...Smile)
nu pui mana toata ziua pe el, nu il vezi niciodata, de etansat nu are cum sa nu etanseze bine...etc...

ma faci sa'mi para rau de tot acum...ca nu am luat atunci unul...

totusi as vrea sa mai dau o fuga pana la targoviste, la expocar, azi am auzit niste zgomote la roata dreapta, trecand peste niste limitatoare de viteza din beton...si vreau sa verifice cineva ce se intampla.

dau un telefon inainte la service, si poate ne intelegem Smile
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu ma refeream ca nu ar fi bun unul sh, ci doar mi-e scarba sa ma duc la aia in service sa le cer ceva. Ultima oara cand le-am cerut un bop de acoperea un surub la haion parca le-am dat cu ceva in cap:)
Fie el cum o fi e bun, numai sa existe.
Daca dai de un cauciuc din ala dau o bere(fara alcool) Very Happy
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ma uit acum in semnatura la tine si vad ca ai astra g, eu l'am dat jos de pe un astra H...acum daca fac rost...vedem si daca sunt la fel Smile
Skip ads

  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o problema cu un far care imi tot da batai de cap si se abureste intr-una, Vectra b partea stanga Laughing . L-am dat cu silicon de jur imprejur, exclus sa prinda aer pe undeva, apa nu intra in el, dar daca aprind faza scurta in 2 minute este opac Shocked , se abureste complet, din colt in colt. Sunt nevoit sa scot mereu mansonul de cauciuc din spate si sa aprind pentru cateva minute faza scurta ca sa se usuce geamul farului, ca altfel noaptea nu vezi nimic.
Astept niste sfaturi.

Multumesc.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Are motorase reglaj far?Sunt puse bine cu garnituri?
Daca da atunci farul este crapat sau una din garnituri nu sigileaza bine.
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Are motoras pt reglaj, este ok are garnituri. Farul l-am dat jos de pe masina si l-am verificat, nu e crapat, iar mansoanele alea din spate etanseaza foarte bine.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Atunci daca farul este sigilat si tot se abureste este de domeniul S.F.
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema.Cand mi s a ars becul de la faza scurta a avut proasta inspiratie sa mi lase si niste urme negre pe sticla interioara a farului.O pot curata fara sa demontez si dezlipesc farul?Ma gandeam sa improvizez un bat cu vata la capat si sa l introduc prin locul pe unde schimbi becul ca am vazut ca e un pic de loc.Ce ziceti?
  • ciurliburli

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara!Am tot aceeasi problema,far dreapta aburit.L-am demontat,curata(cu feonul),l-am dat cu silicon de jur imprejur si tot face condens,in special pe partea terminala de semnal.precizez ca am o Zafira A.Intrebarea mea este,are acest model de far orificii de scurgere condens si unde se afla acestea?Multumesc anticipat si o seara buna! Shocked
  • geobh

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
la g`ul meu are niste furtunase nu stiu daca si la zafira e asa.. oricum cert e ca ele tre sa stea in jos in caz ca ai apa in far sa se scurga..
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat


Salut tuturor un astra G caravan am si eu si dupa cum se vede in poza a facut farul dupa partea stanga condens astazi dimineata a fost prima zi...! Nu l-am desfacut si n-am umblat la el inainte doar cand am schimbat bara fata mecanicul la miscat putin sa fixeze bara! Ce ar trebui sa fac astept orice sfat parere ca nu prea stiu cum sa rezolv! Multumesc frumos anticipat !
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
S-a miscat farul si posibil ca una din garnituri sa nu mai etanseze cum trebuie.
Se scoate o garnitura si un bec.Se incalzeste farul cu feonul pana dispare condensul.Se etanseaza toate garniturile bine la loc.Se verifica sa nu existe alte parti desprinse care pot cauza aburirea.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos cangri...o sa usuc cu feonul si apoi incerc sa gasesc vreo fisura ceva ! Numai bine
  • Marcus Cosmin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare ii cazuta sticla din interior de la semnalizare far fata stie cineva cum as reusi sa o montez la loc?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR