Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Va rog mult sa ma ajutati nu stiu ce sa mai fac acum cateva luni am cumparat din vitan niste becuri cu rezistenta si le-am inlocuit pe cele 3 de la display de la astra g din 2003 cu motor de 2000. Aseara cand am ajuns acasa au inceput sa licare, se stingeau si se aprindeau toate odata, am plecat iar cu masina si am vazut cau nu era o intrerupere regulata sau care sa fie influentata daca dau in gropi.
Azi am desfacut displayul si l-am curatat, lam pus inapoi si am incercat cu becuri normale pentru bord, am bagat 2 si nu se mai intrerupea, am urmarito 15 minute si a fost ok dar cand am vrut sa pun al treilea bec nu miam dat seama ca piciorusele, clemele de la bec erau deplasata si am facut scurt pe placa intre + si -, luminile erau aprinse la masina cand sa intamplat. De atunci nu se mai aprind deloc cele 3 becuri, am verificat toate sigurantele din spate la torpedoul mic dar nu am gasit nimic ars, am verificat cele 3 becuri si sant bune nu sau ars. Am desfacut iar displayul si mam uitat daca sa ars vreo dioda, vreun integrat dar nu am gasit nimic ars, crapat, inegrit Sad .
Va rog mult ajutati-ma nu mai stiu ce sa mai fac si am nevoie de masina si nu imi permit sa bag bani in ea deocamdata.

Multumesc mult.



Ultima modificare facuta de adrian74 la Lun 08 Mar, 2010 10:49 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mai verifica sigurantele .
Display-ul Tid sau Mid ce o fi nu are nimic de la scurtul ala. Alimentarea pentru iluminat este separata.
Partea cu licaritul, asa fac ledurile cand sunt pe duca dupa ce au fost alimentate la tensiune mai mare.
  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Este mid, acum am verificat iar sigurantele dar toate sant ok. Din ce stiu eu daca e arsa siguranta e intrerupta sarma aia din ea, nu cred ca poate sa fie arsa dar totusi sa nu se vada.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
este o siguranta la torpedou mic , speciala pt.mid/tid . eu am un astra classic 2007 , si din greseala cautand alta siguranta am dat de ea , cauta in manual , daca nu ai . imi spui si iti spun eu exact care este ! si ca sa fi mai sigur o poti schimba cu una care este functionala si te convingi .
Skip ads

  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
becurile nu sint alimentate direct, cel putin nu la mine ci prin un montaj care asigura functia de dimmer , si care este pe placa MID ului , deci cel mai bine probeaza cu o alta masina si afli rapid problema
  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
d1nutzuu am manualul si am verificat toate sigurantele dar din pacate toate sant bune

cata asa e si la mine, cred ca te referi la montajul, placa care este in spatele displeyului (daca stii de alt montaj te rog sa imi spui) m-am gandit si la varianta sa probez pe alta masina midul sau sa probez alt mid la mine pe masina dar din pacate nu gasesc la nimeni mid nici macar pentru proba
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da din pacate este vorba de acea placuta ,dar poti incerca sa alimentezi becurile pe direct si sa vezi daca mai apare ceva pe MID ,daca nu s a ars ceva si pe partea logica ,daca nu mai apare nimic este f prost , daca apare imaginea mai ai o sansa sa masori pe cablaj sa nu ai un SMD ars , oricum daca ajungi in Buc putem proba cu mid ul meu de omega care este identic la pini si mufa
  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cata partea logica functioneaza am luminat cu o lanterna in partea din spate a midului si se vede
maine ma duc la un electronist sa vad daca poate sa faca ceva daca nu te rog sa imi dai numarul tau de telefon sau sa imi spui cum pot lua legatura cu tine pentru proba eu am mufa cu 32 de pini
multumesc mult pentru ajutor
Skip ads

  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am fost azi la electronist si a gasit o piesa arsa dar din pacate codul dupa piesa nu corespunde cu codul dupa care identifici piesa la magazin, am inteles ca este trecut un cod intern de cei de la opel

incerc sa gasesc un mid stricat sa iau piesa aia din el sau poate stie cineva codul real al piesei si poate sa ma ajute
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune poza sau descriere+cod piesa.
  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am crezut ca poza pe care am puso in primul post nu poate fi vazuta ca scrie BROKEN dar am dat click si am vazut ca merge, oricum las si descrierea piesei mai jos.
Piesa are dimensiunile 6.5mm/3.5mm, este neagra cum are culoarea un integrat, pe o parte are un picior mai lat, lipit de placa iar pe cealalta parte are 3 picioruse mai mici, lipite si ele de placa
Pe piesa scrie "F D238" si sub acest cod "014L"
Litera F este scrisa inclinat in comparatie cu restul scrisului, cineva de la un magazin de electronice mi-a spus ca F reprezinta firma unde a fost facut dar nu stiu sigur
multumesc mult pentru ajutor
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am eu acea piesa care comanda lumina ,are alt cod este o Motorola t30 55l dar cred ca este ecivalenta cu ce ai tu
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Roaga pe cata sa masoare tranzistorul, astfel iti poti da seama daca este un mosfet, bipolar eventual darlington etc
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la masurare pare MOSFET Confused
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
MEDIUM POWER LOGIC LEVEL TMOS FET 1.5 AMP 60 VOLTS
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe placi de baza (calculatoare) sau hdd sau...gasesti cu siguranta Wink
  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cata: mersi mult crezi ca daca iau piesa de la tine si o pun pot sa stric ceva ?
dan ciucureanu: mersi mult am cautat in calculatoare si am gasit piese care arata lafel da scrie altceva, nu e acelasi cod

multumesc mult
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Piesa se cauta cu aparatul de masura in mina, cind gasesti un mosfet capsula 223 cauti codul si vezi daca este bun (min 1,5A 60V). Pe goooogle cauti smd+code smd+codes
  • adrian74

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dan ciucureanu: cred ca am inteles adica iau codul si caut pe google date tehnice si trebuie sa aibe minim 1,5 A si 60 V
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cam asa Wink , de preferat ar fi sa stie de nivele TTL dar merg si restul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR