Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De asta vara am constatat ca nu mi se mai aude un difuzor pe dr.spate.Nimic deosebit,pana acum,umblasem pe la fatza de usa si m-am gandit ca e de acolo..Nu i-am dat importanta,eu stau mai rar in spate,spre deloc.Azi am umblat la cealalta fatza de usa,si am constatat Shocked ca nu se mai auzea nici asta..Cu o zi inainte il verificasem,deci nu avea nici o scuza.L-am desfacut din cele 3 surubele,si am vazut ca imi cazuse magnetul de la el direct in usa...!
Si i-am pus si poza,sa-l fac de ras..L-am extras cu grija din usa,l-am uscat si curatat cu ce am putut.La difuzor,spre norocul meu,partea cu bobinajul era intacta,am frecat putin cu smirgel si era gata.La magnet e mai problem,ca daca dai cu smirgel ,intra pilitura intre el si miez,si foarte greu se mai scoate.Asa ca m-am multumit sa dau cu cutter-ul de 2-3 ori,l-am degresat si gata.Gata sa-l lipesc,evident.as fi vrut sa-l lipesc cu EPOXI,(ca erau urme pe acolo),dar neavand ,m-am multumit cu chit de fibra.Problema mai mare a fost cu centrarea magnetului pe bobina,asa fel ca sa nu se atinga,creend`gajaieli`.Dar cu putintica rabdare se rezolva tot.
Nu imi explic totusi cum s-a putut dezlipi asa ceva.Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema,sa posteze cu incredere..
Al doilea ,evident,avea aceeasi problema,deci am prestat de 2 ori operatiunea...Am si eu difuzoare pe spate...!
  • opel_astrag

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut,

ma gandesc, este foarte probabil sa se repete sau sa se auda neclar.

vibratii de la caroserie sau bass.

ai incercat o membrana in plus pentru atenuare vibratii?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
opel_astrag a scris:salut,

ma gandesc, este foarte probabil sa se repete sau sa se auda neclar

ai incercat o membrana in plus pentru atenuare vibratii?

Sincer nu am dat prea multa importanta reparatiei,la modul ca o pereche de difuzoare spate este 50-70 ron NOI..Am mers pe ideea "merge,bine,nu merge,iau altele..."Din intamplare tine,pana acum.Si vibratii neplacute nu sunt.O membrana in plus deja era bataie de cap prea mare,si nu avea rost..
Si da,este foarte posibil sa se repete,la asta m-am gandit si eu.De fapt sansele sunt 50% cred.
In orice caz,fiind dif.originale ale masinii,cred ca si-au facut treaba cu brio.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR