Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tututor,
De astazi sunt proaspatul posesor al unui Astra H, 2006, 1.7CDTI, adusa din Franta. Cum ma incurajati pentru alegerea facuta? Sper ca am si "binecuvantarea" voastra.

Cateva intrebari (sa stiti ca nu le pun fara sa fi cautat pe forum, am cautat si am si gasit raspunsuri dar nu pentru modelul de care va spun):
1. Proprietarul mi-a spus ca am filtru de particule. Cum pot testa acest lucru?
2. Ce este Sistem de incalzire Auxiliara?
3. Cand apas pe BC imi apare No Function. Stiu ca este o procedura de resetare sau ceva. De ce s-a intamplat acest lucru? Cum se remediaza?

Multumesc pentru tot, si bine v-am gasit!

Cu respect,
Andrei G.


Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Felicitãri pentru achiziþie. S-o stãpâneºti sãnãtos. ªi acum rãspunsul la intrebãri:
1. Poþi testa vizual dacã ai filtru de particule DPF. Te apleci sub maºinã si pe la mijloc pe þeava de eºapament trebuie sã vezi un fel de "tobã" mai micã in care intrã douã conducte. Acela este DPF. Sau mai simplu: lasã codul VIN al maºinii ºi îþi spun dacã are sau nu DPF.
2. Sistemul auxiliar de incãlzire - dupã cum reiese ºi din denumire - un sistem de incãlzire montat pe lângã cel standard cu care este echipatã orice maºinã. De obicei funcþioneazã cu combustibil lichid, iar la modelele mai noi are ºi telecomandã.
3. Dacã la apãsarea BC apare "No Function" inseamnã cã BC nu este activat. Se face cu Tech 2 ºi costã in jur de 70-120Ron in funcþie de reprezentanþã. Vezi cã s-a tot discutat despre acest lucru pe forum. Foloseºte funcþia "cautã". Numai bine.
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi mult edwin. Sa inteleg ca nu pot face activarea bc-ului singur. Am citi ca se poate face la reprezentanta pe forum. Vroiam sa ma asigur ca nu o pot face eu. Ai idee de ce s-ar dezactiva bc-ul?

Inca o intrebare. Ce este regulatorul de viteza? Cum pot vedea daca are? Am inteles ca nu este pilot automat.

Multumesc.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
discutii despre dpf
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=41401 discutii despre dpf
https://www.clubopel.com/vie...588&start=100

despre bc
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=666030
bc-ul se dezactiveaza daca cineva incearca sa stearga km sau el poate num a fost activat niciodata
despre decodarea Vin-ului
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=360
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu poþi face activarea BC singur. Dar deaorece eºti din Bucureºti ai o opþiune mai ieftinã decât la reprezentanþã. Lasã un mesaj in topicul despre activarea BC colegului @maiandrei care are Tech 2 ºi te va contacta el pentru detalii. Mulþi colegi au fãcut activarea la el, cred cã te va ajuta ºi pe tine. Cât despre regulatorul de vitezã eu aºa ºtiu cã este tempomatul ( Cruise Control ). Numai bine.
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sigur este Cruise Control?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
alephan a scris:Sigur este Cruise Control?

Da, sigur.
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles.
@maiandrei Cum reusesc sa imi activez si eu un BC la tine. Edwin mi te recomanda.

Stie careva cum pot verifuca daca masina are sistem de incalzire auxiliar?
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari,s-o stapanesti cu placere!Nici eu nu am avut BC activat cand am cumparat Opelul,adus tot din Franta.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai asa arata maneta tempomat (daca ai acesta maneta inseamna ca ai tempomat)
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc. Se pare ca nu am. Oricum nu mi se pare o utilitate. Vroiam doar sa stiu.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dar vezi ca se poate monta foarte usor,activare cu tech2 si schimbi maneta,gasesti la dezmembrari (costuri maxim 250lei)

LE:
alephan a scris:Despre esp nu se pune asa usor problema, asa-i?

din pacate asai la esp te va ajunge muuult mai scump,si nu merita sa l montezi after


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mar 09 Mar, 2010 2:47 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Despre esp nu se pune asa usor problema, asa-i?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
alephan a scris:Despre esp nu se pune asa usor problema, asa-i?

Dacã vrei neaparat ESP cel mai simplu este sã vinzi maºina ºi sã cumperi una care este echipatã cu ESP. Este mult mai ieftin aºa Wink
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am tot vazut ca o gramada de utilizatori sunt in dubiu cu privire la DFP. In principal am cautat poze facute sub o Astra H si nu am gasit decat intr-un singur post unde au fost sterse (hosting expirat sau ceva). Poate sa imi puna si mie cineva niste poze cu o Astra H care are DFP? Sau daca nu are sa imi faca si mie o bulina in Paint in locul unde ar trebui sa fie?

Azi am plecat la service sa o urce pe rampa si sa imi spuna daca are sau nu. Speram sa nu am surprize. Si ghiciti ce? Nu avea nici o idee. Iar eu nu aveam aparatul foto la mine sa va arat. Asa ca apelez la voi ca sa nu o mai urc o data.

Multumesc mult,

P.S.: Astra H, 1.7cdti 2006
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In acest topic gasesti si poza cu DPF montat pe masina:
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40
Numai bine.
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi mult Edwin. Pe asta nu l-am gasit. Cred ca esti printre putinii care nu mi-au dat in cap. Raman dator.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
alephan a scris:Mersi mult Edwin. Pe asta nu l-am gasit. Cred ca esti printre putinii care nu mi-au dat in cap. Raman dator.

Cu multa placere. Pot sa-ti dau un sfat? Nu mai cauta daca are masina sau nu DPF. Ti-am trimis decodarea VIN si acolo este clar: masina ta nu a iesit pe poarta fabricii cu DPF montat. Si luând in considerare cât costa, nu cred s-a montat aftermarket. Oricum, dupã ce ai vãzut poza cu DPF, apleacã-te sub maºinã ºi te vei convinge singur. ªi nu fii supãrat cã nu are: cea ce pierzi la RAR câºtigi la intreþinere Smile Numai bine.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
draga colegule nu cred ca ti-a dat nimeni in cap doar te-am sfatuit ce si cum ,si am cautat si am postat acele topicuri ca sa nu mai faci tu asta,deci in principiu unde ti-a dat cineva ceva in cap?
  • deleted-29650

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult edwin. Asta e. Taxa mi-a calculat-o azi: 612Euro. Maine o platesc. Oricum ma incurajez de ceea ce imi spui. Ma gandeam ca poate aftermaket a fost pus. Dar ai dreptate. Nu cred ca e cazul. Diseara ma tarasc pe sub ea si iti zic.

Stefan_BC a scris:draga colegule nu cred ca ti-a dat nimeni in cap doar te-am sfatuit ce si cum ,si am cautat si am postat acele topicuri ca sa nu mai faci tu asta,deci in principiu unde ti-a dat cineva ceva in cap?

Nu la tine era aluzia. Mersi mult pentru posturi. Le-am citit.


Ultima modificare facuta de deleted-29650 la Joi 11 Mar, 2010 4:02 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR