Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
comi85 a scris:
forbidden27 a scris:V-ati interesat inainte in ce consta garantia extinsa? Intreb deoarece de obicei reprezentantele garanteaza numai motorul si cutia de viteze. Adica, primesti garantie doar pt pistoane, cilindrii si pinioanele din cutie. Volanta, ambreiaj sau injectoare nu se schimba pe garantia extinsa.


Azi am discutat exact la dealer in ce consta garantia extinsa. Pretul este de 500E negociat pt 3ani platit la achizitia masinii!Se exclud de la garantie dupa primii 2ani partea de audio,dvd si catalizator.


nu renunta daca se poate la afl. din punctul meu de vedere e primul plus pe care il are masina asta. motorul de 160 cai e super, are overboost cam 5 secunde pana la 190 cai. cand apesi pedala te lipeste de scaun.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
comi85 a scris:
forbidden27 a scris:V-ati interesat inainte in ce consta garantia extinsa? Intreb deoarece de obicei reprezentantele garanteaza numai motorul si cutia de viteze. Adica, primesti garantie doar pt pistoane, cilindrii si pinioanele din cutie. Volanta, ambreiaj sau injectoare nu se schimba pe garantia extinsa.


Azi am discutat exact la dealer in ce consta garantia extinsa. Pretul este de 500E negociat pt 3ani platit la achizitia masinii!Se exclud de la garantie dupa primii 2ani partea de audio,dvd si catalizator.


Eu zic ca nu ti-au spus tot. Nu cred ca la trenul de rulare (caseta directie, amortizoare, bucsaraie,...) ti se da mai mult de 50mii km. Intreaba-i si de asta, ca altfel ai surprize.
  • comi85

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
comi85 a scris:
forbidden27 a scris:V-ati interesat inainte in ce consta garantia extinsa? Intreb deoarece de obicei reprezentantele garanteaza numai motorul si cutia de viteze. Adica, primesti garantie doar pt pistoane, cilindrii si pinioanele din cutie. Volanta, ambreiaj sau injectoare nu se schimba pe garantia extinsa.


Azi am discutat exact la dealer in ce consta garantia extinsa. Pretul este de 500E negociat pt 3ani platit la achizitia masinii!Se exclud de la garantie dupa primii 2ani partea de audio,dvd si catalizator.


Eu zic ca nu ti-au spus tot. Nu cred ca la trenul de rulare (caseta directie, amortizoare, bucsaraie,...) ti se da mai mult de 50mii km. Intreaba-i si de asta, ca altfel ai surprize.


Ei au tot interesul sa te convinga, o lauda din toate punctele de vedere!Interesant este si discountul f. mare, 7000e.(Am pus flexride,afl,incalzire scaune,full electric,trapa,etc asta la varianta cosmo 160cp).
  • comi85

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
M-am hotarat intr-un final, si de azi sunt posesorul unui honda accord executive 2.0i-VTEC!A reusit sa ma cucereasca in defavoarea insignei, cu toate ca este ceva mai scump!
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
S-o stapanesti sanatos. Intr-adevar Honda face masini superbe Wink
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
comi85 a scris:M-am hotarat intr-un final, si de azi sunt posesorul unui honda accord executive 2.0i-VTEC!A reusit sa ma cucereasca in defavoarea insignei, cu toate ca este ceva mai scump!


Masina de bosorogi...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Asta o luam ca o rautate.
@comi85: sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Masina e super, felicitari pt alegere.
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos . sa faci multi km fara sa schimbi nimik pe ea si sa nu ai parte de nimik neplacut cu ea.
Skip ads

  • comi85

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Asta o luam ca o rautate.
@comi85: sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Masina e super, felicitari pt alegere.


Multumesc! Nu... nici vorba de rautate!Alegerea a fost extrem de grea!Cred ca a contat si faptul ca cei de la honda au stiut sa vanda mai bine si oferta de leasing cu dobanda de 3.5% si binenteles sotia care a avut ultimul cuvant de spus! Shocked Am mers cu ea primii 500km.....si intradevar a fost o alegere extraordinara! Nu am ce sa-i reprosezi........
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca ai inteles gresit. Rautatea venea din partea lui Lucifer_The cu "masina de bosorogi".
Inca o data, sa te bucuri de ea si sa te poarte in siguranta peste tot.
  • comi85

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Cred ca ai inteles gresit. Rautatea venea din partea lui Lucifer_The cu "masina de bosorogi".
Inca o data, sa te bucuri de ea si sa te poarte in siguranta peste tot.


Da ai dreptate n-am fost atent.... Poate ca Lucifer_The nu a condus noul accord pe benzina niciodata in adevaratul sens al cuvantului(nu in testdrive), ca sa vada ce poate masina si mai ales motorul de honda...... Very Happy
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca si V-Tec-ul e motor de bosorogi ce sa mai zici de motoarele Opel. Rolling Eyes
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Daca si V-Tec-ul e motor de bosorogi ce sa mai zici de motoarele Opel. Rolling Eyes


Am zis masina nu motor...si daca e sa comparam si motorul tot nu ar iesi mai bine!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Chiar si ca masina, eu tot Accordul l-as fi preferat. Arata mai bine si in plus de asta, Honda cam stie sa faca masini. Nu prea stau ei bine la diesel, dar la benzina sunt cam cei mai buni in clasa.
  • comi85

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:
pirvu_daniel a scris:Daca si V-Tec-ul e motor de bosorogi ce sa mai zici de motoarele Opel. Rolling Eyes


Am zis masina nu motor...si daca e sa comparam si motorul tot nu ar iesi mai bine!


Esti putin depasit de situatie! Ori esti fan inrait opel ori ai ceva cu japonezii! incearca sa fii mai obiectiv.... aici discutam lucruri reale!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
comi stai linistit, nu te supara. Cred ca ai auzit de multe ori sloganul "a mea e cea mai buna".
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
comi85 a scris:
Lucifer_The a scris:
pirvu_daniel a scris:Daca si V-Tec-ul e motor de bosorogi ce sa mai zici de motoarele Opel. Rolling Eyes


Am zis masina nu motor...si daca e sa comparam si motorul tot nu ar iesi mai bine!


Esti putin depasit de situatie! Ori esti fan inrait opel ori ai ceva cu japonezii! incearca sa fii mai obiectiv.... aici discutam lucruri reale!


Designul exterior de la Insignia m-a "socat" - nu ma mai satur sa o privesc, e perfect din toate punctele de vedere, e opulent, fluent...e sport, e limo, totul se lega perfect. Honda e mult sub, nu-mi atrage asa de mult atentia, si nu intorc capul dupa ea chiar daca e japoneza! Si Toyota era japoneza si s-a ales praful de ea....
Avand in vedere ca nu putem compara motorul disel de la Opel cu benzina de la Honda atunci spune-mi si mie cu ce e mai tare V-TEC (inafara ca e "HONDA"):
    Ce sisteme electronice are (ESP Plus, TC, AFL, 4x4...etc)?
    Ce gadget-uri are?
    Tehnologie noua ceva?
    Capacitate portbagaj...dimensiuni...etc...?
    Consum?
    Sistem inteligent de lumini?
    Ceva certificari AGR pentru scaunele din fata?

Hai sa comparam realitatea nu doar "denumirile"....HONDA....OPEL....DACIA.....
  • miki73

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu am luat un opel insignia 2.0cdti 160 cp varianta cosmo full optional si sunt super multumit de ea.Inainte am avut doar masini pe benzina(opel vectra A si opel astra H)si nici nu se compara.La inceput am fost sceptic,am vrut sa-mi iau un BMW serie 3 model nou tractiune integrala second hand dar ajungeam mult mai scump dacat opel insignia noua.Oricum fa un test drive pe o insignia ,dar alege un traseu mai dificil(curbe,panta..)ca sa-ti dai seama cam ce poate masina . Eu asa m-am decis.Bafta.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ok, nimeni nu a spus ca Insignia nu e masina buna. Ar trebui sa fi cretin sa spui asa ceva. Dar a nu o putea compara sub nici o forma cu masinile din clasa ei, deja suna a grandomanie.
Vad ca ii dati tare cu tehnologia. Ce mare tehnologie are? In afara de un AFL de generatie mai noua, nu vad nimic altceva. Este foarte interesant sistemul dar nu cred ca este un must have. Eu unul nu as cumpara asa ceva pt ca nu prea circul noaptea si nu stiu cat de durabil este pt drumurile noastre.
ESP/TSC au toate masinile din categoria asta. Si a cam fost prin japonia inventat sistemul.
4X4 pe masinile din categoria asta o iau ca pe o gluma sau pe o metoda de a cheltui banii aiurea. Ai 4X4 dar n-ai garda la sol.
Certificare AGR pt scaune? Care scaune, ai uitat sa mentionezi, cele sport la pretul de doar 3200 E. No, thanks.
Dimensiuni? Da, e mai mare Insignia dar nu cu mult. 10 cm lungime, vreo 20 latime. Nici la porbagaj nu e mare diferenta. 40 litri doar. Conteaza mai mult spatiu interior si la Insignia se cam plang multi de spatiu interior. Este unul din putinele puncte la care este criticata.
Ca aspect, e in functie de gustul fiecaruia. Tie iti place Insignia, si mie imi place dar Accordul imi place mai mult. Mai ales la interior. La Insignia asta nu mi-a placut. Prea multe butoane, plansa de bord e foarte incarcata, zici ca e casetofon de-ala chinezesc cu zeci de butonase.
Consum? Pai facem versus diesel/benzina? Fiecare are avantajele ei. Cat te-a costat revizia la diesel? A, ai grija sa strangi bani de volanta, de turbina si de injectoare. Ieftine ca braga toate. Iti spun asta ca posesor de diesel, masina care o am acum este primul si ultimul diesel pe care il cumpar. Cum incepe sa faca figuri il vand si next will be benzina turbo.
Asa ca hai sa nu mai divinizam fiarele din dotare, fiecare are avantaje si dezavantaje. important este sa ne placa, sa nu ne faca probleme si sa ne plimbe sanatosi unde avem nevoie.
Si pt comi85, inca o data, sa te bucuri de ea asa urata si inferioara cum e.
  • comi85

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:
comi85 a scris:
Lucifer_The a scris:
pirvu_daniel a scris:Daca si V-Tec-ul e motor de bosorogi ce sa mai zici de motoarele Opel. Rolling Eyes


Am zis masina nu motor...si daca e sa comparam si motorul tot nu ar iesi mai bine!


Esti putin depasit de situatie! Ori esti fan inrait opel ori ai ceva cu japonezii! incearca sa fii mai obiectiv.... aici discutam lucruri reale!


Designul exterior de la Insignia m-a "socat" - nu ma mai satur sa o privesc, e perfect din toate punctele de vedere, e opulent, fluent...e sport, e limo, totul se lega perfect. Honda e mult sub, nu-mi atrage asa de mult atentia, si nu intorc capul dupa ea chiar daca e japoneza! Si Toyota era japoneza si s-a ales praful de ea....
Avand in vedere ca nu putem compara motorul disel de la Opel cu benzina de la Honda atunci spune-mi si mie cu ce e mai tare V-TEC (inafara ca e "HONDA"):
    Ce sisteme electronice are (ESP Plus, TC, AFL, 4x4...etc)?
    Ce gadget-uri are?
    Tehnologie noua ceva?
    Capacitate portbagaj...dimensiuni...etc...?
    Consum?
    Sistem inteligent de lumini?
    Ceva certificari AGR pentru scaunele din fata?

Hai sa comparam realitatea nu doar "denumirile"....HONDA....OPEL....DACIA.....


Nu are rost sa dezvoltam prea mult subiectul....pt ca e clar ca locul meu este pe un alt forum! ca design exterior fiecare cu parerea lui nu se pot discuta, mi-e imi place mai mult accord pt ca ma reprezinta, liniile de la insignia sunt f reusite au copiat ce a fost mai frumos la altii, insa din cauza liniilor au barat-o cu:
- usile spate(sunt mici si se intra greu in masina,eu am dat cu capul)
- vizibilitate f. redusa in spate(pe mine oglinzile nu m-au ajutat f mult, destul de mici)
- comenzile de pe usa sofer sunt f. in spate (foarte nasol)
- gura de intrare portbagaj la sedan f. mica
-spoilerul spate nu acopera spatele masinii(se vad suruburile si toate cele care sunt sub masina)
In rest se pare ca "forbidden27" ti-a dat raspunsul la toate intrebarile.
Si mai gandestete si la calitatea materialelor, si cel mai important, unde te simti mai bine! Am facut test drive-uri(cel putin 10km) cu lancer(1.8benzina), mazda 6(2.0 benzina), ford mondeo(1.9diesel) ,insignia(de 4ori si cu 1.8benzina si cu diesel de 130 si 160cp) si cand ma hotarasem la oferta facuta de prietenul meu de la opel m-a trimis sotia mai mult fortat la cei de la honda.Si am venit acasa innebunit iar in 10 zile am intrat in posesia ei! In rest clar insignia diesel160cp cosmo,afl,trapa,flexride etc ar fi fost alegeraea ideala pt mine, cu toate acele chestiuni mici minusiri pe care le-am enumerat mai sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR