Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
se schimba uleiul la servo directie ?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu...numa se completeaza...ceea ce gasesti in comert, nefolosit, e mai prost decat ce a pus uzina, chiar daca ai rulat cateva sute de mii de km.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
avind in vedere ca este numai un litru cit poate sa coste cel mai bun? 1mil?eu zic ca merita la masinile mai vechi de 5 ani.banuiesc ca are un termen de valabilitate nu este ca aurul, etern.
la uleiurile normale de motor si cutie scrie ca sunt valabile 5-8 ani.
la servo nu am gasit nimic scris.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai in masura sa-ti dea un sfat in ceea ce priveste uleiul de la servodirectie este Trami este taticul servodirectiilor , da-i un PM si-ti raspunde SIGUR .
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
dar ce aveti mai oameni sa dati 1 mil pe 1L de lichid de servo!?
chiar credeti ca merita? m-asi mira. in mare parte se vinde firma si f putin din pret se refera la produs. eu bag 2+2 si cred ca este ok.poate ne zice traian mai multe... Very Happy
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu costa 1 mil 1 litru de ulei , am cumparat eu acum 1 luna ulei pentru servodiractie cu codul cerut de producator , ulei GM cu 380.000 litrul .
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Asa e, in mare parte se vinde firma, dar daca e scris pe el ATF este bun atit la servodirectii, cit si la cutii automatice.
De schimbat, e bine sa-l schimbati daca e tulbure si de obicei negru mai ales la masinile cu casete cu corpul de aluminiu (aluminiul innegreste totul), asta inseamna ca in ulei sunt particule fine care-l fac sa se comporte ca un lichid abraziv ce strica inauntru carcasa casetei in zonele unde lucreaza segmentii distribuitorului si cel central de pe cremaliera. Vezi uzura carcasei aici.
La Omega, care are o caseta cu sector si recirculatie de bile, principalul inamic este spanul foarte fin din instalatia servo, duce la spargerea rulmentilor cu ace si uzura bilelor (joc in volan). Ar fi indicat sa introduceti o bucata de magnet in vasul de ulei (lasati-l acolo ca nu strica) si sa-l mai curatati din cand in cand (o sa vedeti ce se aduna pe el). Unele pompe sau unele vase de ulei servo sunt prevazute din fabrica cu o bucata de magnet.
O solutie mai buna este totusi filtrul de aici, care retine si particulele metalice, si nemetalice.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Adevarat explicatie profi!
E de retinut si furat meserie!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR