Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
O sa fie o diferenta notabila, o sa vedeti ce vibratii vor fi
Skip ads

  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sper sa fie o diferenta, masina asta nu a cumparat-o nimeni din cauza uzurii volantei. Am vorbit cu un proprietar de service din Anglia si ma indrumat sa montez linistit volanta simpla ca nu vor mai fi probleme, la ei unde exista kit de conversie se merge pe varianta simpla. Zilele astea voi monta kit-ul vom vedea cum se comporta.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt tare curios pentru ca si pe mine ma bate gandul la asa ceva, deocamdata nu bate volanta dar si cand va incepe, sa te tii...
Sa revii cu un post dupa montaj, bafta
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu primele impresii dupa montarea kitului de conversie. Acum nu mai exista nici un fel de zgomot, trepideaza foarte putin (nu stiu cat ar trebui sa trepideze una cu volanta dubla), pedala fina si moale, intra usor in viteze, demaraj foarte bun si parca este putin este mai rigida daca te joci cu acceleratia. Sunt foarte multumit sa vedem pe viitor.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@sec233ast De unde ai luat kitul? Si ca idee de ce nu poti compara cum trepida cu volanta dubla? Nu era in stare buna cand ai luat-o?
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre volanta LUK, fata de cea Sachs. in primul rand e mai ieftina dar....merita economia?
  • dinflo

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
doggfatther a scris:cat de curand trebuie sa schimb kit-ul de ambreiaj + volanta , am gasit pe net 2 site-uri cu preturi bune : as vrea sa stiu daca piesele sunt originale si daca a colaborat cineva cu ei , unii sunt de la efix team iar ceilalti din militari Consedo Group SRL

http://www.ambreiaj-volanta...-CDTI-120CP-150CP

http://www.volante-si-ambre...ol/Opel/Vectra_C_(2002-2005)/Set_Ambreiaj_+_Volanta_OPEL_Vectra_C_-_Z_19_DT-378.htmlvolanta

un service sau mecanic autorizat sa pot beneficia de garantie daca puteti sa-mi recomandati, ms


Ai cumparat volanta si kitul de la Efix team? Sunt originale? Am comandat si eu de la ei.
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am cumpãrat de la Effix. Piesele par originale, nu am avut pana acum probleme. Volanta Luk e mai subțire dexat cea Sachs, deci mecanicul s.ar sa iti spunã ca nu se potrivește...dar se poteiveste.
Eu am avut o problema cu ei in sensul ca mi.au trimis rulment de F40 si placa cu disc de M32, dar am avut o colaborare foarte buna cu domnul de la Effix si s.a rezolvat. Bafta!
Skip ads

  • sem98

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
referitor la conversie aveti mare grija de unde cumparati piesele, eu am avut marele ghinion ca dupa 50 km volanta cu masa simpla cumparata cu factura de pe ,,ambreiaje online" sa se faca praf (aproape toti dintii de pe coroana sunt rupti-ciobiti), specific ca am motorizare y20dth.Acum am luat tot kit-ul cu masa dubla .. Numai bine! ...si multi Km
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Poate ne spui si motivul ruperii dintilor...nu prea imi vine sa cred ca piesa a fost proasta
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Se vede clar ca a avut probleme la electromotor.....
Degeaba postati poze si dati cu sare in ochi la vanzatori daca nu stiti de ce e vorba.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Depinde daca piesa era fier mort, sau cu defect din fabrica, de cine era produsa volanta ca sa stim de cine sa ne ferim - nu tot ce zboara se manca.
Nu strica si o verificare a electromotorului sigur este dus si el cum spune si colegul, poate tot el a afectat-o si pe ceea veche.

Volanta veche ce avea.... avea aceeasi problema sau era uzata.

O caruta de bani, poate gasesti la dezmembrari una mai buna, sau pune ceva de calitate si comandata in service pentru garantie.
Cu electromotorul demontat, facut bucati - vazut ce este defect in el sau altul de calitate, sau SH dar si acesta desfacut bucati uns schimbat carbuni si ce mai are afectat ca sa nu ai surprize dupa.


Ultima modificare facuta de T.ion la Dum 18 Oct, 2015 11:15 am, modificat de 5 ori in total
Skip ads

  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
T-ION alea sunt clar semne de la bendix care nu lucreaza bine cat despre volanta nu se stie daca e calitate buna sau mai slaba.
Poate pune o poza cu vechea volanta.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am spus eu ca nu sunt, va vedea cand va desface - ce are fiecare volanta, electromotorul, sau altceva....
Coroana la volanta se poate schimba? - ca nu stiu.
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Da cred ca da se scoate cu ciocanul si la montarea celei noi trebuie incalzita pana se dilata.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
referitor la inlocuirea volantei cu masa dubla eu am facut treaba asta acum vreo 7 ani la un omega b x20xev . am pus volanta cu masa dubla pt ca am inlocuit discul cu unul fara arcuri.pe moment nu mi-am dat seama l-am pus cu volanta simpla originala si nu stiam de ce nu merge bine .dupa ce am realizat gresala am cumparat de la SH o volanta cu masa dubla care se potrivea cu discul respectiv. a mers fara probleme. deci nu vad de ce nu de poate face operatiunea inversa cu conditia sa gasesti o pereche disc si volanta compatibila cu motorul.din ce am mai citit exista solutie dar normal ca nu o sa fie la fel ca cea originala.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu circul de vreo 7000 km cu volanta simpla la Z19DTH. La relantii nu trepideaza deloc dar in mers masina este mai bruta, trebuie adaptat stilul de condus deoarece la accelerari si franari bruscheaza putin (poate ca arcurile din disc nu s-au inmuiat deloc). In rest merge bine, acum cum e mai frig parca se aude ceva dar cand apas ambreiajul nu se aude nimic.
  • nicuiasi

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei curiosi de reprezentanta ande motors , soc va calculate fiecare pretul final.
Buna ziua,

Va trimit mai jos oferta de pret pentru inlocuirea ambreiajului si volantei la masina dumneavoastra:

SET AMBREIAJ GM – 1491 LEI

RULMENT PRESIUNE GM – 1174 LEI

VOLANTA GM – 3271 LEI

LICHID FRANA – 84 LEI

MANOPERA – 627 LEI

Preturile includ TVA si reducere 20% pentru masini mai vechi de 4 ani

Cu respect,
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cine te pune sa mergi la reprezentanta?Iar asta cu ..volanta si rulment GM eu cred ca este ...o abureala..poate gresesc....
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu gresesti...nu exista....chiar si pe cele de fabrica scrie Luk. Vezi doamne piese de origine....cat adaos sa pui sa ajungi la preturile alea?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR