Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:ai un singur bec chior acolo.sa il schimbi nu e foarte greu.


Am vazut ca e unul singur, dar eu vroiam sa pun leduri cum a facut neamtu in linku de mai sus, adica sa imi puna cineva ca pe mine ma depaseste complet situatia. DECI in continuare caut pe cineva care sa se priceapa si sa ma rezolve, contracost bineinteles...
Skip ads

  • Cata_asd

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
bigigi a scris:am dat jos ceasul,si am desfacut cele 2 suruburi cu care era prins panoul in dreapta,dar in continuare nu stiu ce fel de cleme sunt in partea stanga spre volan,nu pot sa trag aiurea de panou.multumesc


Ai si in partea dinspre volan suruburi...nu trage de el ca il vei rupe. Voi face zilele astea poze si voi incerca sa detaliez cat mai mult operatiunea de montare a ledurilor (daca imi reuseste Laughing ).
  • Cata_asd

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit pana la urma sa pun leduri in consola centrala. Nu am facut poze din pacate si cu pasii care trebuiesc urmati ca sa o demontezi complet dar o sa explic in cuvinte:
1. In lateral are doua cleme...cu o surubelnita le puteti apasa si cineva trebuie sa traga de masca consolei si de partea cu circuite
PS: faceti asta numai dupa ce scoateti butoanele...cu o surubelnita dreapta vor iesi, sunt prinse in doua cleme
2. Se dau jos partea cu plastic negru, pe urma 3 ,,protectii" care sunt puse pe corpul butoanelor si dupa care si plasticul transparent (acesta conduce lumina)

3. Am modificat suportul de bec si am pus in led in el....dar nu va fi de ajuns. Am dat 3 gauri pentru alte 3 leduri cu un spiral la fel de gros ca si ledurile

4. Pus ledurile in gaurile respective si facute legaturile. Aici o sa dezvolt putin:
-la leduri trebuie sa avem si rezistenta, care le lipeste pe ,,plus"-ul ledului (de obicei este piciorusul mai gros din interiorul ledului dar am intalnit si exceptii la ledurile de 3mm - cel mai bine probati cu o baterie)

-lipit firele pe ,,plus" si ,,minus" si lipite si cele doua fire care alimentau becul clasic....aici eu am ales care sa fie ,,plus" si ,,minus" numai ca trebuie sa tineti cont de la final...cand o sa introduceti mufa in rotita de la treptele aerotermei.
- mai trebuie un led lipit sub semnul de dezaburire, numai ca acela trebuie lipit pe exterior pentru ca nu mai poti gauri din cauza acelul ,,mecanism" (indicat in poza)

Am facut proba si am realizat ca bara de ,,cald/rece" nu este luminata destul si am luat decizia de a monta 3 leduri acolo, deci:
5. Dat 3 gauri (cu acelasi spiral de mai sus) in plasticul din spatele barii ,,cald/rece", pus leduri si facut legaturile.


Leduri am folosit numai de 5mm albe, pilite in cap pentru a dispersa lumina. Au fost cumparate de la un magazin de pe Teiul Doamnei.

Si cu asta se termina lumintatul consolei....dar ramaneau butoanele pe care le vroiam rosii asa ca:
6. Luat 3 leduri rosii, pilite in cap, puse rezistente si puse intre piciorusele butoanelor (nu am reusit sa dau gaura cum a facut neamtul asa ca am ales o varianta mai usoara). Am facut un mic canal pe piciorusele butoanelor ca sa treaca usor piciorusele ledurile (urata exprimare dar nu am inspiratie) si am fixat ledurile acolo cu picatura. Dupa care s-au facut legaturile si s-au aprins si acele leduri...deci luminate si butoanele.

Sfat: Folositi fire cat mai subtiri si nu, repet NU introduceti firul de la ledul exterior cum am facut eu:

pentru ca nu or sa mai aibe unde sa culiseze acele protectii negre de pe butoane
. Folositi fire subtiri si strecurati-le pe langa un buton. Eu am inlocuit aproape toate firele cu altele mai subtiri.
Si poza de final, in realitate este mult mai luminos ...deh poza cu telefonul si alimentat la niste baterii de bricheta Laughing .


PS: primele doua poze sunt preluata de pe un alt site. Sper sa va fie de folos.
  • deliric

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 1.7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu vreau sa stiu cum demontez consola?...dupa ce desfac suruburile si scot si ceasul trag de ea sau cum?...k sa nu rup vreun cablu sau ceva...si dupa aia vad la un electrician daca nu cu ledurile...doar zicetimi cum se scoate panoul de iluminat...si explicit va rog sa nu rup ceva....
Skip ads

  • deliric

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 1.7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ma ajuta si pe mine cineva?...imi spuneti dupa ce desfac suruburile la panoul de caldura cum is scot afara?
  • LAMBO-RO

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sal baieti. Cine pune la un vectra A leduri in tot bordul si cu cat?
  • LAMBO-RO

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Preferabil din cluj
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
DAca vrei iti arat cum si le pui tu singur. Eu n-am timp de operatiuni dinastea. Apoi te duci tu sa cumperi ledurile, ceva silicon si rezistente si te apuci de surubarit. Nu iti fie frica, nu ai ce strica daca ai un pic de bun simt.
Nu stiu daca are rost sa te complici sa faci operatiunea descrisa de Cata_asd, dar fiecare dupa cum ii place, doar e masina lui.
Eu am considerat ca e destul sa pun un led de putere matuit cu smirghelul in locul becului ce ilumineaza consola, sa imi lumineze in mare ce am pe acolo.

AS recomanda cand folositi cabluri sa le folositi cu izolatie siliconica, e mai rezistenta decat cea din pvc, in special cand in masina e f rece si te gandesti sa misti de butoane.
Leduri se mai pot baga si in butoanele de dezaburire, etc, in loc de becurile alea chioare, arata mai bine. La fel si in butonul ce aprinde farurile. O sa caut schema folosita pt reglarea luminilor, numai din pacate nu am notat modul de conectare, am facut totul on the fly asa ca la partea asta va trebui sa va descurcati.

Banda de temperatura albastru rosie am incercat sa ii pun leduri ca si in poza dar nu arata bine. Lumina in loc sa iasa egal iese cu spoturi si arata a improvizatie. Poate daca s-ar folosi un mediu optic cum e cel dintre lampa unui monitor lcd si restul ecranului cred ca ar arata totul mult mai bine, si evident mai multe leduri.

Imi pare rau ca nu am notat ce rezistente am folosit pentru butoane, dar cel mai bine e sa testeze fiecare ce vrea. ORicum ledurile nu trebuie lasate la curentul lor maxim ca lumineaza prea tare in comparatie cu restul. Led am pus alb, pentru iluminarea butonului, indicatorul de stare on off l-am lasat bec clasic pt ca ledurile, de orice culoare ar fi fost prin plasticul colorat al butonului dadeau o culoare gretoasa care nu se potrivea cu restul.
  • LAMBO-RO

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai ceva poze te rog sa ne areti.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=868
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR