Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vectra b 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sal,am o vectra b 1.8 16v,din 1999, masina merge perfect la relanti,trege in toate treptele pana se limiteaza,deci 7000/turatii cu a1a,a2a,a3a,am prins 210km/ora deci se comporta bn,doar ca trage in timp,trage greu,dc oare? e normal sa se tina o supernova cu 1.4 in rand cu mine pana la treapa a3a?

Question
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca ai face un calcul foarte simplu ai vedea de ce
Masina ta are 1450 kg si un motor de 115 cai
asta inseamna 7.9 CP / 100 kg
Supernova are 950 kg si 75 cai care inseamna 7.8 CP /100kg

O masina sportiva se considera o masina care are macar 10CP /100 Kg , tu cam ce ai vrea mai mult ? de la 115 cai ? Crdeai ca ti-ai luat racheta ? Very Happy Very Happy

L.E. S-a tinut pana in a3a ca probabil nu i-a mai dat(de frica - na e SN) ca daca se ambitiona iti zic eu ca se tinea in continuare de tine
  • vectra b 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
hai sa nu mai fim ironici era o simpla intrebare

eu nu folosesc masina pt curse,dar k fiecare ne mai dam la ea din cand in cand, normal ca nu e o masina cu cine stie ce motor si sportivitate dar ma intrebam daca e normal...

orikm ms pt exemplu...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
VectraB 1.8 1450Kg? Nu prea cred. VectraC 1.8 are 1396Kg.

L.E. VectraB 1.8 125CP are 1345Kg. (Sursa)

Eu zic sa cureti EGR si clapeta de acceleratie. Ideal ar fi toata admisia.
Skip ads

  • vectra b 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
egr nu l'am curatat dar clapeta de acceleratie,am curatat'o, oricum prea murdara nu a fost... am vazut la ceilalti colegi,intradevar erau supermurdare,dar a mea nu,probabil a mai fost curatata... masina este adusa din danemarca de 1 an de zile si din cate stiu eu masina a stat destul de mult ma gandesc k si asta ar' putea fi o cauza...
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bine , cum spuneti voi 1345 Kg , asta ar insemna 8.5 adica cu 0.6 CP in plus. Tot este nesemnificativ ca diferenta. Nu era ironie , glumeam si in acelasi timp ti-am oferit o explicatie de ce nu "trage". Poti sa-i cureti ce vrei , tot nu o sa zboare . Sper sa nu te mai superi acum domnu "vectra b 1.8 16v" Cool

L.E. masina merge foarte bine asa cum arata poza aia
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic ca poti sta linistit,pt ca atat poate masina,daca aveai ceva defect la ea nu cred ca ajungeai la viteza de pe bord.Cu siguranta daca aveai motorul de 125 era alt ceva.
Si eu am ramas surprins ca nu m-am putut tine de o Astra G 1.4i pana la 120km dar dupa aceea s-a vazut diferenta (vectra y20dth)
  • vectra b 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ok va multumesc mult...
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13: Vectra C pe care o conduc are masa proprie 1393 si masa maxima autorizata 1885. Sursa: talonul masinii.
La cei 1393 pune si combustibilul si soferul, poate si unul, doi pasageri si ajungi lejer la peste 1400.
Eu am tot 1.8 16V, benzina, dar scoate 140 CP, motor Z18XER.
Am avut si eu o senzatie neplacuta cand niste masinute de genul "a doua cu care duce nevasta copii la gradinita/scoala" m-au facut la plecatul de pe loc.
Asta nu inseamna ca acele masini, inclusiv Supernova, Logan vor avea aceeasi tinuta la sa zicem 140 km/h. Eu cu a mea la peste 140/h pot conduce lejer, fara sa obosesc (ergonomic) din Viena pana la Amsterdam. Ceilalti cu masinile descrise mai sus, la un condus cu o viteza de peste 140 km/h dupa 4 ore se opresc si daca pui mana pe ei zici ca au delirium tremens.
  • vectra b 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu inteleg ultima fraza... ce vrei sa spui?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am vrut sa spun ca o masina gen Vectra C nu se compara cu o solenta ca tinuta de drum. La distante lungi si la viteze mari, se conduce mult mai lejer.
  • vectra b 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da,asa este de acord cu tine... sa sti k si vectra b se tine destul de bine la drum... eu sant super multumit de ea la drum(am amortizoare sport)

si la 200km/h,se prezenta destul de bine nu trage stanga dreapta,nu trepideaza,etc, dar daca trebuia sa feresc ceva sau sa imi iasa ceva in fata...akm nu mai scriam pe clubopel... Smile ms mult de raspuns....
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Exact asa am spus si eu, ca VectraC are 1396. Na, am fost pe langa cu 4Kg Smile

Nu poti calcula acceleratia doar din CPmaxim/greutate. Cutia de viteze conteaza foarte mult in variabila asta. VectraB 1.8 115CP vine cu doua cutii, una cu 3000RPM la 115km/h si alta cu 3000RPM la 130km/h. Va puteti inchipui ca prima accelereaza mai repede decat a doua.

Pai la 200km/h nu cred ca mai poti feri ceva...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR