Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • chiscanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mda .... sper sa nu fie masina cuiva de pe aici.
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Accidetul a avut loc pe Sos. Vacaresti catre BIG Berceni.
Conducatorul si colegul nostru ( cel din calibra ) a incercat sa evite coleziunea cu un alt autoturism care ia taiat fata,a franat si derapat pe linia de tramvai,a patruns pe contrasens si atata tot.
Vinovat de producerea accidentului este cel care ia taiat fata !
Ambii conducatori auto nu se aflau sub influenta bauturilor alcolice, nu au suferit vatamari corporale grave si se afla in afara oricarui pericol.

Masinile s-au dus sunt fiare bine ca sunt oamenii bine.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate, daca nu a existat contact cu cel care i-a taiat fata nu se poate vorbi de "vinovatie". Legea din Romania nu sanctioneaza vinovatul moral.
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cesul rau... calibra a fost la locul si timpul nepotrivit....
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In numele proprietarului de Calibra care " legal " nu este vinovat deoarece a acrosat putin si celalalt autoturism, solicit unui moderator stergerea acestui thread. Multumim anticipat.
Hai sa ne amuzam de raul altuia,hai sa analizam schita accidentului,hai sa ne miram si uimim. CLOSE Thread,lasati omul sa-si planga masina , si sa zambeasca ca traieste.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu se amuza nimeni de raul altuia. Aici incercam sa analizam evenimentul si sa tragem invataturile de rigoare. Nu inteleg totusi de unde venea si unde se ducea cel ce spui ca i-a taiat fata intrucat din poza nu se vede ca ar fi cumva o intersectie. Si nu inteleg nici cum a reusit conducatorul calibrei sa traverseze cele 2 linii de tramvai si sa ajunga pe contrasens depasind refugiul statiei de tramvai. Daca il cunosti, intreaba-l ce viteza avea si vino sa ne spui si noua.
Daca viteza era cumva peste 50 km/h (presupunand ca nu mai este o alte restrictie), conducatorul calibrei are oarece vinovatie.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Avand in vedere semnatura ....nu cre ca o sa primim alte explicatii. Sad
Skip ads

  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Nu se amuza nimeni de raul altuia. Aici incercam sa analizam evenimentul si sa tragem invataturile de rigoare. Nu inteleg totusi de unde venea si unde se ducea cel ce spui ca i-a taiat fata intrucat din poza nu se vede ca ar fi cumva o intersectie. Si nu inteleg nici cum a reusit conducatorul calibrei sa traverseze cele 2 linii de tramvai si sa ajunga pe contrasens depasind refugiul statiei de tramvai. Daca il cunosti, intreaba-l ce viteza avea si vino sa ne spui si noua.
Daca viteza era cumva peste 50 km/h (presupunand ca nu mai este o alte restrictie), conducatorul calibrei are oarece vinovatie.


Pai cum ziceam marii analisti. El venea dinspre Mihai Bravu pe Sos. Vacaresti catre BIG berceni. Sunt 3 benzi de circulatie. Era pe banda cu nr. 3 si avea 80 , putea sa mearga si cu viteza asta acolo limita de viteza este de 70 iar in Bucuresti se poate circula cu 60 nu mai este limita de viteza cinzeci decat pe anumite sectoare de drum.
Conducatorul unei Skoda Octavia de culoare alba... a intors dupa refugiul de tramvai de pe sensul opus si ia taiat fata , acesta din urma , conducatorul Calibrei a evitat coleziunea tragand stanga de volan acrosandul pe soferul scodei in partea dreapta spate,patrunzand pe contrasens si intrand in coleziune cu Peugeot-ul.
Dupa masuratori si ancheta vinovat de producerea accidetului se face conducatorul Skodei.
- A intors pe linie continua
- Nu a acordat prioritate la schimbarea sensului de mers.
- Nu s-a asigurat la schimbarea sensului de mers.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Deci totul e in regula din punctul de vedere a vinovatului. Care e problema atunci?
Masina se repara ca doar e tabla.
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Atunci cand te alegi cu vatamari corporale usoare , atunci cand investesti o groaza de bani intr-o masina,cand pui suflet,pasiune,cand ai sute de ore nedormite noaptea lucrand la ea pentru a obtine performante si nu numai un astfel de lucru te distruge intr-utotul si nu`ti mai lasa speranta,iti spulbera visul la care ai lucrat ca sa`l indeplinesti.
Masina nu mai poate fi reparata,are oalele fugite,pragurile fugite.
Sa investesti 3000e intr-o masina , sa platesti si taxa 2000euro,sa mai dai pe ea inca 2000 iar asigurarea sa-ti dea doar 2500 crede-ma ca nu`i ok si te doare sufletul.
Tuturor place can`can-ul dar sa-l mentinem numai pentru vedete.
Rog inca odata un moderator sa stearga acest thread.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Este o tragedie..asiguratorii la dauna totala iti reduc mult din pretul masinii functie de vechimea ei. Ca invatatura...cei care se apuca sa isi modifice masinile, ar trebui sa se ocupe intai de CASCO...sunt asiguratori care fac CASCO si la masini mai vechi de 10 ani.
Skip ads

  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Multa sanatate lui Ionut si multa forta! Sper sa aiba curajul ca dupa ce isi revine sa isi refaca masina, care arata intr-adevar foarte bine. Poate reuseste sa mai scoata ceva banuti din vanzarea masinii lovite. Sad(
Oricat de mic ar fi un accident el are urmari importante asupra psihicului (nemaivorbind de alergatura cu actele, nesimtirea din Romania la asiguratori, etc).
  • chiscanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
DriftingCalibra a scris:Atunci cand te alegi cu vatamari corporale usoare , atunci cand investesti o groaza de bani intr-o masina,cand pui suflet,pasiune,cand ai sute de ore nedormite noaptea lucrand la ea pentru a obtine performante si nu numai un astfel de lucru te distruge intr-utotul si nu`ti mai lasa speranta,iti spulbera visul la care ai lucrat ca sa`l indeplinesti.
Masina nu mai poate fi reparata,are oalele fugite,pragurile fugite.
Sa investesti 3000e intr-o masina , sa platesti si taxa 2000euro,sa mai dai pe ea inca 2000 iar asigurarea sa-ti dea doar 2500 crede-ma ca nu`i ok si te doare sufletul.
Tuturor place can`can-ul dar sa-l mentinem numai pentru vedete.
Rog inca odata un moderator sa stearga acest thread.


daca mai dezmembreaza si coaja mai ia 1500 de pe ea si cu 2500 sunt 4000 bani care nu ii lua asa pe ea ... poate el nu ar fi vrut sa o vanda dar aia e bine ca ii ia si pe aia
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Drifting.. topicul nu va fi inchis. Cel putin deocamdata.
Imi pare rau pentru ce a patit colegul, am investit si eu nitel in Astra mea, inainte de a "matura" un caine pe A3 si a ajunge la dauna totala.
O parte din vina (moralmente vorbind) poarta si el, daca limita de viteza e de 70, asta inseamna ca trebuie sa circuli cu 70, nu sa profiti de faptul ca pentru depasirea vitezei legale cu mai puint de 10 km/h Politia nu iti face nimic. Sa nu ma intelegi gresit, nu am de gand sa "critic" pe nimeni, pentru ca si eu fac la fel.
Pacat de masina. La cum povestiti de ea, cred ca era superba.
Bine ca colegul a scapat intreg din accident. Ii urez sa treaca peste episodul acesta cat mai repede, si sa mearga inainte.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Zona de acolo e cu limitare de 60.
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
60 pentru trambaie si autobuze... nu exista masina care sa mearga mai jos de 90,daca vreau merg si cu 140 e problema mea,raspunderea mea daca un accident se intampla din vina mea.
Pe langa asta atata timp cat unu imi taie fata nu ma fac vinovat,sincer eu in locul lui Paffy intra in el in plin sa-l dau peste cap sa intre-n casa cu picioarele inainte.
Lasati-ma cu lupii moralisti ca acolo e x limita viteza . Purtati voi centuri,mergeti voi cu 50 atunci cand arata 50. daca-i fi sofer si ai face un Bucuresti - Timisoara dus - intors de 3x pe saptamana sunt convins de faptul ca vei respecta limita legala de viteza.. astea-s off-uri.
Eu unul nu respect limita de viteza... nici nu`i dau cu 200 prin oras... da nici cu 50 nu merg. 100 noaptea merge perfect iar de 4 ani nu am o amenda de viteza de la nimeni. Whatever,proprietarul masinii solicita inchiderea topicului , mai solicit odata in numele lui si pentru ULTIMA OARA !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce-mi place genul asta de mesaj. Ce daca eu incalc legea? Ceilalti sunt obligati sa o respecte pentru a nu ma prejudicia pe mine. Nu are nici o importanta daca, in conditiile in care eu as circula cu viteza legala, unul ce vrea sa intre pe drumul cu prioritate ar avea timp sa o faca. Iar daca nu a fost atent ca eu merg cu cat imi place si doar a presupus ca merg legal, e vina lui si trebuie sa suporte consecintele. Eu am pofta sa vad cat mai prinde masinuta si trebuie ca ceilalti sa faca loc.
Si uite asa "respectul reciproc in trafic" a ramas doar un slogan din emisiunile pe teme rutiere.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
DriftingCalibra a scris:
Bandi a scris:Nu se amuza nimeni de raul altuia. Aici incercam sa analizam evenimentul si sa tragem invataturile de rigoare. Nu inteleg totusi de unde venea si unde se ducea cel ce spui ca i-a taiat fata intrucat din poza nu se vede ca ar fi cumva o intersectie. Si nu inteleg nici cum a reusit conducatorul calibrei sa traverseze cele 2 linii de tramvai si sa ajunga pe contrasens depasind refugiul statiei de tramvai. Daca il cunosti, intreaba-l ce viteza avea si vino sa ne spui si noua.
Daca viteza era cumva peste 50 km/h (presupunand ca nu mai este o alte restrictie), conducatorul calibrei are oarece vinovatie.


Pai cum ziceam marii analisti. El venea dinspre Mihai Bravu pe Sos. Vacaresti catre BIG berceni. Sunt 3 benzi de circulatie. Era pe banda cu nr. 3 si avea 80 , putea sa mearga si cu viteza asta acolo limita de viteza este de 70 iar in Bucuresti se poate circula cu 60 nu mai este limita de viteza cinzeci decat pe anumite sectoare de drum.
Conducatorul unei Skoda Octavia de culoare alba... a intors dupa refugiul de tramvai de pe sensul opus si ia taiat fata , acesta din urma , conducatorul Calibrei a evitat coleziunea tragand stanga de volan acrosandul pe soferul scodei in partea dreapta spate,patrunzand pe contrasens si intrand in coleziune cu Peugeot-ul.
Dupa masuratori si ancheta vinovat de producerea accidetului se face conducatorul Skodei.
- A intors pe linie continua
- Nu a acordat prioritate la schimbarea sensului de mers.
- Nu s-a asigurat la schimbarea sensului de mers.


Sper sa fie asa dar cum a spus si colegul mai sus, in Romania autorul moral nu se pedepseste. Iti spune unul patit.

Pe de alta parte daca intr-adevar o sa il scoata vinovat pe cel cu Skoda de ce nu se aplica legea unitar pentru toti? Din cauza asta oricat de corect ai vrea sa fii in tara asta intotdeauna apare cate o chestie care te oftica si poate atunci reconsideri pozitia de corect.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
DriftingCalibra a scris:60 pentru trambaie si autobuze... nu exista masina care sa mearga mai jos de 90,daca vreau merg si cu 140 e problema mea,raspunderea mea daca un accident se intampla din vina mea.
Pe langa asta atata timp cat unu imi taie fata nu ma fac vinovat,sincer eu in locul lui Paffy intra in el in plin sa-l dau peste cap sa intre-n casa cu picioarele inainte.
Lasati-ma cu lupii moralisti ca acolo e x limita viteza . Purtati voi centuri,mergeti voi cu 50 atunci cand arata 50. daca-i fi sofer si ai face un Bucuresti - Timisoara dus - intors de 3x pe saptamana sunt convins de faptul ca vei respecta limita legala de viteza.. astea-s off-uri.
Eu unul nu respect limita de viteza... nici nu`i dau cu 200 prin oras... da nici cu 50 nu merg. 100 noaptea merge perfect iar de 4 ani nu am o amenda de viteza de la nimeni. Whatever,proprietarul masinii solicita inchiderea topicului , mai solicit odata in numele lui si pentru ULTIMA OARA !


Bravo , asa te vrem. Si daca te plangi de amenda pentru viteza sa stii ca se rezolva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR