Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • kategra84

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit o vectra berlina din 2000 - mi-a placut.

- masina este inmatriculata in Romania,
- inca nu am comparat seriile motor si coroserie , inca nu am vazut CIV-ul (nu am cerut eu - urmeaza sa fac sa verific inainte de cumparare).
- m-am uitat in Certificatul de Imatriculare la proprietar, numerele masinii, anul, + C.I. propropietar - totul ok.

ce mi s-a parut ciudat (in Certificatul de Inmatriculare) :

- motorizarea nu mai tin minte exact, dar scria X18XE1 sau X18XEL 85kw si am vazut scris tiparit pe certificat EURO 4 , m-am uitat de 2 ori : EURO 4 !!! pe a 2- pagina.
- masa proprie a masinii 1200 - nu ar trebui sa fie mai grea ?

Din ce am citit eu pana acum, am inteles ca X18XE1 este in cel mai bun caz este omologat ca EURO 3.
Ma gandesc (cu frica) la urmatoarul scenariu : proprietarul a inmatriculat masina cu multa spaga la RAR ca sa ii dea norma de poluare EURO 4. Cand o sa fac ITP-ul la masina cel mai porbabil nu o sa treaca la testele de poluare - pentru ca ei vor testa pentru Euro 4 - motorul fiind euro 2 sau 3 ----> o sa am parte de ..... probleme .

Proprietarul s-a exprimat ca si cum masina a fost cumparata de noua din Romania - eu neuitandu-ma pe CIV (momentan) nu am putut confirma spusele lui.

Am citit mai multe topicuri pe acest forum si sincer mi-ar face mare placere sa fiu membru ( cu masina in regula Razz ) al acestei comunitati.

Voi ce parere aveti de acest motor si norma de poluare ?
  • kategra84

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am mai citit si am inteles ca ultimele 2 caractere de la numarul de omologare reprezinta norma de poluare;
vanzatorul mi-a zis ca este euro 4 - ramane sa ma clarific uitandu-ma mai atent la CIV , Cert de Inmatriculare si seriii caroserie / cod VIN
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
X18xxx sunt motoare D3, adica euro 2. Daca masina este inmatriculata deja ca euro 4, ramane E4. Daca este OK si are pret bun, o poti cumpara.

Poti sa faci chiar inainte sa o cumperi un ITP, costa 50-70 lei si il ai pentru tine doi ani de aici inainite. Cred ca poti sa-l faci chiar la RAR, odata cu identificarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR