Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
inca nu am ajuns acolo, mai am 10 % eroare
vezi ca aici se discuta alt subiect, sa nu-l poluam
Skip ads

  • varulea

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
la mine incepuse sa bata volanta si am mai facut inca 5000km dupacare am schimbat tot kitul de ambreiaj (LUK)+volanta (LUK) ma costat 750euro cu tot cu lucru , 500 piesele +250manopera , am facut si un video la ambreiajul vechi
http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
mai vreau sa stiu daca pot sa aflu daca acest kit este original al masinii
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Se poate si eu am schimbat la 180.000km si tot combinatie LUK+Sachs am gasit.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pare kit original. Probabil ai la masina intre 150000-250000 km. Nu as crede sa pice in 120000 km, dar nu e imposibil daca e tras de ea pe RO
Skip ads

  • pisik90s

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Realizez pe zi ce trece faptul ca prostia si viata in fata calculatorului pana la 25 de ani a unor colegi de forum se plateste foarte scump si cu varf. Dragi colegi de forum pentru voi cei care a-ti platit si 750euro:)))))Smile))))Smile))) va anunt ca exista ebay.co.uk exista service-uri unde costa si 300 lei pretul de schimbare a unui ambreiaj.
Si sa nu va mirati dar aceasta problema eu am rezolvat-o extrem de usor financiar 1580 ron ambreiaj cu arcuri +volanta Single Mass + rulment de press +placa de pres + toate suruburile noi ! Iar manopera 250ron cost total 1830ron. Motor z19dt cu cutie m32
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@pisik90s Spune-ne cum se comporta masina cu SMF fata de DMF....am vazut ca au aparut kituri de conversie pentru 19cdti pe ebay.
Mai sunt si alti useri care au facut trecerea?
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut, am vazut aici : http://www.youtube.com/watch?v=pqF-aBtTBnY , cred ca nu merita pentru 200-300lei in minus o volanta cu masa simpla, asa ma gandeam si eu ca e mai ieftina ca tine mai mult, pt confort cred ca merita si ce e pus pe masina din fabrica nu au pus de prosti ci tot pentru confortul nostru.
urmeaza sa schimb volanta si deja m-am hotarat pt 19cdti 150cp am gasit pe saks la 1390lei.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai depinde....chiar daca motorul are un zgomot mai pronuntat stii macar ca te tine mult si bine, pe cand daca pui toto DMF nu esti asa sigur, sunt destui carora dupa 15-20k km incepe sa le bata iara.
Ideea era daca cineva de pe forum a incercat pasul asta....pentru ca asa din auzite stiu si eu pe cineva in Targoviste care a facut chestia asta dar nu-l cunosc personal nu am auzit masina etc...stiu doar ca e multumit...
Oricum pe ebay e cam 200 lire ceea ce pare destul de atractiv...
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nimeni? N-a mai facut nimeni de pe forum aceasta modificare?
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cat de curand trebuie sa schimb kit-ul de ambreiaj + volanta , am gasit pe net 2 site-uri cu preturi bune : as vrea sa stiu daca piesele sunt originale si daca a colaborat cineva cu ei , unii sunt de la efix team iar ceilalti din militari Consedo Group SRL

http://www.ambreiaj-volanta...-CDTI-120CP-150CP

http://www.volante-si-ambre...ol/Opel/Vectra_C_(2002-2005)/Set_Ambreiaj_+_Volanta_OPEL_Vectra_C_-_Z_19_DT-378.htmlvolanta

un service sau mecanic autorizat sa pot beneficia de garantie daca puteti sa-mi recomandati, ms
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Tu nu ai cutie M32? Preturile sunt normale, si la un service normal obtii cam tot acelasi pret, si primesti si garantie probabil
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dupa VIN am F40 , din ce am intrebat pe la service-uri pretul variaza intre 400 - 600
Skip ads

  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Incep primul meu post prin a saluta toti membrii clubopel.
Eu detin o masina achizitionata recent,dar imi bate volanta.(astra h 150 iepe).
As dorii niste informatii referitoare despre volanta ce sa aleg kit conversie volanta simpla sau sa cumpar pe original.
Va multumesc.
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai de gand sa pastrezi masina mult timp sau o folosesti intens iti recomand volanta cu masa simpla . nu o sa mai aiba moarte . In europa sunt putini producatori de volante cel mai cunoscut e Luk , din cate stiu .volantele originale .Gm.tot de Luk. sunt produse , Nu stiu dupa ce standarde de calitate lucreaza de rezista in jurul a 100.000 km . probabil nu se pot plange de profit.
Sunt si Volante cu masa dubla care au rezistat pete 500k . cele de pe audi a4 b5 .[ sau unele care au rezistat 30 -40 de ani fara sa se defecteze niciodata . volanta de pe tractorul nostru u650 Smile) ] parerea mea / mai bine dai 200 ron pe un disc de ambreiaj odata la 200.000 km . decat 3000 ron pe tot sistemul odata la 100.000. respect !
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am cumpãrat de anul trecut volanta masa dubla si kit ambreiaj.
Postul era din august.
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Diferenta o sa fie doar la comfort . cursa sistemul de arcuri din volanta cu masa dubla este mult mai mare decat cursa sistemului de arcuri din discul de ambreiaj . la ambreiajul cu arcuri cam 1,5 cm iar la volanta cu arcuri (masa dubla) 10 -15 cm . o sa opresti motorul mai des Wink ceva mai multe vibratii la plecarea de pe loc . in rest, nimic notabil ! Soarta cruda ca ai opel !
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am ales opel pentru ca am vrut nu ma obligat nimeni cat despre acest motor e o splendoare cum accelereazã.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
chupachabra a scris:Diferenta o sa fie doar la comfort . cursa sistemul de arcuri din volanta cu masa dubla este mult mai mare decat cursa sistemului de arcuri din discul de ambreiaj . la ambreiajul cu arcuri cam 1,5 cm iar la volanta cu arcuri (masa dubla) 10 -15 cm . o sa opresti motorul mai des Wink ceva mai multe vibratii la plecarea de pe loc . in rest, nimic notabil ! Soarta cruda ca ai opel !
Dar tu de ce ai opel???Sau ai 4cercuri si vii sa ne dai noua lectii..celkor care avem Opel????
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu astept sa soseasca tot de pe Ebay un kit volanta simpla la Z19 DTH. Acum se aude si vibreaza foarte urat nici am circulat cu masina sa nu cedeze ceva la motor. Va voi tine la curent cum se comporta.
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
1.7 Dth - e mai enervant . accelareaza bine dar vibreaza puternic in acelasi timp . fuge ca nebuna . exista deja kit conversie pentru z19dth ! pm !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR