Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Luiza

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pentru posesorii de Opel Astra... Eu am un Opel Astra din 2002 recent adus in tara, motor de 2.0, masina arata absolut impecabil pentru ca a avut-o un mosulica din Germania care a vandut-o cum i s-au termiant ratele la leasing sau ce a avut el.
Cam de cand am cumparat-o, masina avea un scartait cam urat pe roata dreapta fata dar am cam ignorat asa la inceput pentru ca ne-a incantat masina prea mult si am vrut neaparat sa o cumparam. De curand a trebuit sa schimbam si uleiul la ea si cu ocazia asta am verificat ce problema are la roata. Ni s-a zis ca de vina e bieleta. Eu sunt curioasa acum daca cineva a mai avut astfel de probleme la astra si daca stiti cumva cam cat costa aceasta bieleta si de unde ar fii mai indicat sa o cumpar.

Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, am schimbat si eu una. Piesa a costat vreo 1,5 milioane si 300 de mii manopera.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
bieleta TRW e vreo 80 ron, iar capatul de bara (de obicei se schimba cu totul) e vreo 70. daca te apuci, schimba amandoua bieletele, ca sa nu faci munca degeaba...
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
""bieleta TRW e vreo 80 ron, iar capatul de bara (de obicei se schimba cu totul) e vreo 70. daca te apuci, schimba amandoua bieletele, ca sa nu faci munca degeaba. ""
sa inteleg ca e bine sa schimb si capatul de bara in cazul in care mi s-a confirmat faptul ca tre* sa schimb bieleta ???
Skip ads

  • COSTI

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Slatina
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Aici inteleg ca e vorba de bieleta antiruliu. Acestea din urma costa in jur de 110 RON perechea si se schimba f. usor(20-30. RON manopera). Daca este vorba despre bieleta de directie trebuie verificat bine pt. ca de obicei se uzeaza capatul de bara si in cazul ca se schimba acesta trebuie neaparat facut si unghiul de fuga. In cazul bieletelor de directie se schimba doar cea care are uzura.
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Lamurit-ma si pe mine va rog: capatul de bara este bieleta antiruliu, cea de plastic, sau sunt 2 piese distincte ? multumesc.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
bieleta antirului = plastic sau metal => face legatura intre bara stabilizatoare si bascula / brat

bieleta directie = iese din caseta de directie si se continua cu capatul de bara =>2 piese distincte

de cele mai multe ori se schimba doar capatul de bara care este pivotant pe ansamblul arc/amortizor/suport amortizor...
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stiu ca-i vechi, dar nu mai deschid alt topic.
masina trage usor dreapta, am fost sa fac unghiu de fuga, dar mi-a zis sa schimb mai inainte bieletele de directie (stanga/ dreapta fata) au tras ei de roti, si cica ar avea un joc. am tras si eu de roti, si am un joc si la pivot, si la acel burduf care intra in caseta (nu stiu daca e norm,al cel din burduf). nu am trepidatii in volan sau ceva de genu. doar trage usor dreapta.
acum am inteles ca sunt 2 tipuri de bielete, FZ si TRW.
mecanicu care a constatat ca sunt de vina bieletele, nu mi-a specificat ce anume trebuie schimbat (si capetele de bara sau nu, sau doar capatul de bara etc..)
deci intrebarea ar fi: ce tip de bieleta imi trebuie, si ce piesa ar trebui schimbata?
opel astra H 2005 z16xep 105 cai
merci !
Skip ads

  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nimeni ?
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca cel mai bine e sa mergi la un mecanic si el va sti exact ce trebuie sa-ti schimbe
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am aflat ! scria pe vasul de lichid servo. numai ca se vede doar dintr-un anumit unghi ca e foarte inghesuit acolo si era si prafuit rau.
scria clar: TRW Smile
multumesc pt interes celor care si-au uzat ochii sa-mi citeasca postul. cheers!
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mi-am cumparat bielete directie + capete bara. la cati bani sa ma astept pt manopera ?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
johny mergi la service-u de la cap de linie 51 cum te duci spre interioara unde se termina sina de tramvai pe stanga. Intrebi de nea sandu si te ajunge cam 40-50 ron. Mie mi-a luat pe bielete discuri si placute 60ron. Succes!
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aha, e relativ langa mine .. Smile
ma intereseaza daca lucreaza ok, sa nu faca in graba si de proasta calitate...
si cam cat dureaza procedura? (stau cam prost cu timpul liber)
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
o sa stai si mai prost Laughing pt ca dupa schimbare e musai de refacut geometria... 80-120 ron si 2-3 ore din viata...
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stiu... initial geometria vroiam sa o fac (trage usor dreapta), dar am aflat ca am joc la bielete.. si deaia le schimb..
chiar asa, 2-3 ore ? hmm....
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai io pun si deplasarea + asteptatu'
cind te-oi duce IN ROMANIA la ora programata (oriunde: service, dentist...) - si "intri" exact atunci cind erai programat, dau o lada de bere...
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
stiu domnu johny ca e langa tine unde te-am trimis ... doar e si langa mine;) prietenii stiu de ce. Nea sandu lucreaza bine si ieftin sau cel putin la mine asa a fost mereu cand mi-a lucrat. Faza mai naspha e ca e foarte ocupat si tre sa te duci cu 1-2 zile inainte sa te strecoare si pe tine intre alte masini. Intreaba-l de la inceput cat te costa sa fi sigur dar sunt sigur ca o sa fie mai ieftin ca peste tot.
Zafirul are dreptate, dupa trebuie sa faci geometria dar si aici te trimit undeva ieftin ...pe poporului cum vi de la cimitir pe partea dreapta e un service mie mi-a luat in toamna 45 ron. au aparatura profesionala adica nu masoara cu ata sau mai stiu eu ce. timp de lucru maxim 1 ora la geometrie.
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am schimbat bieletele+ capete bara, (60 ron) am facut geometria (50 ron).
s-au folosit vechile burdufe (nu au venit altele cu noile bielete). ideea e ca nu le-a pus colierele alea de metal la burdufu dinspre caseta, ci a pus un arici din plastic.. e normal asa ceva? (nu avea pozitie sa prinda alea de metal.
e ceva psihologic, sau imi merge servodirectia mai usor? Smile

timp total aproape 2h cu tot cu drum
  • mario-bandit

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
luiza explica acel ..scartait ...la mine huruie ceva la virajele la dreapta ..se simte ca o vibratie si un sunt de genul ....hmmmmmmmmmmm Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR