Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
http://www.smartfinancial.r...n+si+opel+romania

Mi se pare ca e o chestie foarte buna. Mai ales ca BRD-ul asigura ca aprobarea dosarului nu dureaza mai mult de doua ore Smile

Voi ce parere aveti?
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iata ce zice BRD
http://www.brd-net.ro/ro/
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
http://www.smartfinancial.ro/smartfinancial/auto+&+moto/credit+astra,+lansat+de+brd+finance+ifn+si+opel+romania a scris:

faptul ca rata include toate costurile de finantare si asigurare pe o perioada de 7 ani (asigurare Casco fara fransiza)


Daca e asa si in cazul Corsei si in cazul Astrei eu zic ca e o chestie super Smile . E mult mai usor de achizitionat si nu ai atata umblatura. Dar pana nu aud pe cineva ca a resuit sa isi ia Astra in conditiile prezentate nu imi dau cu parerea pentru ca Romania e tara tuturor posibilitatilor.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
e foarte interesant ca pe site-ul BRD-ului nu apare nimic de aceasta "oferta" super ... oare de ce ?
Skip ads

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am observat si eu ca nu apare Smile poate inca nu au facut modificarile necesare pe site Razz
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da.. e posibil sa nu fi facut update la site inca Smile Este foarte nou produsul. In schimb, ce vroiam sa spun e ca (in afara de Dacia) e prima data cand aud de un colaborare a unui brand auto cu o institutie financiara. Si mai mult decat atat: O colaborare cu beneficii reale pentru utilizator (client). Mai rar... Smile
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pana nu vad ceva cert pe site-ul BRD (Finance), eu zic ca e cam teapa ...
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sustin si eu ideea lui Cipiotul ... pentru ca au fost lansate multe idei de genu nu neaparat in domeniul auto si s-au terminat prost de tot relatiile Smile gen tribunale si despagubiri si alte cele .
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dubios de mica dobanda.eu am luat masina prin credit brd iar dobanda de la 13.75 % a sarit la 22.5 in mai putin de 1 an jumate, e drept ca perosana juridica.
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai cica asta e o oferta de credit pentru a incuraja doritorii de masini noi Smile in a cumpara un Opel Astra nou in loc sa mearga sa aduca una din Germania. Cred eu Wink
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am achizitionat de-a lungul timpului tot felul de produse bancare de la BRD, pentru persoane fizice. Card-uri, credite, depozite - ce vreti voi - dintre care un credit auto este inca in derulare. Hoti mai mari (camatari cu acte in regula, ce mai) decat BRD-ul cred ca numai cei de la IFN-uri gen Provident mai sunt. Eu unul nu mai vreau sa am de-a face cu ei cat oi trai pe acest minunat pamant.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu va spun sa faceti ochii cit cepele si eventual sa mergeti cu un avocat la aceasta banca ,sa nu aveti surprize,eu sunt veteran in ale ,,creditelor,, si va spun sincer banca nu face nimic in favoarea clientului si niciodata!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E o vorba intre bancheri, ”banca nu pierde niciodata”.
La BRD ca am cont la ei, ma costa 5 lei, pentru I-banking 1 euro pe luna. Daca scot banii de la ATM-ul lor sunt comisionat
Ta BT nu ma costa nimic ca scot bani de la ATM-ul lor, 5 lei pe an taxa administrare cont(acum parca am gratis) si I-banking am cu 1 leu.

Nu vreau sa mai intreb de credite la BRD ca am colegi care le-a crescut ratele cu 50%, in vreme ce BT are maxim 10%.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
se pot incheia diverse conventii intre banci si dealeri auto, conventii in avantajul ambelor parti
cine vine la banca si vrea credit ptr masina, este informat si indrumat catre dealerii cu care sunt incheiate convetii
dobanzile pot fi intradevar mai mici decat standard, fiind una din chestiunile negociate in momentul semnarii conventiei
la randul lui, dealer-ul indruma clientii care nu au cash catre banca/bancile partenere si tot asa
fiecare parte primeste si gestioneaza cu prioritate solicitarile primite pe acest flux
nu e obligatoriu sa fie puse pe site-ul oficial bancax.ro
aceste conventii se pot incheia la nivel local, de sucursala/judet.

BRD-ul are o inclinatie catre sectorul de consum prin BRD FInance, un IFN coafat, prezent si in reteaua Carrefour spre exemplu
Au avut produs special si ptr Logan anii trecuti, nu stiu acum daca mai e de actualitate
Si la fel Banca Transilvania a avut astfel de conventii cu Daewoo si Dacia, cred ca si Renault.
Nu e o noutate in domeniu relatia asta banca-dealer.
Nici mie nu-mi place de BRD, dar aceste produse in general, pot fi avantajoase.
Atentie doar la contract si costuri.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Au avut produs special si ptr Logan anii trecuti [...] aceste produse in general, pot fi avantajoase.
Atentie doar la contract si costuri.

Bine spus. Eu am inceput cu ratele la Logan pe la 330 de lei/luna. In 3 ani am ajuns la 415. Ce-i drept, nu am stat cu ochii pe RoBOR sa vad cum fluctueaza, dar in contractul meu nu scrie nicaieri negru pe alb exact cum se calculeaza dobanda aia variabila care mi-a crescut valoarea ratelor lunare cu +25% .
Dupa ce scap de creditele astea, sa ma si tune daca imi mai urc vreo banca in cap. Exclamation
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acum 2 ani am luat buburuzul pe credit banca transilvania

Aveam si atunci oferte la greu ..la prima vedere unele mai bune ca altele...in realitatea cam nasol

Ideea este sa fii foarte atent la cele mai mici detalii..intreaba de orice fel de comision, pentru ca sigur exista, doar ca multe sunt ascunse..iar o doabanda mica la aprobare ascunde in 99 % din cazuri alte costuri ascunse.

Sa nu crezi ca finantarea mea de la BTRL a fost super avantajoasa...ea a avut insa cele mai mici dezavantaje
Ca si comparatie cu ce odera BRD acum uite ce credit am eu: Dobanda: 10.75 % Euro, CASCO fara fransiza prin BT asigurari ( actualmente Groupama), fara comision de rambursare in avans, comision de acordare 3%.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Lucrez intr-o banca (nu la BRD) si din experienta dobanda mi se pare rezonabila. Tineti cont ca 8,9% reprezinta doar dobanda. In articol se mentioneaza ca comisionul de acordare este 0. Dar dragi colegi, exista comision de analiza documentatie care se percepe o singura data, la depunerea dosarului (uzual 150 lei), comision de gestiune a creditului care se percepe lunar la sold (intre 0,5 - 1,5% flat), comision de mentenanta a conturilor care se incaseaza anual (uzual 50 lei). De astea stiu sigur (se practica la orice banca). La creditele care se acorda pe baza de conventii cu furnizorii gen Altex, Flanco sau dealeri se mai pot inventa n'spe comisioane. Mai adaugati ca tot in articol se ofera asigurarea CASCO pe perioada creditarii. "Oferirea" mi se pare foarte dubioasa, in sensul ca eu cred ca este "conditie" la acest credit, si cred ca prima de asigurare este cu mult mai mare decat cea uzuala.
Si uite ca usor, usor, DAE (dobanda anuala efectiva care cuprinde si celelalte costuri) va depasi lejer 14%.
Imi pare rau ca v-am taiat entuziasmul.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. daca 8,9% e dobanda si DAE e 14% nu e foarte mult, e chiar bine ..putea sa fie DAE 18%, atunci cum era ?
Cu cat diferenta intre cele doua e mai mica cu atat e mai bine
2. lumea in general vrea bani pe degeaba, gratis, cu dobanda 1% si DAE eventual 0 %.cat ar fi dobanda de mica tot nu sunt multumiti.
3. Pentru colegul care are credit auto la BT, sa stii sa acel comision de rambursare anticipata care este 0 e cel mai mare avantaj. BT are mai mult produse cu acest comion 0. in lumea bancilor nu e putin lucru. Intreaba si la alte banci sa vezi cum au, 2-3-4-5%.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@slash
stiu cum e cu comisioanele...personal am 5 credite in derulare ( auto, ipotecar, imobiliar, nevoi) de la 3 banci
deci stiu cum e ...comision rambursare 0 a venit cu comision acordare 3%..la vremea respectiva...acestea variau intre 1-2% la alte banci. Eu am ales BTRL pentru ca a fost cea mai buna oferta din cele prezentate, dar nu as putea spune ca a fost o oferta extrem de avantajoasa.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
te cred ca stii cum e
dar crede-ma si eu stiu
com rambursare 0% a venit cu com acordare 3%
alte banci daca aveau 1-2% la acordare sigur nu avea 0 la rambursare
si tot asa
te ustura mai mult cand vrei sa rambursezi 10-20 rate spre exemplu, decat cat iti ia la inceput o dat si gata

ptr colegul elctronistul
formularea ar trebui sa fie ceva de genul
" dobanda este variabila si revizuibila in functie de indicele de referinta Robor la 3 luni + marja Bancii "
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR