Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu tragi un pic de ea si iese
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am plecat sa incerc...:sper sa mearga asa simplu...revin cu detalii
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am fost acum vreo 5 zile la tara si cand am venit am auzi un "tacanit" in partea stanga, greu de sesizat cei drept, cand virez maxim stanga, dreapta nu conteaza. Am mai facut cam 250 de kilometri week-end-ul asta (Suceava-Dorna unde drumul este "varza" din cauza reparatiilor) astazi m-am uitat mai atent la masina si am vazut ca burduful de la planetara din stanga este rupt.
Intrebarea este scap doar cu schimbarea burdufului, sau toate sansele sa fie si planetara dusa.
Cam ce preturi ar fi prin servisuri daca:
- trebuie sa schimb doar burduful (manopera + pesele aferente)
- trebuie sa schimb capul de planetara si burduful bineinteles (manopera + piesele aferente)

Astra F '94 1.7 TC4EE1 (Caravan)
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
depinde de cand s-a rupt burduful.
posibil sa schimbi doar burduful , care oricum atunci cand se se schimba se vede si starea interioara a capului planetara

la schimbare burduf: burduf 12 lei + manopera 50lei
la schimbare tot: burduf: 12 lei + manopera 50lei + cap 120 de lei

dau si eu preturi aproximative(eu am dat pe un burduf 11 lei )
Skip ads

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca de cand s-a rupt burduful am facut cam 250 maxim 300 de km, bine nu pe autostrada pe drumurile de la noi, am ceva sanse sa scap doar cu burduful schimbat?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
acu sa nu fiu rau , eu zic ca da, s-o fi uzat el un pic mai mult , dar nu crapa asa usor
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am luat burdufe pentru a le schimba pe ambele ca din ceam inteles is de cand masina,
am luat EKG 17,5 bucata - vad ca au pe langa burduf si coliere, vaselina si inca un colier mic din cupru.
Ce parere aveti sunt bune sau ....
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Va rog sa va dati cu parerea legat de ce am facut:

Am observat ca burduful de la planetara era sarit de pe cap. Fusese prins cu coliere de plastic si se pare ca au scapat.
De sarit cred ca e sarit de vreo 400km maxim, pt ca as fi observat cu alta ocazie cand am aruncat un ochi pe sub masina.
Am sters cu o carpa curata cat am putut vaselina din capul de planetare, am pus alta si am legat burduful acum cu niste coliere de metal cu surub. Prea mult praf nu cred ca a intrat pana cand am observat problema pt ca in pozitie normala burduful sta pe cap, doar la viraj puternic se casca putin si permite prafului sa intre.
Din cate vad nu se ating de alte elemente si nici nu zgarie burduful. Voi pune preventiv niste material de protectie peste surub, sa nu taie burduful cand volanul e intors la maxim.

Ce parere aveti? Va tine lucrarea? Cleste pentru coliere normale care se pun la burduf nu am.
S-ar putea sa fie probleme de echilibrare? colierul e montat destul de aproape de axul central si are o viteza tangentiala mica, deci teoretic prea multe nu se pot intampla, dar va voi tine la curent daca apar trepidatii in volan. Inainte de operatie masina nu trepida nici la 150 la ora.

Niste poze:









  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu n-am gasit burduf dinspre cutie si pana la urma am bagat ingeniozitatea romaneasca , am imbracat planetara cu celofan si scoci Smile


Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR