Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Caut pe cineva care sa imi monteze si mie leduri la ceasurile din bord, la consola centrala si in butoane ( contra cost bineinteles ). Am vazut niste tutoriale pe aicia dar mi-e frica sa nu crap vreun plastic...Daca e cineva care a mai schimbat la vectra a astept un raspuns eventual si cu tariful cerut. Multumesc
Skip ads

  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu am pus,nu e greu de montat,sunt cateva suruburi de desfacut.te-as ajuta eu dar suntem cam departe.fa-ti curajul si desfa-l tu ca nu e greu
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu, cu ajutorul unui prieten, am schimbat cam tot ce e bec in bord, cu led-uri. Nu e foarte greu sa desfaci plasticele, iar daca ai rabdare pana vin niste zile mai insorite si implicit bordul mai incins, nu ar trebui sa fie probleme cu crapat lor. Eu le-am schimbat la zero grade si am rupt doar o clema care tine cablul de la maneta cald-rece. Mai mult din cauza ca nu am stiut exact cum se desprinde, nu pentru ca nu se poate altfel. Celelalte 2 cleme au iesit usor dupa aia Razz .
O data ce ai desfacut plasticele iti mai trebuie doar ledurile, un pistol de lipit si niste rezistente.
Daca vrei sa faci ceva mai complex, ca aici, e mult mai multa bataie de cap, dar nu e imposibil, insa rezultatul va fi pe masura Wink .
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ok, sa zicem ca in cele din urma reusesc sa desfac alea. Ce fel de leduri iau pentru masina mea (vectra a) ? Am vazut ca sunt leduri simple si leduri cu soclu. Daca iau leduri cu soclu trebuie sa fiu atent sa fie soclul identic cu becul pe care il inlocuiesc, nu ? Cum procedez la grila aia de unde reglezi caldura cald/rece sau la ledurile din butoane? Am auzit ca la butoane ar fi complicat...
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ceasurile de bord iti trebuie 4 bucati cu soclu de preferat (asa : http://cgi.ebay.co.uk/2-Blu...sh=item2305ba1bbf). Eu am gasit cu 3.5 lei bucata la un magazin de componente electronice. Restul led-urilor le iei simple, de cat mai multe dimensiuni, pentru ca trebuie personalizata prinderea pentru fiecare locas.
Nu pot sa-ti spun cum se face exact la grila de cald-rece, dar in principiu daca o ai in fata, si te uiti si la linkul pe care ti l-am dat in postul anterior, iti dai seama. Trebuie gaurite plastice, trase fire, lipite led-uri etc. Very Happy . Mai studiaza pe aici : http://www.blauertacho.de/d...pel/cal/index.htm pentru poze.
Se poate si la butoane, nu am apucat inca sa fac aia pentru ca nu aveam led-uri mici. Dar daca ai un pic de finete poti inghesui ce trebuie si in butoane.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
se poate face urmarind indicatiile neamtului, eu am reusit:

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sunt foarte bune indicatiile neamtului, pacat ca sunt in germana......Am reusit pana la urma sa desfac platicele... Problema mai e acum cum se procedeaza cu ledurile, cum se monteaza rezistentele.....Am de unde sa iau leduri si rezistente...dar nu stiu cum sa le montez....Am inteles ca se calculeaza cumva....cateva leduri la 14 v legate in serie....sau ceva de genu...Daca stie cineva despre ce e vorba sa posteze aici...
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu e bine sa le inseriezi ca daca se arde unul nu mai merg nici celelalte
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit pana la urma sa imi cumpar niste leduri cu soclu si am inlocuit becurile existente la ceasuri. Recunosc ca mam chinuit ceva la cablul de kilometraj, mam si zgariat....intr-un final am apelat pana la urma la un prieten cu mana de pianist Very Happy. Se vad destul de bine, doar ca au fost cam proaste soclurile in care erau ledurile. A trebuit sa scot ledu si sa iau soclurile de la becuri. In rest totul a decurs bine. Nu stiu ce sa fac acum la reglajele de la aeroterma, am vazut ca au un beculet foarte mic. Plus ca nu am reusit decat sa le scot un pic afara, nu de tot, cat sa imi incapa mana sa ajung la mufa aia cu becu. Rog pe colegu care a pus poza mai sus sa imi spuna si mie cum a scos de tot din bord reglajele alea la aeroterma si cum a legat ledurile acolo. Si la becurile din butoane sunt interesat sa aflu cum se pune led in ele, am observat ca e lipit becu ala acolo.
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Desfaci butonul si apoi iti dai seama cum stau lucrurile.
Cumperi un led cat mai subtire, o rezistenta de 1k-10k in functie de intensitatea dorita, o lipesti de un terminal si apoi il pui in locul becului.
Nu uita sa matuiesti ledul cu smirghel.
Schimba doar ledul de iluminare nu si pe cel care indica starea butonului. Ala lasa-l normal, altfel o sa iti arate ca dracu dupa parerea mea.
  • danutzu95

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut....
ma cam intereseaza si pe mine daca a reusit cineva sa puna led pe vectra c si daca a reusit poate pune ceva poze ca eu caut de vreo 2 ani un nene bun care sa imi faca si mie acelasi lucru........
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutari....este foarte simplu cu ledurile si rezistentele....cauta sa iei leduri de 3mm(www.mivarom.ro)au leduri ultraviolete...super...asa....iei rezistente de 680ohmi....
Skip ads

  • danutzu95

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
been a scris:salutari....este foarte simplu cu ledurile si rezistentele....cauta sa iei leduri de 3mm(www.mivarom.ro)au leduri ultraviolete...super...asa....iei rezistente de 680ohmi....


din cate am vazut eu interiorul ceasurilor la vectra c sunt luminate pe baza de led (gen telefoanele mobile) ... si ma gandeam ca se poate inlocui led-ul galben cu alta culoare (ex: eu as vrea sa fac alb cu limbile rosii si restul sa fie alb si rosu... ma refer la butoane si alte cel) dar oare si alea or fii pe led? si cam cate ;eduri ar trebui pentr distractia asta
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
been a scris:salutari....este foarte simplu cu ledurile si rezistentele....cauta sa iei leduri de 3mm(www.mivarom.ro)au leduri ultraviolete...super...asa....iei rezistente de 680ohmi....


Toata lumea spune ca e simplu dar eu nu inteleg nimic. Un led are 2 craci da. pentru - si pentru +. Rezistenta unde se monteaza, la - sau la + sau intre + si - . Ce fac in situatia in care vreau mai multe leduri? Unde se leaga atunci rezistenta? Va fi tot de 680 ohmi ? Explicati si voi mai detaliat.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
daca este cineva in iasi care poate sa faca ce a facut neamtul,este rugat sa ma anunte !
  • bigigi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vreau un ajutor (recompensat) de la un brasovean sa-m schimb becurile de la comenzile pentru incalzire,la o vectra a 1,6 1993.Ma achit intotdeauna de obligatii.Gigi.0729982877
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai un singur bec chior acolo.sa il schimbi nu e foarte greu.
  • bigigi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am dat jos ceasul,si am desfacut cele 2 suruburi cu care era prins panoul in dreapta,dar in continuare nu stiu ce fel de cleme sunt in partea stanga spre volan,nu pot sa trag aiurea de panou.multumesc
  • catalin_d

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut, panoul de incalzire si comenzile de directionare a aerului au iluminarea din fabrica? ca la mine nu se aprinde nimic inafara de butonul de dezaburire si as fi interesat sa imi luminez putin bordul:) adica daca ar exista becurile acolo as fi bucuros sa le schimb, dar daca trebuie sa fac instalatia...asta e mai nasol Sad
  • areazisi

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2009

  • Mesaj Privat
careva din Galati Braila care sa ma ajute cu luminile ?( sunt varza la tot ce inseamna auto) vectra A 1992 ( 1,6i) .. luminile din interior ..sa le fac albastre
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR