Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand vreau sa salut pe toata lumea de pe forum, este primul meu post.
Pot sa spun ca ceea ce am citit pe aici pe forum, si bineinteles vreo 4 drive test-uri doar cu Opel (deja baietii de la Autoglobus se ascundeau de mine cand ma vedeau intrand Twisted Evil ), m-a determinat sa optez ptr Astra Classic 2. Si nu imi pare rau deloc de alegerea facuta (nu inca).

Sa trec la subiect. As avea urmatoarele intrebari:

1) prima revizie costa in momentul actual (am intrebat la dealer) 380 RON (TVA manopera si piese incluse). La piese intra: uleiul (sa spunem ca e o piesa Laughing ), filtrul de ulei, filtrul de aer si filtrul de polen. Vi se pare mult sau rezonabil? Dealerul este Autoglobus2000 din Timisoara.

2) cei din TM pot sa ma sfatuiasca in legatura cu dealerul de mai sus? sa impartaseasca din experientele lor cu acest dealer (seriozitate, calitate, preturi, recomandari,...)

3) la revizie nu se accepta sa vin eu cu uleiul sau alte piese. Toate se iau de la ei. Vi se pare OK?

4) as avea un avantaj (performanta sporita, randament mai bun al motorului, intretinere mai buna ptr motor) daca as insista sa se faca schimbul de ulei ku 0W30 sau 0W40 ? in loc de 5W30 Opel. Ar fi justificata diferenta de pret?

Deocamdata cam asta ar fi...daca mai imi aduc aminte va ma sacai Embarassed

O zi cat mai buna va doresc la toti.

Kidu'
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1. Este rezonabil. In Bucuresti este mai scump, de exemplu ~ 500 RON.
4. Eu zic ca nu e cazul sa schimbi uleiul.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
e super la bani
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutari!
revin cu o alta intrebare: am urmarit topic-urile legate de computer-ul de bord pe Astra (la mine este inexistent, nu am putut alege nici ca optional) si erau prezentate diverse tabele cu conexiuni si coduri in functie de tipul motorului. Nici unde nu am gasit cod ptr Z14XEP -> asta inseamna ca nu pot sa-mi pun computer de bord? as fi interesat sa-mi schimb TID-ul cu un MID si sa am functionalitatile respective.
De asemenea am un Sony CDX GT-200 mp3, si as dori sa il conectez la TID (asta daca nu voi reusi sa pun MID), stiti cumva unde pot gasi si cat costa o mufa adaptoare? am inteles ca se foloseste o "mufa ISO" sau ceva de genul acesta. Este complicata montarea acestei mufe (e necesara interventia intr-un service Opel, sau pot eu sa montez aceasta mufa intr-o dupa masa in garaj) ?

Va multumesc anticipat ptr raspunsuri.

Liviu
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pai computer de bord pentru astra classic cu motor de 1.4 nu exista. doar la 1.6 ai optiunea asta ... si costa aproximativ 300 de euro.
mufa aceea de care zici tu ... sau mai bine zis adaptor ... se gaseste la orice centru audio mai calumea. in primul rand trebuie sa te interesezi daca casetofonul tau suporta asa ceva si abia apoi sa cumperi respectiva mufa. stiu ca la alpine e undeva la 1 mil. montajul nu ar trebuii sa fie o problema daca ai mai montat macar un casetofon, dar cel mai bine te duci la un service autorizat.
ps: vezi ca prin respectivul adaptor nu o sa ai afisajul pe bordul masinii ... ci doar comenzile pe volan. adaptor pentru afisaj nu exista din cate stiu eu.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am revenit cu o alta intrebare: as dori sa protejez pe cat posibil pragurile de plastic (nu toti care se urca in masina sunt la fel de atenti ca mine sa nu-si frece talpile de praguri, sau daca exista acele praguri ei considera ca e normal sa calce pe ele...) exista praguri metalice ptr Astra? care sa poata fi montate deasupra celor de plastic? (nu as dori interventii majore la masina) daca exista, aveti idee pe unde pot gasi si la ce pret?
tnx.


OK, revin cu o corectura: prin "praguri" eu ma refer la plasticele negre din interior (de la imbinarea dintre caroserie/usa si cheder)... mi se par putin cam late si sensibile la frecare . sper ca de data asta sa fi fost mai clar in exprimare Embarassed
  • xliviux

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Domnilor,
Pentru cine doreste sa gaseasca pe viitor informatii utile, pe forum, acest topic este nefolositor:
S-a inceput cu "revizie", apoi s-a continuat cu "computer de bord", "sonorizare cu Sony CDX GT-200 mp3", "praguri de plastic".
Ce mai urmeaza?!
Apoi, il sfatuiesc pe cel ce deschide un topic sa-i dea un nume ca lumea, nu "Intrebari Astra Clasic 2"!!!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:am revenit cu o alta intrebare: as dori sa protejez pe cat posibil pragurile de plastic (nu toti care se urca in masina sunt la fel de atenti ca mine sa nu-si frece talpile de praguri, sau daca exista acele praguri ei considera ca e normal sa calce pe ele...) exista praguri metalice ptr Astra? care sa poata fi montate deasupra celor de plastic? (nu as dori interventii majore la masina) daca exista, aveti idee pe unde pot gasi si la ce pret?
tnx.


OK, revin cu o corectura: prin "praguri" eu ma refer la plasticele negre din interior (de la imbinarea dintre caroserie/usa si cheder)... mi se par putin cam late si sensibile la frecare . sper ca de data asta sa fi fost mai clar in exprimare Embarassed

eu n-am gasit dar folosesc un spray cu silicon si le scoate ca noi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR