Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Pedras

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut opel fans!
Am un opel astra clasic 1,7 cdti, si m-ar interesa sa pun pe ea un laptop (in portbagaj) si un monitor de 8 inch, one usb video, power & touch screen, pe consola centrala in locul unde sunt - locul pentru cd player, si comenzile pentru aerisiri. Am vazut pe club opel pe cineva care a mai facut asa ceva, doar ca el a dat jos aerisirile centrale, nu mi se pare a fi o idee stralucita, ca sincer vara chiar folosesc la greu ac-ul, si partea centrala chiar isi face treaba in a-mi racori toata masina.
De aceea va intreb pe voi care, zic eu ca stiti (pardon, cu siguranta stiti) mai multe decat mine la un opel. Intrebarea mea e destul de simpla, si as vrea, daca se poate sa mi se raspunda intr-un mod simplu:
Se poate muta reglajele aerisirilor cu un loc mai jos (unde unii isi pun cd playerul, altii il lasa gol, iar la full option ai reglajele de clima)? M-ar impiedica vre-un cablu, sau altceva de genu' asta in a le muta mai jos? (de taiat am sa tai eu unde si cat e nevoie, vreau sa stiu daca nu exista vre-un inconvenient tehnic, de ordinul cablurilor, pentru a face asta)
Va Multumesc anticipat, iar daca merge va promit poze step by step. Smile
P.S. Raspundeti va rog doar cei care stiu despre ce vorbesc, si au cat de cat cunostinte in domeniu. Va multumesc!
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aerisirile nu le poti muta doar sa le anulezi. Pentru 8" masoara daca nu cumva e mai lat decat consola.
Vezi la mine in garaj o solutie mai buna.
  • Pedras

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu vreau sa mut aerisirile! vreau sa mut comenzile aerisirilor mai jos (butoanele de dat mai cald, mai rece, dat mai tare sau mai incet aerul in masina, comenzile aerisirilor pe parbriz, picioare, si asa mai departe, comanda pentru ac, si dezaburire). Vreau ca toate comenzile sa le dau mai jos, este posibil? ma impiedica vre-un cablu (prin lungimea lui sau prin modul cum este conceput) sa fac asta?
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In proportie de 90% cred ca toate cablurile de comanda din spatele panoului de climatizare merg mutate, aici trebuie sa iti raspunda cineva cu AC normal eu am climatronic. Nu stiu daca sunt cabluri de comanda ca la vechea Dacie.
Practic trebuie sa cobori cu 6cm mai jos blocul de climatizare. Si cred ca ti-ar trebui o consola pentru climatronic ca sa iasa ceva fara mult chit .
Te-ai uital la mine in garaj? Eu am facut operatiunea asta doar ca eu am montat CD 2 DIN si am climatronic.
Skip ads

  • Pedras

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut pe net pe cineva care a facut asta si avea climatronic.
Eu nu am climatronic si intrebam daca se pot muta comenzile de la aerisire mai jos, in asa fel incat sa-mi fac loc de un 2 din, si daca stiti pe cineva care a facut asta pana acu'. Da-ti va rog un link daca aveti.
  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Vezi topicul asta https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=34575 eventual mai intreaba acolo.Eu am desfacut consola mea fara AC si la mine se pot muta mai jos acele butoane.Daca se poate sa pui si tu un link de unde se poate achizitiona acel dysplay, te rog frumos.Si apropo vezi ca de 8" este cam mare, normal se pune de 7",acesta intra perfect in latimea consolei.
  • Pedras

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tipu' care si-a anulat aerisirile centrale mi-a dat ideea de monitor cu touch screen pe consola centrala, numai ca eu spre deosebire de el, nu as vrea sa-mi anulez aerisirile ci as vrea sa cobor mai jos comenzile aerisirilor (ca pentru un dvd 2 din).
asta e display-ul care vreau sa mi-l cumpar:

http://www.carcomputer.co.u...with-touch-screen

mai gasesti acolo alte variante (uita-te atent ca poate sunt care nu au touch screen)
plus, vreau sa-mi pun in capul consolei centrale (deasupra ceasului) un cd dvd rw:

http://www.misco.co.uk/appl...amp;sourceid=2003

Daca o sa-mi iasa e de vazut, oricum am de gand sa fac poze step by step ca in cazu' in care mai vrea careva sa faca asta sa aibe un indrumator.

Sa inteleg ca tu ti-ai mutat comenzile de la aerisiri mai jos? (ma refer la comenzile care le are orice masina in pachetu' standar - aer cald-rece, viteza la aerisiri-mai tare mai incetu;, mutat aer pe picioare, parbriz, ac, dezaburire) Si nu ai avut probleme cu cablurile, sau cu altceva care sa te impiedice sa faci asta? Daca mai sunt altii care stiu daca pot muta comenzile aerisirilor + ac, dezaburire mai jos in asa fel incat sa-mi fac loc de 2 din contactati-ma va rog.
  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am desfacut la mine consola pentru a schimba becurile la TID cu led-uri,si asa am facut proba.Consola mea nu e taiata pentru ca inca nu am cumparat un monitor care sa intre acolo,dar sper ca voi reusi intr-un final.Eu vreau sa-imi fac un CAR PC unitatea o am mai imi trebuie restul.
Iar cd-rw-ul acela se deschid in sus(are capac)nu stiu cum l-ai putea pune acolo.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cred si eu ca se poate muta mai jos, vorbesc din amintiri de cand am demontat pentru inlocuirea becurilor...
E vorba de lungimea cablurilor si spatiul in spate, nu de CUM vei monta pe suport ("bord"), care oricum trebuie modificat.
  • cula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 y19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pedras a scris:Salut opel fans!
Am un opel astra clasic 1,7 cdti, si m-ar interesa sa pun pe ea un laptop (in portbagaj) si un monitor de 8 inch, one usb video, power & touch screen, pe consola centrala in locul unde sunt - locul pentru cd player, si comenzile pentru aerisiri. Am vazut pe club opel pe cineva care a mai facut asa ceva, doar ca el a dat jos aerisirile centrale, nu mi se pare a fi o idee stralucita, ca sincer vara chiar folosesc la greu ac-ul, si partea centrala chiar isi face treaba in a-mi racori toata masina.
De aceea va intreb pe voi care, zic eu ca stiti (pardon, cu siguranta stiti) mai multe decat mine la un opel. Intrebarea mea e destul de simpla, si as vrea, daca se poate sa mi se raspunda intr-un mod simplu:
Se poate muta reglajele aerisirilor cu un loc mai jos (unde unii isi pun cd playerul, altii il lasa gol, iar la full option ai reglajele de clima)? M-ar impiedica vre-un cablu, sau altceva de genu' asta in a le muta mai jos? (de taiat am sa tai eu unde si cat e nevoie, vreau sa stiu daca nu exista vre-un inconvenient tehnic, de ordinul cablurilor, pentru a face asta)
Va Multumesc anticipat, iar daca merge va promit poze step by step. Smile
P.S. Raspundeti va rog doar cei care stiu despre ce vorbesc, si au cat de cat cunostinte in domeniu. Va multumesc!

Salut! Ai reusit cu mutarea panoului de reglaje m-ai jos? Vreau sa fac si eu operatia asta si sunt nedumerit cu acele cabluri din spatele panoului..Multumesc Mult
  • Pedras

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Se poate face doar improvizatie, la mine a reusit, te descurci in asa fel incat sa iti iasa si tie.
Iti trebuie:
- bormasina cu burghiu subtire (grosimea burghiului o vezi dupa ce scoti cablurile de pe masina sau de la dezmembrari);
- sarma otelita (de grosime aproximativa cu a burghiului);
- cablu pt. frana de bicicleta (doar invelisul exterior al cablului);
- un cui (ai sa intelegi mai jos de ce);
- adeziv pt metal - plastic & plastic - plastic;
- alte cabluri pt comanda aerisire (sunt 3, le gasesti la dezmembrari).
Ai de desfacut consola centrala si consola cu ceasurile din bord (vitezometru....) ca sa ai acces la cablurile pt comezile de la aerisire.
Am mutat comenzile de la aerisire mai jos, schimband cablurile care comuta paletele de la aerisire (sunt niste sarmulite care au in capete nistr bile, iar unul dintre ele are in capat ca un cilindru mic). Am luat de la dezmembrari alte astfel de cabluri (sarmulite, sunt 3 la numar) si le-am taiat sarmulitele. Am masurat distantele dintre sfere si am adaugat cativa centimetri in plus la sarmele noi puse (am folosit sarma otelita,apropiata de dimensiunea originala. Ca si invelis exterior sarmelor folosite, am pus cablu (exterior) de la frana de mana de la bicicleta pentru ca sistemele se aseamana ca si principiu de functionare. Am gaurit sferele cu bormasina cu un burghiu foarte subtire, am bagat un adeziv bun in gauri, imediat am bagat sarmele in gaurile sferelor (vezi sa faci gaurile cat se poate pe mijlocu' sferelor), am indoit la un capat sarmele (ca sa nu iasa din gaura) si le-am adancit in sfera (sa poata glisa mai usor in suportii din bord. Pentru cablul cu cilindrul mic, am folosit in loc de acel cilindru un cui taiat la dimensiunile cilindrului pe care l-am gaurit in mijloc cu burghiul, am intors sarmulita in jurul cilindrului sa ma asigur ca n-o sa sara. Am lipit vechii suporti ai cablurilor pe noul cablu (vezi ca asta tre' s-o faci inainte sa termini cu montatul sferelor pe sarmulite) si am trecut la demontat pe cele vechi si la montarea celor noi - custom made.
Nu dureaza mai mult de o ora (2max) sa le schimbi, mai greu e sa le prepari.
Spor la treaba.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si unde sunt pozele pas cu pas promise sau pozele finale cu montajul.
Skip ads

  • Pedras

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu am poze, imi pare rau. Cred ca mai gasesti poze cu rezultatul final daca cauti pe google: car pc astra g elpedras
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR