Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca e PIC18F458 da.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca te uiti pe PCB ai un C22 si o D5. Asta inseamna ca interfata foloseste un UC care nu este PIC18F458 cum scrie pe el. Este asa numitul Uc "fake" ( uitate pe fata cealalta a PCB-ului si ar trebui sa scrie OP-COM v6 )
Acest Ucnu se poate programa fiindca foloseste un firmware modificat pe care nu am auzit sa-l aiba cineva.
Exista solutie prin inlocuirea Uc-ul cu unul real si inca cateva modificari in circuit.
Incearca cu software-ul OPCOM CHINA CLONE 08/2010 sau OPCOM 110219
Si trebuie sa rescri FTDI-ul folosind ept-ul cu 0403/4F50
Bafta
  • adrianexim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2014

  • Mesaj Privat
pe spate scrie: "OPCOM Ver 6.0 2013-6-2", nu e mare pierderea...am cumparat altul, eram curios daca il mai pot repara....multumesc pt. raspunsuri!
  • adrianexim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am gasit tutorialul asta, probabil la el se referea "mattydr67", mai trebuie sa fac rost de un PIC18F458, pe net costa cat un opcom, pot sa salvez unul de pe undeva, (placa de baza, telefon etc)? Aveam de gand sa imi comand si un pic programmer de pe aliexpress...

http://blog.obd2diy.fr/2015...mcu-to-pic18f458/
Skip ads

  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut sigur si am si avut poze cu un OP-COM cu numai 5 relee. 3 erau inlocuite de un GAL16V8.
Nu mai gasesc pozele. Le are cineva?
Multumesc.
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Tocmai mi-a sosit un nou OP-COM 1.59 / 1.65 clona cu PIC (dupa spusele magazinului), dupa ce l-am distrus pe cel vechi folosind programul original fiindca nu mai gaseam cd-ul... Ghinionul a vrut ca asta nou care a venit astazi are cd-ul distrus, zgariat total si necitibil... Cum astia nu lucreaza azi si eu am nevoie de interfata, va rog pe careva dintre voi daca e amabil sa-mi dea PM cu driver + soft OP-COM clona china care sa mearga cu interfata 1.59 / 1.65, ca sa nu o prajesc si pe asta... Am sters absolut tot ce aveam instalat, drivere, soft, am folosit USBDeview si pnputil.exe, nu mai e nici urma de drivere nepotrivite. PM me va rog mult Very Happy
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ai PM cu softurile
Bafta
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat

Pentru Liviu
Skip ads

  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut baieti , am si eu nevoie de sfatul si ajutorul vostru
Am un OP COM de la un prieten care a vandut astra H si mi-a dat mie moka Very Happy
Nu mai are CD original , dar l-am folosit si la mine pe astra J pentru activare CB

Stiu ca este o chinezarie Laughing problema este ca la mine nu mai merge :
versiune luata dupa saitu OP COM
versiune care a mers la el si am folosito si pe masina mea . Si am mai folosit versiunea OP-COM-Professional-150406b care sa conectat la masina dar nu vedeam decat DTC (erorile masini). Problema ar fi cu draiver usb v2 , care nam putut sai dau de cap dupa sfaturile citite mai sus. Folosesc WIN7 32 bit , luminatima unde gresesc si poate cineneva prin TeamViewer sa ma ajute. Poate nu folosesc versiunea corecta (nu sa facut update la interfata) MULTUMESC.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand interfata ta nu foloseste un micropocesor corespunzator.
In al doilea rand cu interfata ta poti folosi veriunile opcom 100219a ( China clone ) sau vaux-com 120309a ( sau fackurile mixate cu baza de date 131223 sau 160125a dar care sunt doar de efect, tu putand folosi diar ce acopera 120309a si nimic mai mult )
Nu versiunile ce le-ai postat tu.
Acum in primul rand trebuie vazut daca microcesorul mai este falsh-uit si nu e sters.
Daca e sters atunci nu il mai poti rescrie. ( este diferit de cel original si nu exista solutii de flash oentru el )
Solutia ar fi iti schimbi microprocesorul cu unul original PIC18F458 ( operstiune care costa si dupa oarerea mea chiar nu se merita )
Apoi pe tru tine daca ai Astra J iti trebuie o interfata care sa foloseasca versiumi 2015-2016 ca sa poti avea acces la functii si chisr sa vezi parametrii/live data. Iar versiuni pe tru clone peste 2012 nu am vazut la liber.
Apoi si aici intervine o alta problema. Clona tu nu suporta upgrade/downgrade de firmware.
Asa ca dupa parerea mea nu merits efortul.
Daca vrei iti trimit pe PM softurile ca si colegului Sh4rX. (La el au functionat ca are interfata buna )
Bafta
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Aproape sigur ai ars-o, daca ai folosit softul original.
  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Mutumesc de raspuns rapid,
Faza cu schimbat microprocesor cade , asta a fost cadou nu pierd nimic mai bine cumpar una.
Versiunea 100219a nu am instalato nu stiu daca merge, cu vaux-com 120309a + 13xxxx daca imi aduc bine aminte a mers la astra J 2010 sa activez cateva obtiuni in CB cu aceasi interfata dar alt leptop acum un an si ceva. Daca vrei sa trimiti soft si ce consideri ca ma ajuta eu sunt disponibil sa incerc.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Sa fie cu fw 1.70.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ce sa fie cu fw170?
Nici acum nu s-a inteles ca firmwareul nu conteaza.
Versiunea de opcom/vauxcom folosita instaleaza in interfatata (o upgradeaza ) la versiunea de firnware (fw ) care ii este necesara si o stie.
Daca ai o ibterfata cu firmaare mai vechi o upgradeaza. Daca ai cu unul mai nou functioneaza asa cu e dar nu va aduce nici un beneficiu fii dca executabilul stie doar ce a fost invatat.
Opcom 100219a ( China Clone ) are nevoie doar de fw1.39
Iar versiunea vauxcom 120309a ii trebui fw 1.45
Versijnile.mixate cu vauxcom 120309a+131223 si vauxcom 120309a+160115a care au la baza vauxcom120309a ii va trebuit to fw145
Ca poate fi folosit cu irice versune de fw reala sau fake cum sunt toate de dupa fw166, asta e alta poveste. Dar chiar si cazut asta softul va sti tot ce a invatat, adica fw145. Cee mai nou nu ajuta.
1. Pentru ca executabilul nu stie ce este nou in baza de date ( deci este inutil sa adaugi baza de date mai noua ca nu face decat sa te pacakeasca vizual ca ai maisini mai noi in lista dar tu vei folosi tot cele din 120309a )
2. Pentru ca executabilul stie fw145 si cee mai nou nu cunoaste beneficiile acestir versiuni mai noi.

Fw 165, fw 170, fw180 si fw195 sunt niste fakuru xare se bazeaza pe fw164 la care s-a schimbat doar versiunea. Defapt faci asa ceva ca sa pacalesti pe cei ce vor sa cumpere. Si te vazezi pe necunoasterea lor referitoare la cu ce se manca.

La colegul nostru alta este problema.
Bafta

@ CTudorGeorge - ti-am.trimis PM cu soft-urile pentru clone
  • liviudiaconu

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:
Pentru Liviu


Multam, Dragos.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:Ce sa fie cu fw170?
Nici acum nu s-a inteles ca firmwareul nu conteaza.
Versiunea de opcom/vauxcom folosita instaleaza in interfatata (o upgradeaza ) la versiunea de firnware (fw ) care ii este necesara si o stie.
Daca ai o ibterfata cu firmaare mai vechi o upgradeaza. Daca ai cu unul mai nou functioneaza asa cu e dar nu va aduce nici un beneficiu fii dca executabilul stie doar ce a fost invatat.
Opcom 100219a ( China Clone ) are nevoie doar de fw1.39
Iar versiunea vauxcom 120309a ii trebui fw 1.45
Versijnile.mixate cu vauxcom 120309a+131223 si vauxcom 120309a+160115a care au la baza vauxcom120309a ii va trebuit to fw145
Ca poate fi folosit cu irice versune de fw reala sau fake cum sunt toate de dupa fw166, asta e alta poveste. Dar chiar si cazut asta softul va sti tot ce a invatat, adica fw145. Cee mai nou nu ajuta.
1. Pentru ca executabilul nu stie ce este nou in baza de date ( deci este inutil sa adaugi baza de date mai noua ca nu face decat sa te pacakeasca vizual ca ai maisini mai noi in lista dar tu vei folosi tot cele din 120309a )
2. Pentru ca executabilul stie fw145 si cee mai nou nu cunoaste beneficiile acestir versiuni mai noi.

Fw 165, fw 170, fw180 si fw195 sunt niste fakuru xare se bazeaza pe fw164 la care s-a schimbat doar versiunea. Defapt faci asa ceva ca sa pacalesti pe cei ce vor sa cumpere. Si te vazezi pe necunoasterea lor referitoare la cu ce se manca.

La colegul nostru alta este problema.
Bafta

@ CTudorGeorge - ti-am.trimis PM cu soft-urile pentru clone

O upgradeaza daca are PIC18F458 , daca este fake ...pa. Cu restul explicatiilor sunt de acord cu tine, i-am zis sa ia cu fw1.70 ca sa evite upgrate-ul, pretul fiind apropiat de op com cu 1.45.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Asa da.
Cu orice firmware mai mare de fw1.45 e indicat.
De regula interfatele model cu Pic "fake" (ca sa il denumim asa) au venit cu fw145
Bafta
  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Si totusi interfata nu este moarta, dupa un restart la leptop si conectare la masina cu VAUX-COM, mi-a aparut un mesaj de update de la FW1.39 la FW1.45 fara sa fac eu asta si fara sa fiu conectat la net, totul a durat 15-20 sec fara a avea o optiune sa opresc acest update. Cauza acestui update posibil restart leptop sau conectarea la masina unde am vazut ca interfata se alimenteaza cu energie si de acolo (daca conectezi interfata la OBD2 fara a fi conectata la USB , ledul rosu se aprinde, deci primeste curent si din OBD2). Acum in OCFLASH o vede ca FW1.45 . Problema ramane in cotinuare :
1) Interface Comunication Error, or Interface not powered from car >>>>>> VAUX-COM 120309A
2) Interface Comunication Error >>>>> OP-COM CHINA 08-2010
@mattydr67 poate mai poti sa ma ajuti cu 201008 sal incerc si pasta sau alte soluti
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Vezi ca te cam incurci cu declaratiile
Mi-ai zis ca ai folosit vauxcom 120309a
Asta insemna ca interfata ta trebuia sa aiba firmware fw145
Acum spui ca atunci cand te-ai conectat ti-a cerut sa faca update de firmware de la fw139 la fw145
Ceea ce mi se pare normal si am explicat in posturile anterioare ca o versiune de opcom/vaucom cand gaseste o interfata cu versiune de firmware inferioara la ceea ce ii trebuie iti face automat upgrade de firmware la versiunea necesara
Cu alte cuvinte tu nu ai folosit niciodata interfata cu alta versiune in afara de opcom china clone ce ti-am trimis si astazi
Cum ti-am spus in privat interfata ta are un microprocesor fake ce daca il upgradezi sau downgradezi il strici ca nu se mai poate repara.
Chestie ce din pacate ai facut-o tu cand ai facut upgrade de firmware.
Sincer acum chiar nu avem ce sa ii facem. E MOARTA.

Ti-am dat 100219a China Clone si Vauxcom 120309 ce functioneaza cu orice clona
Nu exista alte solutii pentru clone la liber
Iar pentru clona tu nu exista chiar nici o solutie. Decat daca te apuci sa ii schimbi microprocesorul cu unul original.
Imi pare rau pentru tine
Bafta
  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu stiam ca este fw145 ca si-a facut update automat de la fw139 la fw145 nam ce spune, si inainte in ocflash o da tot fw145 cand am instalat prima data vaux-com. O sa incerc sa gasesc un prieten cu astra G-H sa ma conving ca este moarta. Stiu sigur ca cu interfata asta am ctivat functii in CB la astra J 2010 dar cu ce soft nu sunt sigur. Deasta tot incerc sai dau de cap pana ma voi plictisi de acest moft si voi renunta sau lua alta pe care o voi testa pe masina inainte de cumparare (daca cumpar nu dau mai mult de 150 ron pe ia, nu se merita investitia sa ma conectez la masina o data pe an)
Multumesc de ajutor
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR