Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:
hristo a scris:
djtaotao a scris:Trec peste jignire si te intreb ce ar putea face aparatu' in plus la un 1.7dti (cel din foto)? Daca n-ai un raspuns frumos argumentat te invit politicos la un "canta la alta masa".

Nici urma sau gand de jignire dar hai sa iti raspund:iti speli masina cu galeata sau turbojetul,exista vreo diferenta,"e grele,nene" .TOT incercand sa facem lucrurile mai ieftin si mai simplu ajungem in preistorie si spunem da aia ce face? sau aia la ce e buna.Diferenta intre ce faci tu si acel aparat e uriasa si crede-ma ca am incercat ambele variante.


Raspunsul e jalnic. Te-am intrebat concret ce face in plus aparatul la 1.7dti (diesel) iar tu ai dat un raspuns de genul "de aia". In consecinta, te rog respectuos sa canti la alta masa.
Hai sa-ti raspund eu la intrebarea mea: aparatul e inutil la diesel-ul din discutie. Chiar daca face presiune cu solutia de curatat inainte de pompa, face degeaba. Pe mine ma intereseaza ca presiunea sa fie in pompa, conducte respectiv injectoare, lucru pe care oricum il face insasi pompa de injectie. Aparatul Wynn's nu poate trece de pompa de injectie si nici nu se poate interpune intre pompa si injectoare. La benzinara sunt convins ca-si face treaba.

Ei bine, mai afla stimate coleg: imi spal masina la spalatorie, nu ascult manele la gratar, nu arunc gunoie din masina, nu merg cu proiectoarele aprinse in timpul zilei doar ca sa arat cat sunt de ciumeg, fac pipi la benzinarie si nu pe marginea drumului. Operatiunile pe care mi le fac "in regie proprie" le fac pentru ca in Romania ta civilizata, care nu stiu unde ti se pare tie ca este, sunt prea multi meseriasi care stiu doar sa invarta de delcou la Dacie ca sa regelze avansul.
CALEA SPRE CUNOASTERE PT TINE E WWW.CARBON ZAPP.COM SAU WWW.WINNS.BE NU STIU,NU VREAU SA STIU=PROST INCAPATINAT(IORGA)
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc. Concentreaza-te putin si scrie niste link-uri functionale. Iti sugerez sa dai click pe ele (cu mouse-ul) si sa vezi daca functioneaza.
  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Multumesc. Concentreaza-te putin si scrie niste link-uri functionale. Iti sugerez sa dai click pe ele (cu mouse-ul) si sa vezi daca functioneaza.
EU NU AM CHEF DE REPLICI IEFTINE,DA CAUTARE GOOGLE,INFORMEAZA-TE SI APOI VORBESTE.EU AM FACUT-O DE CURIOZITATE DUPA CE AM APELAT LA CINEVA CARE SE OCUPA CU ASA CEVA.DACA NU TE INTERESEAZA SAU AI METODELE TALE,OK.CHESTIA CU CANTA LA ALTA MASA,TE IERT DE DATA ASTA.web@carbonzapp.com sau www.wynns.be
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
chiar merita atat galagie subiectu asta? chiar credeti ca solutia minune cu sau fara aparat, va poate scapa de injectoare infundate ? .
tiind sa cred ca soltuia wynss este o alta marie cu aceeasi palarie, adica nu este cu nimic mai buna decat toate americanismele pe care le puteti gasi in benzinarii .
Skip ads

  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:chiar merita atat galagie subiectu asta? chiar credeti ca solutia minune cu sau fara aparat, va poate scapa de injectoare infundate ? .
tiind sa cred ca soltuia wynss este o alta marie cu aceeasi palarie, adica nu este cu nimic mai buna decat toate americanismele pe care le puteti gasi in benzinarii .
u application (systems)
Common-Rail and conventional Diesel
Gasoline Direct Injection (GDI, FSI, HPI)
Conventional Fuel Injection (MPFI / TBI / CIS)
Carburated
Marine
Motorcycle
Truck / Bus / Train
Industrial / Mining / Agricultural
u features
- Dual-Tank system (optional)
- Automatic Pressure adjustment
- Adaptability to all makes and models
- Automatic /manual functions
- On-Display guide
- Language localization
- Upgradeable
- User-friendly
- Portable & Lightweight
- Quality & robust
u benefits
- Exhaust emissions reduction more
than 70%
- Maximum restoration of engine’s
performance
- Reduction of fuel consumption
- Common-Rail system cleaning
- High Pressure pump’s conditioning
- De-carbonization of the combustion
chamber
- Optimum fuel combustion
- Blocked valves and piston rings realese
- De-carbonization of the catalytic converter
- Improved idle-speed stability
- Disappearance of engine knocking
- Prevention of long term expensive repairs.
  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:chiar merita atat galagie subiectu asta? chiar credeti ca solutia minune cu sau fara aparat, va poate scapa de injectoare infundate ? .
tiind sa cred ca soltuia wynss este o alta marie cu aceeasi palarie, adica nu este cu nimic mai buna decat toate americanismele pe care le puteti gasi in benzinarii .
.pa
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si zanu maseluta ce spune ? cred ca esti destul de matur si nu mai crezi in Mos Craciun, nu ?
  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:si zanu maseluta ce spune ? cred ca esti destul de matur si nu mai crezi in Mos Craciun, nu ?

IIsus a spus:IARTA-I DOAMNE.......
Skip ads

  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:si zanu maseluta ce spune ? cred ca esti destul de matur si nu mai crezi in Mos Craciun, nu ?

u application (systems)
Common-Rail and conventional Diesel
Gasoline Direct Injection (GDI, FSI, HPI)
Conventional Fuel Injection (MPFI / TBI / CIS)
Carburated
Marine
Motorcycle
Truck / Bus / Train
  • cristi.guran

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1999 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti... nu cred ca este un motiv de galagie, reprosuri, etc. Astazi am testat un aditiv Dura Lube Upper Cylinder care costa 25 ron. Vreau sa spun ca tindeam sa apelez la acest aparat controversat pt curatarea injectoarelor.... dar... dupa un test de 120 km acest aditiv a facut minuni (in cazu meu). Am un opel corsa motor 1.4L model x14sz care inainte de a folosi aditivu avea trepidatii, zgomotos, la 2600 rot/m se ineca..... dar acuma am scapat de aceste probleme. Eu nu fac reclama la acest produs, probabil sunt altele mai bune, si nu contrariez acest aparat de la wynss.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In ambele cazuri sa nu fie vorba de PLACEBO .
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
hristo a scris:
Me & Astra a scris:Operatiunea se poate face foarte simplu in "regie proprie", e ceva prea simplu. De unde ai cumparat solutia?

winn"s.be

Replica despre "regia proprie" este postata dupa poza lui djtaotao in care apare un motor diesel. Ce sa-i faci daca unii pricepem mai usor principiile de functionare ale motoarelor noastre si nu e nevoie sa facem cheta ca sa chemam "vreun mecanic priceput" din alta zona a tarii? Smile
Skip ads

  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:

Am doua intrebari ,
-din poza nu vad unde merge al doilea furtunas cel care pleaca pe linga filtru de aer .
-off topic (Astra G 100cp , cum ai facut poti sa-mi dai ceva informatii , pret , metoda)
multumesc mult
Pacat ca uni membrii bebe , confunda forumul cu mess-ul . Si scrisul normal cu scrisul cu litere mari .
Forumul este un loc unde toata lumea invata si schimba intre ei experinete si informatii .
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bidonul cu Wynn's este pe post de rezervor cu doua furtune: tur-retur. Furtunul care pleaca in dreapta este tur iar furtunul din stanga este retur (iese direct din pompa).
Precizez ca motorul meu mergea rotund si fara trepidatii si inainte de "spalatura". Am facut operatiunea asta, cu rezultat neutru, dupa un lung sir de verificari si teste si doar ca sa nu zic ca nu am incercat si Wynn's. Problema mea este de fapt o mica ezitare la accelerari bruste la 2200-2300rpm (poza de mai jos). Suspecta no. 1 este acum valva spill. Am cumparat-o, urmeaza sa o schimb dupa Pasti.


100cp i-am obtinut prin resoftarea ECU. Am o interfata de reflash si softuri de injectie modificate.
  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Visse a scris:In ambele cazuri sa nu fie vorba de PLACEBO .

Nu e placebo.E vorba de cat e de murdar e motorul,de cata calamina are,de ce calitate a combustibilului a fost folosita.Fiecare varianta curata dar depinde cat de mult trebuie curatat.Varianta ultima e datul jos al injectoarelor si curatate ultrasonic dar de dorit e sa ramana la urma.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
hristo a scris:
Visse a scris:In ambele cazuri sa nu fie vorba de PLACEBO .

Nu e placebo.E vorba de cat e de murdar e motorul,de cata calamina are,de ce calitate a combustibilului a fost folosita.Fiecare varianta curata dar depinde cat de mult trebuie curatat.Varianta ultima e datul jos al injectoarelor si curatate ultrasonic dar de dorit e sa ramana la urma.


Am tot citit si pe site-urile straine si ajung la concluzia ca se poate utiliza solutia minune doar daca injectoarele sunt intr-o stare relativ buna, mici intreruperi etc. Nu cred ca functioneaza cand un injector e aproape infundat, iar depunerile sunt consistente.
  • hristo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
alre a scris:
hristo a scris:
Visse a scris:In ambele cazuri sa nu fie vorba de PLACEBO .

Nu e placebo.E vorba de cat e de murdar e motorul,de cata calamina are,de ce calitate a combustibilului a fost folosita.Fiecare varianta curata dar depinde cat de mult trebuie curatat.Varianta ultima e datul jos al injectoarelor si curatate ultrasonic dar de dorit e sa ramana la urma.


Am tot citit si pe site-urile straine si ajung la concluzia ca se poate utiliza solutia minune doar daca injectoarele sunt intr-o stare relativ buna, mici intreruperi etc. Nu cred ca functioneaza cand un injector e aproape infundat, iar depunerile sunt consistente.

La opel mie imi dadea rateu pe cilindrul 2,si sonda moarta.Am vrificat buji si bobina si erau bune.Am bagat in rezervor aditivi de la duralu. pana la cei mai profesionali.Am crezut ca injectorul e mort complet dar am reusit sa le resuscitez prin spalare direct pe masina.Cea mai buna varianta e aia care te scoate la suprafata
  • gelu paun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut am si eo o astra bertone si tot asa imi merge in 3 din cauza la injectoare sunt interesat si eu ms
  • gelu paun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ps ajutati-ma fratilor sa imi pun si eu o poza la avatar ca doar ce am intrat si eu m,s mult Smile
  • gelu paun

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2010

  • Mesaj Privat
krashy22 ce imi recomanzi sa schimb injectorul respectiv?
sincer sa fiu nici eu nu am incredere in solutii dastea sin benzinarii
am si folosit si deaceea spun (fara rezultat) astept un rasp de la tn
ms
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR