Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
DIn cauza stirilor pe care le mai urmaream, crime,spargeri etc am inceput sa am o frica incredibila in mine la servici avand in vedere ca lucrez cu banii care fura mintile oamenilor , a fost o spargere la un schimb valutar cu ceva timp in urma la nici 50 m de sediu unde ma aflu eu . in momentul de fata ma lupt sa trec peste asta cand vad ca vine un client imi trec prin minte tot felu de idei si parca mi se face frica de omu ala ma ia cu ameteli ! Crying or Very sad Una peste alta rau ne facem singuri , ocolesc stirile pot trai si fara ele ,vorba cuiva de mai sus exista discovery , politica nu ma intereseaza daca e sa schimbam ceva in bine ar fi in primul rand sa ne educam pe noi sa nu mai aruncam pe jos tot felul de prostii sa ne spalam pe maini cand folosim buda pt ca nu e obligat ciolegu de servici daca dau noroc cu el sa imi atinga indirect mortu,sa spalam dinti sa putem vorbi cu oamenii sa nu le mutam nasu,sa ne educam COPII daca generatia noastra este "perduta" sa facem generatia urmatoare buna,educata sa nu ne batem capu aiurea pt ca am mers cateva zile cu autobuzu si m-am ingrozit sa aud copii de 8 ani cum injurau de mama si multe porcarii pt ca ei sunt generatia urmatoare sa plantam copaci,sa stim cand trebuie sa muncim si cand trebuie sa ne odihnim bancile nu-mi mai tgrebuie in viata mea astept sa scap de cele active acum si da intradevar te streseaza ca te gandesti ca muncesti , iei salaru si mai bine de jumate il dai bancii ! Acum imi pare rau ca nu am ascultat de cineva care imi vroia binele sa nu ma bag in rate ca o sa-mi para rau ! acum e prea tarziu , mergem inainte !
Skip ads

  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
stirii si iar stirii
in urma cu ceva ani PD a castigat pentru prima data alegerile in romania cu ''SA TRAITI BINE'',dupa un timp sa iscat o cearta in parlament sau senat iar o tanti cu freza ciudata proaspat ajunsa la putere a spus ''CIOCU MIC ACUM NOI SUNTEM LA PUTERE'',iar acum va spun eu '' AVETI O OCAZIE PARASITI TARA IN CARE VA-TI NASCUT,NU MERITA SA TRAITI (chinuiti) IN ROMANIA''

legile le fac pentru ei si apropriati lor,cineva isi pune streangu , nesemnicativ pentru ei
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat


  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
stau trist chiar si acum dupa craciun si constat pe zi ce trece durerea care ne guverneaza pe toti clipa de clipa , eram in real la piata iar moacele oamenilor nu sugerau nimic bun , in cea mai mare parte neputinta , e dureros , dar trecand peste asta altceva voiam sa subliniez si anume acum doua zile in fata lu televizoru , o stire data o data si numai odata , in rest pe nicaieri , cum ca unu din bbc sau nbc sau whatever sustinea cu tarie experimentul economic infaptuit in aceste momente pe meleagurile mioritice , dar stupoare la noi si la lituanieni , aceiasi manifestare aceleasi taieri salariale , diferentele intre tari sunt urmatoarele , lituania tara mica bine organizata , romania tara mare prost organizata , dorinta este una singura observarea rezultatelor unei crize prelungite din toate punctele de vedere , identitate , populatie , decizii, suportabilitate etc, deci nu trebuie sa ne mire nimic , de conducatori numai de bine , nu avem nevoie de ei .
duminica seara timid o discutie intresanta destpre antonescu , poate cel mai mare dintre romani, se pare ca ne cautam identitatea , lucru de altfel foarte bun, asa ca eu unu zic ca tot raul spre bine , nu sunt nepasator , caci am si eu problemele mele destul de mari in comparatie cu majoritatea , dar disperarea sa trensformat in speranta , in credinta in romanii mei , un prieten imi tot repeta ca e gena si totusi nu reusesc sa il cred , inca sper , iar speranta va muri cu mine odata , asa ca dragi mei, de murit sa murit si o sa se moara in continuare ca ne place sau nu , important este ce acceptam noi clipa de clipa , cai acceptam pe politicieni , sau ca acceptam taxe sau diverse , hai sa nu mai acceptam si atunci vedem schimbarea , azi sunt unu , mine doi cu voi , poimaine milioane .
gaseste-ti un tel si lupta , lasa deoparte ignoranta , nu ajuta pe nimeni .
fa-ti bine tie ,si vei ajuta inca o mie de oameni .
cand toti te stranba tu sa stai drept .
daca se cere sange , da-l , au facut-o si altii inaintea ta si nu sau mai lamentat atat.
crede in idealuri , cand nu vei mai visa ,vei inceta sa existi.
aparai pe cei de acelasi sange , cu ei ai mancat painea amara , in toti anii grei .
onoreaza-ti strabunii si nu crede in prostiile bagate in cap de televizor
scoate cutia din priza , e primul lucru pentru a reveni la realitate.
nu asculta gogoritele spuse de niste firfizoni , invata sa gandesti .
sunt foarte multe de reinvatat sau readus aminte , dar nu uita ca fiecare drum lung incepe cu primul pas .

am credinta ca noi romanii buni rai cum suntem inca mai avem de aratat multe doar trebuie sa ne stergem lacrimile si sa ne ridicam din genuchi, nu este locul nostru aici , iar de nu va fi asa , sa murim luptand cu fruntea sus.
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Putem scrie zeci, sute, mii de pagini. Nu rezolvam nimic asa. Fiecare dintre noi are nemultumirile lui, care se adauga la nemultumirile generale. Ma surprinde insa de multe ori lipsa de reactie a romanilor. Fiecare dintre noi lasa capul in jos si se gandeste, probabil, ca poate fi si mai rau de atat. Sa mai dau exemplul altor tari in care reactia este virulenta si imediata? Le stim. Mi-aduc aminte ca prin anii '90, cand acelasi lucru se intampla la noi, eram priviti ca salbaticii Europei. Acum la ei este semn de democratie.

Am vazut ieri protestul din benzinarie, organizat de cei de pe 4tunning. Idee buna, tratata prost. La Pitesti s-au strans 1.000 de oameni care au stat ore intregi la coada pentru trei sarmale. In Bucuresti s-au strans 15 masini care totusi au blocat legal doua benzinarii timp de doua ore.

Pana si pe forumul nostru exista o situatie de genul asta. Exista topicul despre carburantul cu pretul de 5 lei. Multa activitate pe acelasi topic, pana a aparut o propunere concreta de a face ceva (oricat de pueril sau inutil ar parea ESTE CEVA). De atunci s-a lasat linistea pe acel topic, in schimb a fost activat asta, pentru a continua sa ne plangem.

Pacat!
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dragi Romani!
Voi incepe cu alineat asa cum am invatat la scoala pentru ca mi se pare ca este un subiect important.Hai sa nu mai cautam vinovati pentru tot ce ni se intampla,noi suntem vinovatii.Noi adica in mare parte generatia mea,cei care am facut revolutia,nu am fost in stare sa ne alegem drumul corect pentru noi si pentru tara.Acel drum era clar cel al reformelor de sistem,al democratiei dusa la extrem chiar daca unii o numeau anarhie.Intr-o tara in care daca iti spui opinia in loc sa fii ascultat risti sa fii linsat,nu trebuie sa ne mire ca au prosperat analfabetii,cei rau intentionati,cei care au un singur scop in viata:imbogatirea cu orice pret.
Cred ca era cel mai bine sa ne fi inspirat din exemplul revolutiei franceze unde revolutionarii nu au ezitat sa execute pe cei care i-au condus in revolte atunci cand acestia au incercat sa le confiste revolutia.Schimbare inseamna sa nu mai fie cum a fost sau eu asa cred.
La noi dupa ce ni s-a spus 50 de ani ce avem de facut nefiind lasati sa gandim,au urmat 20 de ani in care daor ni s-a aratat ce trebuie sa facem cu ajutorul acestui incredibil aparat de manipulare care este televiziunea.
Am vazut deci ca trebuie sa furam pentru a avea mai mult,ca trebuie sa trecem nepasatori pe langa cei suferinzi,pe langa cei in nevoi,pe langa cei cu handicap de orice fel.Cati dintre noi au donat o singura data sange doar pentru a face un gest uman pentru un necunoscut?Cati dintre noi au ajutat pe cineva total dezinteresat?Va raspund eu,foarte putini.
Acest lucru ar trebui sa ne rusineze pentru ca sustinem ca suntem un popor crestin,or tocmai acest lucru inseamna sa fii crestin.Sa faci lucruri bune fara sa astepti ceva in schimb.
NU noi nu vom fi in stare sa facem asta pana nu ne debarasam de trecut cu tot ce inseamna el.Pana nu privim inainte gandindu-ne ce putem face pentru copii nostri fara sa asteptam ceva de la acest stat care este incapabil sa ne sustina,nu vom avea rezultate pozitive in existenta proprie.
Nu la televizor vom gasi respuns la intrebarile noastre si ale copiilor nostri,acesti profitori ai sistemului nu ne vor spune ce sa facem,doar ne vor arata zi de zi la televizor.
Atunci cand vom refuza pomana electorala in toate fazele ei:pungi cu alimente,mita pentru a merge la vot,ciolanele cu fasole de ziua nationala insotite de paharele cu vin fiert,restul le stiti voi,atunci deci vom deveni o natiune mandra,respectata,dar mai ales suverana(adica sa hotaram singuri ce e mai bine pentru noi.
Mesajul este unul tragicomic daca ne gandim cine l-a lansat:ROMANIA TREZESTE-TE!
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am aproape 29 de ani si nu lucrez de 5 luni din motive independente de mine(dar asta e alta poveste). Poate pentru ca am eu mai mult timp liber si nu am "grija serviciului", dar pe zi ce trece vad oamenii cum se inchid in ei, nu mai au chef de viata. Acest lucru l-am vazut cel mai recent odata cu venirea Craciunului (trimitand mesaje la cunoscuti), cand alta data primeam zeci de mesaje cu urari de sarbatori, iar acum le pot numara pe degetele de la o mana.
Lumea e prinsa intr-o grija, un stres, o frustare generala, cotidiana chiar, a uitat sa-si mai traiasca viata, sa mai stea de vorba cu un prieten si chiar atunci cand se intalnesc, nu fac altceva decat sa-si spuna ofurile si mai putin realizarile, daca acestea exista.
Asta e lumea in care traim azi, in Romania si e foarte trist!
Am lucrat "afara",am vazut cum se traieste si inca incerc sa imi gasesc de munca, sperand ca maine va fi mai bine.
Ma bucur ca nu am avut nevoia si nici intentia de a face un imprumut la banca.

Apropos de capii tarii, sper ca in tara asta sa vina la conducere si oameni bine intentionati, sa faca ce este bine pentru popor, nu sa-si urmareasca doar interesul propriu, dar ma tem ca acest lucru se va intampla doar odata cu schimbarea generatiei actuale de conducatori(care s-a trezit in '90 dezlegata la maini si si-a propus sa fure tot ce-i pica in mana), adica sa avem un conducator din generatia de dupa '80-'85 care a trait "mai in zilele noastre" cu bune si cu rele si care vrea sa adopte o politica asemanatoare statelor mai dezvoltate.

Acesta nu este un pamflet, este o parere personala si trebuie considerata ca atare!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Situatia nu se va schimba in viitorul previzibil, boboru' nu are constiinta economica si politica necesara... (putinele "elite" nemanjite nu conteaza, de fapt)
Actualii "sefi" nu sunt decat o oglindire a a cestui fapt.
Iar in 20 de ani, tara va semana probabil cu Columbia sau alte tari din America de Sud, cu deosebire ca clanurile nu vor fi mafiote, ci tiganesti... Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR