Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • abu_msv

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, detin un opel astra f motor 1.7 isuzu (tc4ee1) din 1994 , si de o luna masina se comporta foarte ciudat. Va dau un exepmplu : Sunt in viteza a 3-a, 3000 turatii, iau piciorul de pe ambreaj ...masina urca usor la 3100, 3200, accelerandu-se singura, cand apas ambreajul sa dau a 4-a , cat stau cu ambreajul apasat urca acul la rosu de la turatii ; doua shpitzuri pe acceleratie rezolva problema dar dupa 30 de minute iar face asa. Am fost la un Pompagiu renumit din orasul meu care mia zis ca pun motorina de proasta calitate (ce`i drept nu pun de la peco, dar folosesc aditiv) si m-a sfatuit sa pun alpin 5 impreuna cu un aditiv bun. Zis si facut am fost la peco ..pus 20 litri de motorina euro5 cu cifra cetanica ridicata si am cumparat un flacon de Duralube pt lubrifierea si curatarea sistemului de injectie pt diesel/benzina. Simptome dupa ce am pus motorina mai buna si duralube`ul : Face la fel doar ca se accelereaza mai greu cand apas ambreajul (practic la relanti) creste mai greu in turatii , si se intampla mai rar. Dar tot se intampla ! Sa astept in speranta ca o sa isi revina sau sa merg sa desfac pompa de injectie si sa repar regulatorul respectiv (daca ala o fi) ? Poate a mai patit unul din voi si ma poate ajunta cu un sfat. Multumesc anticipat !
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
regulatorul pompei stiu ca are legatura cu pompa de vacuum - verifica traseele de vacuum sa nu ai vreo scapare
  • abu_msv

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns.Le pot verifica eu ?..sunt vizibile?..sau trebuie sa merg la service? Daca aveti si alte pareri va invit sa le expuneti .
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sunt vizibile, sunt furtunasele care merg de la pompa de vacuum pana la pompa de injectie
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR